Kariliono festivalis: „Vidudienio varpai“ sujungs patirtį ir jaunystę | Diena.lt

KARILIONO FESTIVALIS: „VIDUDIENIO VARPAI“ SUJUNGS PATIRTĮ IR JAUNYSTĘ

  • 0

Unikalusis varpų instrumentas Klaipėdos karilionas, nenutilęs net ir karantino laikotarpiu, savo skambėjimo piką kasmet pasiekia per Jonines – birželio 24-ąją. Jau septintus metus ilgiausią metų dieną vyksta Klaipėdos kariliono festivalis. Keturi koncertai sielą ir kūną gydančia varpų muzika užlieja visą senamiestį, tačiau geriausia jos klausytis Laikrodžių muziejaus kiemelyje. Koncertai transliuojami dideliame ekrane, tad visi klausytojai gali ne tik girdėti, bet ir matyti varpinėje grojančius atlikėjus.

Festivalio pradžią 12 val. tradiciškai paskelbs „Vidudienio varpai“, kalbinami klaipėdiečio karilionininko Stanislovo Žilevičiaus. Neseniai garbingą 70-ečio jubiliejų paminėjęs atlikėjas ištikimai tarnauja karilionui, skleidžia jo muziką jau daugiau nei 30 metų. Šio instrumento atlikimo subtilybes atlikėjas studijavo Vokietijoje, Magdeburgo C. Ph. Telemanno muzikos mokykloje. Jis dalyvauja kariliono muzikos festivaliuose Lietuvoje, koncertavo Europoje ir JAV.

„Kai sėdi po milžinišku 48 varpų instrumentu, kuris su visomis konstrukcijomis sveria maždaug 10 tonų, tai jo garso galia ne tik užburia, bet ir fiziologiškai veikia“, – įsitikinęs ilgametis Klaipėdos kariliono atlikėjas. S. Žilevičius pripažįsta, kad nuo 1987 m. grodamas Klaipėdos centrinio pašto bokšte įrengtu pirmuoju varpų instrumentu, kuris nebuvo kokybiškas, kartais „atmušdavo rankas iki kraujo. Teko naudoti įvairias apsaugas. Grojimas karilionu nėra lengvas“. 2006 m. senąjį kariliono instrumentą pakeitus nauju, ne tik nebeliko šios problemos, bet ir žymiai pagerėjo pats instrumento skambesys.

Savo programose S. Žilevičius dažnai jungia karilioną su kitais instrumentais, yra grojęs kartu su orkestrais, chorais ir elektronika. Karilionininko repertuarą sudaro muzika nuo baroko iki šių dienų. Jis taip pat yra skambinimo karilionu metodinių leidinių, originalių kūrinių karilionui ir aranžuočių autorius.

Nuo 2019 m. rudens Klaipėdos koncertų salė (KKS) vykdė edukacinį projektą „Atrask karilioną“, kuris suteikė galimybę gabiausiam muziką studijuojančiam jaunimui iš arčiau pažinti karilioną ir išmokti juo groti. S. Žilevičius vedė minėtus užsiėmimus. Projekto dalyviai pirmąkart viešai pasirodys šiame festivalio koncerte.

Klaipėdos E.Balsio menų gimnazijos mokiniui Viliui Aleinikovui KKS scenoje jau ne kartą teko muzikuoti, net diriguoti chorui „Aukuras“. Išskirtiniais muzikiniais gabumais pasižymintis jaunuolis jau seniai domisi daugybe dalykų, tarp kurių yra ir karilionas.

Klaipėdos S.Šimkaus konservatorijos mokinys Ignas Vydeika, muzikuojantis jau 12 metų, su karilionu susipažino neseniai. Jis teigia, kad per šiuos kariliono užsiėmimus išmoko kitokių mokymosi būdų ir įgijo daug patirties dirbdamas su S. Žilevičiumi. Džiaugiasi gavęs nuostabią galimybę išmokti groti šiuo instrumentu.

Vilniuje kompoziciją studijuojanti klaipėdietė Gintarė Valionytė net parašė ir pati atliks savo kūrinį karilionui. „Esu Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kompozicijos studentė. Dar ieškau savo kelio kompozitorių rinkoje ir apskritai šiame pasaulyje, priimdama visas pakeliui atsirandančias progas, net jei jos iš pirmo žvilgsnio kelia iššūkius. Taip priėmiau ir pasiūlymą ne tik parašyti karilionui, bet ir išmokti juo skambinti. Kūrinys „Nerimas išnyks“ / „Disquiet will fade“ – tai viltis, skelbiama visam miestui. Tai žinia apie pasaulio nepabaigą, kuri ateis, ir kuri leis mums vėl ramiai kvėpuoti“, – teigė Gintarė.

Patirtis ir jaunystė darniai sugyvens ir skleisis Klaipėdos kariliono festivalį atveriančiame koncerte, kuris, kaip ir kiti šio festivalio renginiai, bus nemokamas.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS