Aukščiausiajame Teisme – D. Bugavičiaus nužudymo byla | Diena.lt

AUKŠČIAUSIAJAME TEISME – D. BUGAVIČIAUS NUŽUDYMO BYLA

Už kauniečio Deimanto Bugavičiaus nužudymą 12-15 metų kalėti nuteisti du estai ir lietuvis prašo grąžinti jų bylą dar kartą nagrinėti Lietuvos apeliaciniam teismui.

To jie prašo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, antradienį pradėjusio nagrinėti nuteistųjų advokatų kasacinius skundus.

Estui Hansui Erikui Ehvertui pernai spalį Apeliacinio teismo verdiktu bausmė buvo sutrumpinta nuo 16 iki 14 metų, jo tautiečiui Arle Grabbiui (Arlei Grabiui) – nuo 16 iki 15 metų, o lietuviui Ričardui Baikai – nuo 13 iki 12 metų laisvės atėmimo.

Nuteistieji ir jų advokatai teigia, kad vyrai yra nepagrįstai nuteisti.

R. Baikos advokatas Linas Belevičius savo skunde rašo, kad jo klientas  nepagrįstai pripažintas kaltu dėl nužudymo, o Apeliacinis teismas iškraipė įrodymų turinį, nuosprendį grindė abejotinais faktais ir aplinkybėmis. Advokato manymu, įrodymų vertinimas neišsamus, yra pažeista nekaltumo prezumpcija, įrodinėjimo naštą perkeliant kaltinamajam, bylos įrodymai įvertinti tendencingai ir prieštaringai.

„Rašydamas nuosprendį, Apeliacinis teismas sugalvojo dar vieną teiginį, kad būtų galima atmesti gynybos skundą“, – sakė L. Belevičius. Jis kritikavo Apeliacinio teismo nuosprendį, kuriame rašoma, kad H. E. Ehvertas automobiliu pravažiuodavo pro R. Baikos namą ir tokiu būdu jie palaikė ryšį.

L. Belevičius sakė, kad gynybai nėra suprantama, kaip tas ryšys buvo palaikomas ir kokia tai yra bendrininkavimo forma.

H. E. Ehverto advokatas Laurynas Pakštaitis sako, kad nuosprendžiai šioje byloje priimti nepašalinus akivaizdžių prieštaravimų, jo kliento kaltė grindžiama nepašalintomis abejonėmis, nepatikrintas liudytojų parodymų patikimumas. Advokatas taip pat kelia klausimą dėl esto teisės į gynybą pažeidimą ikiteisminio tyrimo metu.

A. Grabio advokatė Galina Kardanovskaja Aukščiausiojo Teismo prašo nutraukti jos kliento bylą, o jei tai nebūtų padaryta – iš naujo perduoti bylą nagrinėti Apeliaciniam teismui. Advokatės manymu, teismai netinkamai pritaikė baudžiamąjį įstatymą, klaidingai pasisakė dėl įrodymų turinio. Buvo pažeistos atpažinimo procedūros – A. Grabį nužudytojo draugė Vita Jakutienė pirmiausia atpažino iš nuotraukų, tik paskui gyvai.

H.E.Ehvertas (iš kairės), Arle Grabbi (viduryje), Ričardas Baika (dešinėje)/Vilmanto Raupelio nuotr.

Estai dalyvavo nuotoliniu būdu

Kalėti nuteisti Estijos piliečiai Aukščiausiojo Teismo posėdyje dalyvavo nuotoliniu būdu iš įkalinimo įstaigų: H. E. Ehvertas bausmę atlieka Marijampolės kalėjime, o A. Grabbis – Alytaus kalėjime. Teisėjų ir procesų dalyvių pasisakymai jiems buvo verčiami į estų kalbą. Nuteistieji skundėsi blogu ryšiu, jog blogai girdi pasisakymus iš teismo salės.

Bausmę taip pat jau atliekantį R. Baiką į Aukščiausiąjį Teismą atlydėjo Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai.

Nė vienas iš nukentėjusiųjų į bylos posėdį neatvyko, nors jiems apie jį buvo pranešta.

Apeliacinis teismas yra nustatęs, kad R. Baika iki 2015 metų balandžio 10 dienos įgijo sekimo įrenginį – jis rastas pritvirtintas prie nužudytojo automobilio. Jis taip pat parūpino H. E. Ehvertui gyvenamąją vietą Kaune, o padarant nusikaltimą, atvykstant ir išvykstant iš įvykio vietos, buvo panaudotas vėliau sudegintas automobilis „Renault Megane“.

Teisėsauga taip pat nustatė, kad nusikaltėliai aiškinosi D. Bugavičiaus darbotvarkę, judėjimo maršrutus ir naudojamus automobilius.

27 metų D. Bugavičius savo vairuojamame automobilyje „Mercedes-Benz“ buvo nušautas 2015-ųjų lapkričio 6-ąją Kaune.

Bylos duomenimis, nuteisti estai laukė jo prie namo Kaune, D. Bugavičiui prieš vidurnaktį atvykus ir sustojus prie namo vartų, A. Grabbis išlipęs iš automobilio „Renault Megane“ ne mažiau 12 kartų šovė į D. Bugavičių iš dviejų pistoletų.

Žmogžudystės vieta Šilainiuose

E. Kniežausko nuotr.

Tuo metu automobilyje buvo D. Bugavičiaus gyvenimo draugė V. Jakutienė, todėl, kaltintojų teigimu, D. Bugavičius nužudytas sukeliant pavojų tiek jai, tiek galimiems praeiviams. Taip pat sugadintas automobilis ir buto lango stiklas.

Iš visų trijų nuteistųjų priteista beveik 200 tūkst. eurų atlyginti nukentėjusiesiems padarytą neturtinę žalą bei nužudytojo mažamečiam vaikui iki jo pilnametystės priteistas išlaikymas lieka galioti.

Šiemet sausį Airijos teisėsauga perdavė Lietuvai dar vieną įtariamąjį D. Bugavičiaus nužudymu – Estijos pilietį Imre Arakas (Imrę Araką).

Vyras buvo perduotas Lietuvos prašymu, jam buvo išduotas Europos arešto orderis dėl 2015 metais lapkričio mėnesį įvykdytos veikos.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

Anonimas

bugo tevas kariskis ,tik sunu zulikas uzaugino

Toks jausmas kad tuoj teismas apsiverks

Atsiprasys zudiku,iteiks ismokas,ir apgyvendins stikliu viesbutyje??

SUSIJUSIOS NAUJIENOS