Kauno prokuratūros vadovas: kūdikių žudymo mašina toliau važiuoja | Diena.lt

KAUNO PROKURATŪROS VADOVAS: KŪDIKIŲ ŽUDYMO MAŠINA TOLIAU VAŽIUOJA

Smurtas prieš vaikus artimiausiu metu nesiliaus ir tik Baudžiamojo kodekso tam pakeisti neužteks, teigia Kauno apygardos prokuratūros, pastaraisiais metais tiriančios itin sunkius nusikaltimus prieš vaikus, vadovas.

„Žiūrint į praeitus metus, žiūrint į šiuos metus, tendencijos išlieka tos pačios. Ir spėju, kad per artimiausius penkerius metus jos nesikeis, nes šiandien apskritai prokuratūra kovoja su pasekmėmis. Nežiūrint į tai, kad visi asmenys traukiami baudžiamojon atsakomybėn, kūdikių žudymo mašina toliau važiuoja ir esu tikras, kad Baudžiamasis kodeksas negali to sustabdyti“, – ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius.

Spaudos konferenciją Kauno teisėsaugininkai surengė po to, kai Šiauliuose pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl, įtariama, sumuštos septynių mėnesių mergaitės, kuri mirė ligoninė. Nustatyta, kad galimas smurtas prieš kūdikį buvo tirtas ir anksčiau, bet Kauno prokurorai tyrimą nutraukė.

Generalinė prokuratūra nusprendė peržiūrėti pernai metų gruodžio 8 dieną Kauno apylinkės prokuratūroje nutrauktą ikiteisminį tyrimą dėl šios mergaitės nežymaus sveikatos sutrikdymo.

Turimais duomenimis, nutrauktas ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas pernai spalio 14 dieną, po to, kai motina kreipėsi konsultacijos dėl nedidelio dviejų su puse mėnesių amžiaus dukters sveikatos sutrikimo. Vaiką apžiūrėjusi Kauno klinikų gydytoja pastebėjo poodines kraujosruvas abiejų kūdikio žandų srityje ir įvertinusi, kad jos negalėjo atsirasti vaikui tiesiog muistantis, informavo Vaiko teisių apsaugos specialistus. Mergaitė buvo paimta iš tėvų, pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tendencijos išlieka tos pačios. Ir spėju, kad per artimiausius penkerius metus jos nesikeis, nes šiandien prokuratūra kovoja su pasekmėmis.

„Būtent Kauno klinikų gydytoja suveikė labai profesionaliai: ji ne tik apžiūrėjo kūdikį, bet ir pati padarė nuotraukas, kurias pateikė tyrėjams, todėl mes turėjome vaiko vaizdą. (...) Vertinant tiek gydytojai, tiek teismo medicinos ekspertams, duomenų pakako tiek iš rašytinių dokumentų, tiek iš vaizdinės medžiagos“, – ketvirtadienį sakė Kauno apylinkės prokuratūros 4-to skyriaus prokurorė Renata Oželienė.

Tyrimo metu nustatyta, kad mergaitę auginę nepilnametė motina bei savo pavardę vaikui suteikęs vyras neturi tinkamų socialinių, tėvystės įgūdžių, juos lankė socialinis darbuotojas, tačiau įtarimų dėl smurto nebuvo. Mergaitę auginęs vyras, apklausiamas specialiuoju liudytoju, papasakojo, kad išvakarėse žaidė su vaiku ir buvo suėmęs mergaitę už žandukų. Jo teigimu, vaikas į tai reagavo juoku, todėl jis nepagalvojęs, kad daro kažką blogai. Šios versijos nepaneigė Valstybinės teismo medicinos tarnybos specialisto išvada, kitų apklaustų asmenų parodymai, todėl įsitikinus, kad kitų įtarimą keliančių aplinkybių nėra, tyrimas buvo nutrauktas nenustačius nusikalstamos veikos požymių.

Pasak prokurorės, šeimą konsultavo vaiko teisių apsaugos specialistai. Su nepilnamete buvo dirbama ir iškart po gimdymo, kai ji, būdama šešiolikmetė, pagimdė neišnešiotą vaikelį. Vykstant ikiteisminiam tyrimui ir kūdikį paėmus iš šeimos, tėvai mokomi socialini įgūdžių.

„Tik tuomet, kai buvo išpildytos visos įmanomos sąlygos, visos priemonės įgyvendintos geranoriškai, sprendimas priimtas vaiką grąžinti šeimai“, – pabrėžė prokurorė R.Oželienė.

Kūdikis šeimai grąžintas jau po to, kai buvo nutrauktas tyrimas.

„Tėvas nesuvokė, nenorėjo tų pasekmių, tačiau turėjo ir privalėjo suprasti, kad taip gali atsitikti, suėmus mergaitei už veiduko. Nežymus sveikatos sutrikdymas neužtraukia atsakomybės dėl neatsargaus veikimo. Todėl konstatavus, kad nėra nusikaltimo sudėties tėvo veiksmuose, tyrimas nutrauktas, tačiau jį nutraukus, prokuratūra toliau domėjosi dėl šios šeimos“, – pabrėžė prokurorė.

„Ši byla būtų pavyzdys vadovėlinės situacijos, kai sistema veikia ir ji tikrai suveikia“, – sakė ji.

Vėliau, teisėsaugos duomenimis, nepilnametė mama su dukra netikėtai išvyko į Šiaulius.

„Nuostabą man sukėlė žinia, kad mergina Šiauliams pareiškė, kad ji dėl smurto pabėgo iš Kauno į Šiaulius. (...) Net artima aplinka apie tai nepranešė, tokių duomenų – nėra“, – kalbėjo prokurorė.

Septynių mėnesių mergaitė pirmadienio naktį atgabenta į Šiaulių ligoninę ištikta klinikinės mirties, ji gaivinta, tačiau po kelių dienų ligoninėje mirė. Medikai įtaria, kad kūdikis buvo muštas ar smarkiai supurtytas, teisėsauga pateikė įtarimus septyniolikmetei mergaitės mamai ir jos 24-erių sugyventiniui. Mergaitės motina suimta savaitei, jos sugyventinis – penkioms paroms.

Kauno teisėsauga taip pat aiškinasi panašaus nutikimo aplinkybes Kėdainiuose, kur motina su sugyventiniu įtariami mirtinai sumušę keturmetį berniuką. Smurtas prieš šį vaiką buvo tirtas anksčiau, o tyrimas buvo nutrauktas.Kaip vyko nutrauktas tyrimas dėl įtarto smurto prieš kūdikį? Prokurorai pateikia įvykių seką:

2016-07-24 nepilnametė D. K. pagimdė dukrą, kuri gimė neišnešiota, todėl iki rugsėjo 19 d. buvo gydoma LSMUL. Prieš išrašant iš ligoninės (2016-09-19) LSMU Kauno klinikos kreipėsi į Kauno m. savivaldybės VTAS prašydamos išsiaiškinti šeimos gyvenimo ir buities sąlygas.

2016-09-12 Kauno m. savivaldybės VTAS užklausė Šiaulių m. savivaldybės VTAS, prašydamas pateikti turimą informaciją apie anksčiau Šiauliuose gyvenusią D. K. Šiaulių VTAS atsakymo nepateikė.

2016-09-16 Kauno m. savivaldybės VTAS apsilanko motinos nurodytu adresu Kaune, konstatuoja, kad gyvenimo ir buities sąlygos patenkinamos, būtini kūdikio priežiūrai daiktai yra. Atsižvelgiant, kad gimdžiusioji yra nepilnametė, Kauno VTAS kreipėsi į Kauno m. Socialinių paslaugų centrą dėl šeimos socialinių paslaugų poreikio įvertinimo. Centras, įvertinęs poreikį, pradėjo teikti reikalingas paslaugas. Šeima iki tos dienos nebuvo įrašyta į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus apskaitą.

2016-10-10 D. K. kreipėsi į šeimos gydytoją dėl įtarimus sukėlusios kūdikio sveikatos būklės. Šeimos gydytoja nukreipia konsultacijai į LSMUL Kauno klinikas, ten vaikas apžiūrimas ir vaikas paguldomas į ligoninę. Tiek šeimos gydytoja, tiek LSMUL Kauno klinikų gydytoja pastebi dvi kraujosruvas ant kūdikio žandų. LSMUL Kauno klinikų gydytoja kraujosruvas nufotografuoja, vėliau šios nuotraukos pridedamos prie ikiteisminio tyrimo medžiagos.

2016-10-12 LSMUL Kauno klinikos pateikia informaciją VTAS-ui dėl pastebėtų kraujosruvų.

2016-10-13 Kauno m. savivaldybės VTAS informuoja policiją.

2016-10-13 Kauno m. savivaldybės VTAS pakartotinai kreiptasi į Šiaulių m. savivaldybės VTAS informacijos apie D. K. Atsakymas gautas 2016-10-17.

2016-10-14 pradedamas ikiteisminis tyrimas Kauno AVPK Kauno m. Žaliakalnio PK pagal LR BK 140 str. 3 d.

2016-10-14 apie pradėtą IT informuojamas VTAS bei prašoma pateikti jų turima informacija.

2016-10-14 paskiriama užduotis sveikatos sutrikdymui nustatyti.

2016-10-14 liudytoja apklausiama LSMUL Kauno klinikų gydytoja, kuri patvirtina, kad apžiūrėjusi mergaitę pamatė dvi kraujosruvas ant abiejų žandų maždaug suaugusiojo žmogaus pirštų dydžio. Daugiau jokių sveikatos sutrikimų vaikui nebuvo nustatyta.

2016-10-17 Kauno m. savivaldybės VTAS atlikta D. K. ir K. G. šeimos atvejo peržiūra ir priimamas sprendimas nuo 2016-10-18 kūdikį, kuris nuo spalio 10 d. yra gydomas ligoninėje, paimti iš tėvų nustatant laikiną globą.

2016-10-17 Kauno m. savivaldybės VTAS Žaliakalnio PK pateikia duomenis apie nepilnametę motiną ir ją su dukra pas save priėmusį gyventi K. G., kuris yra suteikęs kūdikiui savo pavardę. Nurodoma, kad skyriui šie asmenys nebuvo žinomi iki 2016-09-14, kol LSMU Kauno klinikos nepaprašė išsiaiškinti šeimos gyvenimo ir buities sąlygų prieš išrašant naujagimę namo. Taip pat Kauno m. VTAS rašte nurodyta, kad D. K. motina yra mirusi, jos tėvo S. K. šeima įrašyta į socialinės rizikos apskaitą, jo santykiai su dukra konfliktiški, D. K. nuo 13 m. gyvena savarankiškai.

2016-10-25 Žaliakalnio PK gauta VTMT Kauno skyriaus specialisto išvada, kad V. G. padarytas nežymus sveikatos sutrikdymas dėl poodinių kraujosruvų abiejuose žanduose. Išvadose nurodoma, kad kraujosruvos galėjo būti padarytos padarytos kietu buku daiktu, galimai ranka (tai standartinė tokiais atvejais formuluotė), prieš 4-7 paras iki apžiūros.

2016-10-27 IT medžiaga gauta prokuratūroje patikrinimui.

2016-10-28 Kauno m. savivaldybės VTAS prašo daugiau informacijos iš komisariato, sprendžiant klausimą dėl laikinos globos pratęsimo, bei informuoja, kad 2016-10-27 įsakymu mergaitei buvo nustatyta laikinoji globa, globėju paskirta Kauno klinikų filialo Vaikų reabilitacijos ligoninė "Lopšelis", D. K. bei K. G. šeima 2016-10-27 įsakymu įrašoma į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitą. Prie bylos medžiagos pateikt minėti įsakymai.

2016-10-31 patikrinusi bylą prokurorė T. Samulevičienė priėmė nutarimus apklausti specialiaisiais liudytojais D. K. ir K. G. bei bylos medžiagą išsiuntė į Žaliakalnio PK su nurodymais atlikti papildomus veiksmus.

2016-11-16 bei papildomai 2016-12-05 K. G. apklaustas specialiuoju liudytoju.

2016-11-16 liudytoja apklausta K. G. motina, gyvenanti kartu.

2016-11-21 bei papildomai 2016-12-05 D. K. apklausta specialiąja liudytoja.

2016-12-08 prokurorės R. Oželienės nutarimu tyrimas nutrauktas, konstatavus, kad nežymus sveikatos sutrikdymas atsirado nuo neatsargių veiksmų, K. G. nepadarius veikos, numatytos LR BK 140 str. 3 d.

2016-12-08 nutarimas išsiunčiamas Kauno m. VTAS bei proceso dalyviams.

2016-12-12 Kauno apylinkės prokuratūros 4 sk. vyriausioji prokurorė Daiva Brudnienė baigia sprendimo patikrinimą. IT buvo dar kartą patikrintas šiemet Kauno apylinkės prokuratūros 3 sk. vyriausiosios prokurorės D. Sabaliauskaitės.

2017-02-02 D. K., nutraukusi santykius su K. G.,  su kūdikiu išvyko į Šiaulius, kur netrukus apsigyveno jau su kitu asmeniu – 24 metų Šiaulių miesto gyventoju, įtariamuoju mažamečio vaiko nužudymo ikiteisminiame tyrime.

 

Rašyti komentarą
Komentarai (7)

Taigi diskutuotojai

ar iš pašalpų įmanoma vaikus augint Lietuvoje? debile?

baisu

mes visi kalbam apie pašalpinius sovietmeti bet kodėl nepagalvojat apie ta vaiką jis gimė jau jam uždėtas štampas tu pašalpinis tu nereikalingas baisu kad musu tauta taip skirsto vaikus žiaugtis reikia kad dar atsiranda tokiu žmonių kaip globėjai tai nėra verslas jei taip manot kodėl patys tuo verslu neužsėmat tai darbas visa para tokius baisius komentarus rašo kurie neturi vaiku arba turi koki viena ir užteks .bet pagalvokit jei jus būtumet gimes ir pašalpiniu etekete turėtumet kaip tada jaustumetes pagalvokit.

...

Tokias vaikų žudikes iškart sterilizuot!
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS