Į Klaipėdą atvyksta Vokietijos literatūros žvaigždė | Diena.lt

Į KLAIPĖDĄ ATVYKSTA VOKIETIJOS LITERATŪROS ŽVAIGŽDĖ

  • 0

Klaipėdoje su skaitytojais susitiks vienas žymiausių šiuolaikinių vokiečių rašytojų – Lutzas Seileris. Neseniai lietuvių kalba pasirodė jo romanas „Kruzas“, už kurį autorius pelnė „Man Booker“ ir Goncourt’ų premijoms prilygstantį Vokietijos romano prizą. Susitikimas su L. Seileriu vyks birželio 28 d. 18 val. Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje. Pokalbį moderuos rašytojas Laurynas Katkus. Renginys nemokamas.

Šio autoriaus vizitas – ypatingas įvykis literatūros pasaulyje. Kelionių ir viešumos nemėgstantis rašytojas labai retai rengia savo knygų pristatymus užsienyje. Šiuo metu į naujo romano rašymą susitelkęs autorius padarė išimtį literatūros mėgėjams Lietuvoje ir vienintelius šių metų susitikimus su skaitytojais surengs būtent čia. Mūsų šaliai autorius jaučia ypatingus sentimentus – būtent Lietuvos pajūryje buvo sukurtas filmas pagal pristatomą romaną „Kruzas“.

„Kruzas“ – tai  puikiu poetiniu stiliumi parašytas šiuolaikinis kūrinys, pasakojantis apie paskutinius VDR gyvavimo metus ir nenumaldomą, sunkiai nusakomą laisvės troškimą. Vertimas, atliktas vienos geriausių vertėjų iš vokiečių kalbos, Zitos Baranauskaitės-Danielienės, papildo lietuvių kalba pasirodančios kokybiškos šiuolaikinės grožinės literatūros lentyną.

1989-ieji, Berlyno siena greit grius, bet Vokietijos Demokratinės Respublikos gyventojai to dar nežino. Laisvamaniai, svajotojai ir gatvės filosofai, nepritampantys savo šalyje, būriais traukia į prie VDR krantų esančią Hidenzės salą, kurioje kuriasi keista atskalūnų bendruomenė. Daugelis ten randa bent sąlygišką laisvę ir gali ten būti tokie, kokie yra iš tikrųjų. Saloje pernakt dega laužai, rengiamos nuogalių maudynės, mezgasi santykiai... O tik už 50 kilometrų plyti Danija, viliojanti priimti pavojingą sprendimą – plaukti ir pabėgti iš Rytų bloko. Ši sala – ribinis taškas: jį pasiekęs žmogus gali eiti ir toliau. Tai vieta, kur atsidūręs emigruoji iš šalies nekirsdamas jos sienų.

Šią utopinę bendruomenę – tokia iš tiesų egzistavo Hidenzėje 1989 metais – palaiko vietos kavinėje dirbantis charizmatiškas jaunuolis Kruzas, tapęs tikru guru. Jis randa darbo ir gyvenamą vietą atvykusiesiems. Jo sesuo jau bandė bėgti... Todėl jaunuolio pasirinkta misija – sulaikyti jaunus ir veržlius žmones paties sukurtoje laisvės oazėje.

Į salą atvyksta draugės neseniai netekęs literatūros studentas Edas, kuris tampa Kruzo patikėtinu. Jų draugystė vis stiprėja, jie tampa vis artimesni. Kiek tęsis Kruzo misija? Anot autoriaus, tai knyga apie dviejų vyrų draugystę.

L. Seileris pats jaunystėje dirbo Hidenzės saloje. Po daugelio metų jis sutiko žmonių, kuriems pavyko beveik neįmanomas dalykas – pabėgti iš Rytų bloko apiplaukus Hidenzės kyšulį. Šis romanas – subtili kelionė, šiek tiek nostalgiška, nekasdieniška ir labai poetiška, į kurią kviečia tas nenusakomas laisvės, kitokio gyvenimo, kitokio pasaulio ilgesys.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS