Skandalas Kauno rajone: Garliavos J. Lukšos gimnazija turi būti uždaryta | Diena.lt

SKANDALAS KAUNO RAJONE: GARLIAVOS J. LUKŠOS GIMNAZIJA TURI BŪTI UŽDARYTA

Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos rekonstrukcija – pavyzdys, kaip aibė atsakingų institucijų nepastebi akivaizdžių statybos reikalavimų pažeidimų. Nepastebi ar užmerkia akis?

Faktą bandė slėpti

Prieš penkerius metus Kauno rajono savivaldybės ir J.Lukšos gimnazijos vadovai džiaugėsi, kad daugiau kaip 700 mokinių galės karčias mokslo šaknis graužti rekonstruotose, dar dažais kvepiančiose patalpose. Tačiau "Kauno diena" išsiaiškino, kad iki šiol kojos į klases negali kelti nė vienas gimnazistas – daugiau kaip už 1,2 mln. eurų bendrovės "Avona" atliktų statybos darbų kokybės ir atitikimo reikalavimams netikrino nė viena atsakinga institucija. Statybos baigimo aktas net nesurašytas, tad patalpos negali būti naudojamas.

Rekonstrukcijos užsakovas Kauno rajono savivaldybė tai bandė slėpti. Už statybas Kauno rajone atsakingas savivaldybės Aplinkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Andrėjus Žukauskas prieš kelias savaites oficialiu raštu informavo, kad dėl statybos darbų J.Lukšos gimnazijoje su "Avona" buvo pasirašytos dvi sutartys, kurios įvykdytos sėkmingai. Tačiau žurnalistams toliau besidomint statybomis šiame objekte, paaiškėjo, kad oficialiai statybos nebaigtos – Statybų baigimo aktas neparuoštas, nepasirašytas ir nepriduotas Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI). Įstatymai aiškiai sako, kad neatlikus šių žingsnių rekonstruotose patalpose negalima nei dirbti, nei gyventi. Mokyklos priskiriamos ypatingos svarbos statiniams, kuriems taikomi dar griežtesni reikalavimai. Regis, kad prieš penkerius metus turėjusio įvykti ekspertų patikrinimo nė neketinta organizuoti – procesas pajudėjo tik tada, kai rekonstrukcija susidomėjo dienraštis.

"Inspekcijos Kauno skyrius iš Kauno rajono savivaldybės Aplinkos skyriaus vedėjo pavaduotojo statyboms A.Žukausko telefonu gavo informaciją, kad tik dabar yra ruošiama dokumentacija statybai baigti", – raštu atsakė VTPSI vyriausioji specialistė Vida Aliukonienė.

Mokosi statybvietėje

Didžiausią atsakomybę už statybos projektų įgyvendinimą prisiima rangovas (šiuo atveju – "Avona"), užsakovas (Kauno rajono savivaldybė) ir statybos priežiūrai samdyti ekspertai (bendrovė SDG). Kauno rajono savivaldybė ir "Avona" į klausimą, kodėl statyba nebaigta, net nesiteikė atsakyti, o "SDG grupės" Bendrųjų reikalų direktorė Valė Matijošaitienė pasiūlė atsakymų ieškoti savivaldybėje.

Dėl statinio tinkamumo naudoti sprendžia valstybinė komisija, kuriai visus dokumentus pateikia ir visuose procesuose iki paskutinio momento dalyvauja rangovas, užsakovas ir techninis prižiūrėtojas. O Statybos baigimo aktą privalėjo pasirašyti maždaug dešimties įstaigų ir bendrovių atstovai. Finalinėje pastato revizijoje privalėjo dalyvauti specialistai iš Visuomenės sveikatos centro, Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, Darbo inspekcijos, skirtingus klausimus sprendžiantys energetikai, aplinkosaugininkai, jau nekalbat apie statybos vadovą, užsakovą ir techninės priežiūros vadovą.

Kai kurių šių institucijų darbuotojai švietimo įstaigose lankose reguliariai. Pavyzdžiui, tą daro Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai. Jie teigia, kad J.Lukšos gimnazijoje vykdytų patikrinimų metu nepastebėję, jog gimnazijos patalpos tebeturi statybvietės statusą.

"Garliavos J.Lukšos gimnazija planine tvarka tikrinta 2016 m. lapkričio 16 d. Pažeidimų nenustatyta. Anot Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėjo pavaduotojos Gretos Guogienės ir vyriausiosios specialistės Jovitos Šarkinienės, Kauno rajono Garliavos J.Lukšos gimnazija veikia turėdama leidimą-higienos pasą nuo 2005-06-28", – atsakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vidaus administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Mikalauskienė.

"Mums nesuteiktas įgaliojimas nutraukti objektų eksploataciją. Netikriname, ar jis priduotas, ar nepriduotas. Už tai atsako VTPSI", – kalbėjo Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus Statybų priežiūros poskyrio viršininkas Arvydas Kazlauskas.

Daug klausimų kelia ir ES lėšų panaudojimą tyrusios komisijos veiksmai – su rangovu ir techninės priežiūros vykdytoju atsiskaityta nors darbai nebaigti.

Įtartinas slapukavimas

Statybos, priešgaisrinės apsaugos, sveikatos ir kitų sričių specialistai kol kas nepatikrinę, ar po atliktų rekonstrukcijos darbų J.Lukšos gimnazijoje saugu moksleiviams bei mokytojams, tačiau, regis, tai mažai kam rūpi.

Gimnazijos direktorius Vidmantas Vitkauskas šiuo metu nedirba – informavo, kad turi sveikatos problemų. Jis su žurnalistais žadėjo susisiekti, kai grįš į darbą, ir rekomendavo kreiptis į Kauno rajono savivaldybės administraciją. Savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjos Irenos Marcinkevičienės pasiteiravus, kur ketinama perkelti šimtus gimnazistų, kol bus įsitikinta pastato saugumu, ši atsakė, kad problema greitai sprendžiama aukščiausiu lygiu – Kauno rajono mero Valerijaus Makūno kabinete vyksta intensyvios diskusijos, kaip Statybos baigimo aktą sudaryti ir pasirašyti kuo greičiau. Tačiau praėjusią savaitę VTPSI prašymo dėl valstybinės komisijos sudarymo dar nebuvo gavusi.

"Kauno dienos" žiniomis, gimnazijos pastato rekonstrukcija susidomėjo ir specialiųjų tarnybų pareigūnai. Kol kas nepatvirtintais duomenimis, "Avonai" sumokėta už kai kuriuos darbus, kurie realiai neatlikti. Statybos baigimo procedūra galėjo įstrigti bandant užmaskuoti kyšančius neatitikimus dokumentuose. Tai būtų galima patikrinti gavus statybų metu pildytus aktus, tačiau Kauno rajono savivaldybės atstovai žurnalistams juos atsisakė pateikti, teigdami, kad taip gali būti atskleistos komercinės paslaptys, kurias savivaldybei patikėjo "Avona". Atsakydama žurnalistams savivaldybė konsultavosi su pačia "Avona".

"Buvo kreiptasi į bendrovę "Avona" prašant leidimo pareiškėjui ("Kauno dienai" – red. past.) pateikti jo prašomus dokumentus. Pažymime, jog bendrovė "Avona" tokio sutikimo nedavė", – rašoma A.Žukausko pasirašytame rašte.

Glaudus bendradarbiavimas

Pagal savivaldybės ir "Avonos" pasirašytą statybos rangos sutartį, rekonstrukcija turėjo būti baigta ir valstybinės komisijos palaiminta bei įregistruota iki 2011 m. gruodžio 31 d. Akivaizdus terminų nesilaikymas yra esminis sutarties pažeidimas. Tai yra pakankamas pagrindas įtraukti bendrovę "Avona" į Nepatikimų tiekėjų sąrašą. Jame atsidūrę rangovai iš viešųjų pirkimų Lietuvoje gali būti eliminuojami net iki trejų metų. Tačiau įtraukimą į sąrašą turi inicijuoti perkančioji organizacija – Kauno rajono savivaldybė. Ar to imsis, tarnautojai neatsakė.

"Avona" ir Kauno rajono savivaldybė ranka rankon darbuojasi gana dažnai – per pastaruosius dešimt metų bendrovė laimėjo mažiausiai dešimt savivaldybės skelbtų konkursų, kurių bendra vertė gerokai viršija 10 mln. eurų sumą.

"Avonos" vadovo Česlovo Zabarausko žmona Regina Zabarauskienė – ilgametė Kauno rajono savivaldybės administracijos darbuotoja, dirbusi ir Urbanistikos skyriuje.

Tais pačiais metais, kai buvo pasirašyta sutartis dėl J.Lukšos gimnazijos rekonstrukcijos, "Avona" pradėjo ir Ringaudų pradinės mokyklos rekonstrukciją bei priestato statybą. Sutarties suma – daugiau kaip 4,2 mln. eurų. 2012 m. už šį įvykdytą projektą "Avonai" įteiktas Lietuvos metų gaminio apdovanojimas. Tačiau "Kauno dienos" šaltinių teigimu, tuo metu valstybinė statybos komisija pastate greičiausiai dar nebuvo apsilankiusi, o vaikai jau mokėsi.

GALERIJA

  • J. Lukšos gimnazija
  • A.Žukauskas į nepatogius klausimus nutarė neatsakinėti.
  • „Avona“ galėtų būti įtraukta į Nepatikimų tiekėjų sąrašą.
  • Skandalas Kauno rajone: Garliavos J. Lukšos gimnazija turi būti uždaryta
  • Č.Zabarausko vadovaujama bendrovė „Avona“ viešuosiuose pirkimuose skina pergalės.
Rašyti komentarą
Komentarai (55)

zipp

ale kaip cia makunas susimove,,

cha cha cha

Baikit svaigti. Ne vien popieriai nesutvarkyti. Dar nepridavus renovuoto objekto, pradėjo per visus galus lysti brokas. Nežiūrint visų pastangų, niekaip nesudaroma komisija kuri ryžtųsi prisiimti atsakomybę už renovuotą mokyklą.

Anonimas

ir kas ant tos lietuvos dedasi-vagia visi,kas netingi ir kas prieina...vaje,vaje...
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS