Vyčio paminklas Kaune: paaiškėjo, kada atsiras | Diena.lt

VYČIO PAMINKLAS KAUNE: PAAIŠKĖJO, KADA ATSIRAS

Kol Vilnius niekaip neapsisprendžia, ar jam reikalingas Vytis, Kaunas jau siūlo išrinkti vietą, kur galėtų stovėti skulptūra. Pateikiamos trys galimos „Laisvės kario“ paminklo vietos, jas rinks ir kauniečiai.

Patvirtino parašais

Ketvirtadienį tarp Kauno miesto, Vyčio skulptūros autoriaus ir paramos fondo pasirašytas trišalis ketinimų protokolas, kuris numato, kad Kaune bus statoma skulptūra – tai Lietuvos laisvės kovų memorialas. Paminklas Kaune turės iškilti iki Liepos 6-osios, Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos.

„Susirinko rimta kompanija, kuri už savo žodžius atsako parašais. Tai rodo, kad Vytis atsiras Kaune“, – kalbėjo Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis.

Vietos rinkimai

Kol kas dar nėra išrinkta vieta, kur stovės Vytis. Iki sausio 15 dienos žmonės galės rinkti tinkamiausią vietą Lietuvos laisvės kovų memorialui. Pristatyta, jog Arūno Sakalausko Vytis galėtų stovėti Santakos parke, Kauno pilies prieigose arba Nemuno saloje.

„Pareiškus ketinimą turėti Vytį, nustebome, kad atsirado daug žmonių, kurie pradėjo siūlyti konkrečias vietas. Pasiūlymai išsikristalizavo į tris – Santakoje, netoli aukuro, piliavietė bei Nemuno sala. Dabar reikia šias vietas „išnešti“ žmones ir pasitikslinti, ar tikrai šios vietos yra tinkamiausios. Buvo siūlytas ir Aleksotas, ir Žaliakalnis, bet žmonės suprato, kad ko gero toks svarbus objektas turėtų būti būtent vienoje iš minėtų trijų vietų“, – architektas Jonas Audėjaitis.

Bus parengtos vizualiacijos, kaip Vytis galėtų atrodyti siūlomose vietose, tad žmonėms bus lengviau įsivaizduoti būsimą skulptūrą.

Susirinko rimta kompanija, kuri už savo žodžius atsako parašais. Tai rodo, kad Vytis atsiras Kaune.

Darbų apimtys

Kai Lietuvos gyventojai išrinks Vyčio skulptūros vietą, prasidės realūs skulptūros liejimo darbai. Jie persikels į Ukrainą.

„Noriu padėkoti Kauno miesto gyventojams už pasitikėjimą ir viltį Kaune pastatyti Vyčio skulptūrą. Penki mėnesiai šiai užduočiai yra trumpas laikas. Lietuvoje nėra sąlygų per tokį laiką nulipdyti skulptūrą, tad teko susitarti Kijeve. Pirmame etape lipdysime iš molio, tada – iš bronzos. Birželio viduryje turėtų pasiekti Kauną“, – sakė Vyčio autorius A.Sakalauskas.

Anot jo, jei darbai prasidės sausio 15 dieną, galvojama, kad su maždaug dešimties žmonių komanda pavyks iki numatytos datos ją gyvendinti. Manoma, kad skulptūra svers apie šešias tonas, tačiau tikslūs skaičiai priklausys nuo skulptūros aukščio, o jis – nuo vietos. Siūloma, jog Vyčio skulptūros aukštis gali svyruoti nuo 6,4 iki 7 metrų.

Kviečia aukoti

Vyčio paramos fondas įsikūrė prieš kelis metus ir pradėjo rinkti aukas būsimam paminklui. Buvo nuspręsta, kad Vyčio skulptūra turi būti žmonių dovana Lietuvos šimtmečio proga.

„Kai Vilnius atsisakė skulptūros, nustojome rinkti pinigus. Prezidentas Valdas Adamkus pasakė, kad ko mes verčiamės ten, kur mūsų nenori, tad pradėjome kalbėtis su Kauno meru. Šiuo metu fondą yra parėmę virš 400 žmonių, tarp jų yra ir daug kauniečių“, – sakė Vyčio paramos fondo direktorius Vilius Kavaliauskas.

Anot jo, galutinė projekto suma priklausys nuo pasirinktos vietos ir skulptūros aukščio.

„Šiuo metu turime pinigų pirmam mokėjimui, kuris siekia 72 tūkst. eurų. Mes kai kurioms bendrovėms grąžinome aukas, bet tikimės vėl surinkti reikiamą sumą ir neprašyti miesto paramos. Tai turi būti žmonių dovana“, – finansinius aspektus aptarė V. Kavaliauskas.

Skaičiuojama, kad Vyčio skulptūrai Kaune reikės maždaug 470-550 tūkst. eurų. Kadangi reikės skulptūrą padaryti per labai trumpą laiką, maždaug dešimt procentų išaugo projekto kaina.

Detalesnę informaciją apie galimybę aukoti galima rasti internetine puslapyje vycio-fondas.lt

„Kauno diena“ primena, kad diskusijos dėl Vyčio skulptūros Kaune prasidėjo, kai šio paminklo iniciatoriai pralaimėjo konkursą dėl galimybės statyti jį Vilniuje esančioje Lukiškių aikštėje. Sostinė skelbtą konkursą laimėjo partizanų bunkerį primenantis paminklas.

„Mes matome Kaune labai realų Vytį, tačiau nenuleidžiame rankų ir Vilniuje. Esame surengę konkursą, kuriame darbus pristatė daug autorių“, – sakė V. Kavaliauskas.

Rašyti komentarą
Komentarai (18)

A

NIEKUR !!!!!!

manau

Paminklas truretu buti realistiskas, o ne nulipdytas "meninyku" taip kaip jie isivaizduoja

to saulius

vilius kavaliauskas labai issilavines zmogus,dar 1987m dirbant jam NIUJORKE susipazinom. man tas raitelis irgi nusibodo,greiciau tegu stato prie kauno pikies ir taskas,
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS