Klaipėdos koncertų salėje skambės E. Balsio ir jo mokinių muzika | Diena.lt

KLAIPĖDOS KONCERTŲ SALĖJE SKAMBĖS E. BALSIO IR JO MOKINIŲ MUZIKA

  • 0

Kūrėjų šimtmečiai – tam tikras riboženklis, ties kuriuo aiškėja, ar jie peržengs amžinybės slenkstį, ar jų vardai ir darbai bus apnešti dulkėmis istorijos lentynose... Apie tai kvies susimąstyti kovo 1-osios vakarą Klaipėdos koncertų salėje skambėsianti kompozitoriaus Eduardo Balsio (1919–1984) ir jo mokinių muzika.

Brandžiausias derlius

2019-aisiais minime žymaus lietuvių kompozitoriaus, pedagogo E. Balsio 100-metį. Jo žingsnių aidą mena ir Klaipėdos grindinio akmenys: čia Balsių šeima gyveno beveik dešimtmetį, čia jaunuolis Eduardas lankė Vytauto Didžiojo gimnaziją, čia susidomėjo muzika ir pradėjo mokytis groti net keliais instrumentais. Uostas ir jūra jam paliko ryškių prisiminimų, tad būsimasis kompozitorius pradėjo fiksuoti pirmuosius muzikinius įspūdžius. Vėliau, jau tapęs pripažintu kūrėju, E. Balsys dalį savo darbų paskyrė jūrai – nuolatinei gyvenimo ir kūrybos palydovei.

Pripažinimą ir pagarbą E. Balsys pelnė talentu ir darbu. Rūpestingas pedagogas, vadovaudamas Lietuvos konservatorijos (dabar LMTA) Kompozicijos katedrai, išaugino kelias kompozitorių kartas.

E.Balsio kūryba – tai brandžiausias trijų dešimtmečių lietuvių muzikos derlius, tapęs klasika. Ji įveikė laiko išbandymus, dažnai yra atliekama. Autoriaus 100-metis dar labiau suaktyvino jo kūrybos sklaidą. Kelios E.Balsiui dedikuotos programos šiemet skambės ir Klaipėdos koncertų salėje.

Koncerto programoje

Pirmoji iš jų bus pristatyta kovo 1 d. 18.30 val. Tai Klaipėdos kamerinio orkestro programa „Mokytojas ir mokiniai“. Joje skambės paties E. Balsio ir jo mokinių Anatolijaus Šenderovo, Fausto Latėno, Vidmanto Bartulio kūryba. Kartu su Mindaugo Bačkaus vadovaujamu Klaipėdos kameriniu orkestru ją atliks fortepijoninis trio „Fort Vio“: Ingrida Rupaitė-Petrikienė (smuikas), Povilas Jacunskas (violončelė) ir E.Balsio vaikaitė Indrė Baikštytė (fortepijonas). Diriguos Vytautas Lukočius.

Koncertinės programos idėja kilo Klaipėdos kamerinio orkestro koncertmeisterei I. Rupaitei-Petrikienei. Ji su styginių kvartetu „Art Vio“ jau buvo griežusi E. Balsio styginių kvartetą, tad dabar pasiūlė atlikti šio kūrinio versiją styginių orkestrui. Be mokytojo opuso, į programą Ingrida įtraukė ir mokinių kūrinius. Tarp jų bus A. Šenderovo „Trio grosso“ versija fortepijoniniam trio ir kameriniam orkestrui, dedikuota jį atliksiančio fortepijoninio trio „Fort Vio“ 10-mečiui, kurį ansamblis paminėjo 2016-aisiais.

Gyvas prisiminimuose

Orkestro atliekamas suskambės ir F. Latėno Styginių kvartetas Nr. 2 „Šviesiam atminimui“, turintis ryškių sąsajų su klezmerių tradicija. Pasak muzikologės Rūtos Gaidamavičiūtės, „šiandien žmonės, bijodami būti banalūs, vengia būti ir nuoširdūs. Faustas tokios baimės neturi“.

V. Bartulio kompozicija styginių orkestrui „I like Schubert“ leis klausytojams pasimėgauti neskubiai tekančiu laiku, pasigėrėti pačiu garso grožiu.

Simboliška, kad E. Balsiui skirtame koncerte dalyvaus jo anūkė pianistė I. Baikštytė, viename interviu teigusi, jog iki šių dienų jaučia glaudų ryšį su seneliu kompozitoriumi: „Žinau, kad senelis mane mylėjo. Kartu praleisdavome nemažai laiko. Eidavome pasivaikščioti, šerdavome gulbes Vingio parke... Jis buvo pasiryžęs išmokyti mane žaisti šachmatais. Deja, senelis mirė, kai man tebuvo penkeri...“

Nors jau beveik 35 metus kompozitoriaus E. Balsio nebėra tarp mūsų, tačiau jis gyvena prisiminimuose ir skambančiuose kūriniuose.

GALERIJA

  • Kompozitorius E.Balsys.
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS