Klaipėdos metų knygos rinkimuose – 25 leidiniai | Diena.lt

KLAIPĖDOS METŲ KNYGOS RINKIMUOSE – 25 LEIDINIAI

  • 0

Tęsdama gražią tradiciją, Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka organizuoja konkursą „Klaipėdos knyga 2019“, kuriame dėl skaitomiausios ir gražiausios titulų varžosi 25 pernai Klaipėdoje parašytos ir / ar išleistos knygos. Kuris iš rinkimams pateiktų leidinių taps populiariausias, priklausys nuo skaitytojų balsų, o gražiausią Klaipėdoje pernai išleistą knygą išrinks specialiai suburta ekspertų komisija.

14-ajame Klaipėdos metų knygos konkurse dalyvauja penkios Klaipėdos leidyklos, keturi uostamiesčio leidėjai ir aštuoni autoriai klaipėdiečiai, knygas išleidę kitose Lietuvos leidyklose.

Išleistos Lietuvos sostinėje

Tarp konkursančių – pajūrio rašytojų 10 knygų, pernai išleistų Vilniuje. Tai Nijolės Kliukaitės-Kepenienės romanas „Rupaus malimo“ apie žmonių likimus Mažojoje Lietuvoje  (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), Arvydo Juozaičio „Oginskis. Polonezas: 1791–1822 metų drama“ ir to paties autoriaus novelių rinkinys „Šanchajaus istorijos“ (leidykla „Alma littera“), Juozo Šikšnelio romanas „Praeities dulkės – mirties šešėliai“ (leidykla „Homo liber“), Elenos Karnauskaitės eilėraščių rinkinys „Miegančios chimeros“ (leidykla „Odilė“), Vytauto Čepo dokumentinis, tikrais faktais paremtas romanas „Siena“ (leidykla „Tyto alba“), Daivos Molytės-Lukauskienės knygelė vaikams „Kaip kiras gintarus rinko: gintarinės pasakaitės“ (leidykla „Homo liber“), Mindaugo Milinio istorinis romanas „Partizanas II“ ir to paties autoriaus atsiminimų knyga „Afganistano mėsmalė. 1979–1989 m.“ (leidykla „Briedis“), taip pat Kristinos Sadauskienės „Klaipėda: alternatyvus miesto gidas“ (leidykla „Akademikai“).

Gimusios uostamiestyje

Klaipėdos universiteto leidykla konkursui pateikė kolektyvinę Sigitos Kraniauskienės, Silvos Pocytės, Ruth Leiserowitz, Irenos Šutinienės monografiją „Klaipėdos kraštas 1945–1960 m.: naujos visuomenės kūrimasis ir jo atspindžiai šeimų istorijose“ bei Rimanto Balsio ir Vidos Vaitekūnienės sudarytą knygą apie Klaipėdos universiteto rektorių, profesorių, habilituotą daktarą Stasį Vaitekūną „Stasys Vaitekūnas: nuo aušros iki saulėlydžio“, kurioje sudėti paskutinieji profesoriaus straipsniai, jo interviu, kolegų, draugų prisiminimai.

Lietuvos jūrų muziejus Klaipėdos metų knygos rinkimuose dalyvauja su dviem Romaldo ir Romualdo Adomavičių knygomis: „Prezidentas Smetona“: apie Lietuvos karo laivą ir jo įgulą“ ir „Prie Lietuvos laivyno ištakų. Žmonės ir laivai“.

Prie jų glaudžiasi lietuvių, anglų, rusų ir kinų kalbomis Jūrų informacijos centro išleista publicistės, žurnalo „Jūra. Mope. Sea“ leidėjos Zitos Tallat-Kelpšaitės knyga „Ženklai ir žodžiai“, kurioje publikuojami įžanginiai žodžiai, šiam žurnalui jos parašyti per pastaruosius du dešimtmečius.

Uostamiesčio „Eglės“ leidykla konkurse pristato Klaipėdoje gimusio rašytojo ir dailininko Romualdo Lankausko apysakų ir novelių knygą „Labirinto prieangyje“, eilėraščių vaikams rinkinį „Kokios avys skraido: linksmos draugų gyvenimo istorijos“, kurias užrašė Valdas Aušra ir nupiešė Rūta Ona Čigriejūtė, bei Romaldo Sakalausko, Arūno Baublio ir Gražinos Juodytės knygą „Respublikinė Klaipėdos ligoninė pakeliui į šimtmetį“, sudarytą Antano Stanevičiaus.

Fotoalbumai ir receptai

Tarp dalyvių – ir keli fotografijos leidiniai: Aleksandro Dapkevičiaus fotoalbumas, sudarytas menotyrininkės Danguolės Ruškienės ir išleistas „Drukos“, Kūrėjų sąjungos išleistas Beno Šarkos fotografijų albumas „Drozofilos, didžėjai ir džedajai“, taip pat Juliaus Kanarsko ir Kęstučio Demerecko parengtas, leidyklos „Libra Memelensis“ išleistas albumas „Kretingos krašto praeities vaizdai“, kuriame sudėti Kretingos krašto fotovaizdai nuo XIX a. vidurio iki XX a. vidurio.

Leidykla „Libra Memelensis“ dar išleido ir konkurse pristato Hertos Gelžus „Mano receptų knygą: Klaipėdos krašto kulinarinio paveldo atradimai“, o „Druka“ – XIX a. Gargždų dvarą valdžiusių baronų Renių šeimos paskutinio atstovo Eugenijaus Renė (1830–1895) poezijos vertimų knygą „Poezija. Žemaičių vaizdeliai“, sudarytą Mariaus Mockaus, iš lenkų kalbos verstą Reginos Koženiauskienės.

Dėl populiariausios ir gražiausios titulų Klaipėdos metų knygos rinkimuose taip pat konkuruoja dvi simpatiškos knygelės mažiesiems skaitytojams: Algirdo Toliato parašyta ir Kristinos Norvilaitės iliustruota „Dievo vaikų planeta“, išleista VšĮ „Verslas ar menas“, bei S.Jokužio leidyklos-spaustuvės išleista ir atspausdinta Livijos Trakumienės, Andros Lukošienės, Aušros Smičiūtės-Butkevičienės ir Audronio Trakumo knyga vaikams apie džiazą „Luizianos paslaptis. Kaip išgelbėti užburtąjį orkestrą?“, kurią apipavidalino dailininkė Monika Šlančauskaitė.

Kur galima balsuoti

Su knygomis pretendentėmis susipažinti ir iki vasario 17 d. balsuoti už populiariausią leidinį galima bibliotekos internetiniame tinklalapyje www.biblioteka.lt/lt/balsavimas arba penkiuose didžiuosiuose bibliotekos padaliniuose: Meno skyriuje (J.Janonio g. 9), Suaugusiųjų aptarnavimo ir informacijos skyriuje (Turgaus g. 8), Jaunimo skyriuje (Tilžės g. 9), Pempininkų bibliotekoje (Taikos pr. 81A), Kalnupės bibliotekoje (Kalnupės g. 13). Be to, konkurso metu bibliotekose vyksta rinkimuose dalyvaujančių knygų pristatymai.

Praėjusiais metais pasikeitė konkurso nuostatai. Siekiant praplėsti konkurso dalyvių gretas, į konkursą pakviesti vietiniai kūrėjai, leidybinę veiklą vykdę ne tik Klaipėdos, bet ir kitose šalies bei užsienio leidyklose. Jų leidiniai dalyvauja renkant populiariausią Klaipėdos knygą. „Kad visai nenutoltume nuo pirminės Klaipėdos knygos konkurso misijos – supažindinti visuomenę su vertingiausiomis Klaipėdos leidyklų išleistomis knygomis, privilegija siekti gražiausios Klaipėdos knygos titulo palikta tik Klaipėdos mieste leidybinę veiklą vykdančioms leidykloms ir spaustuvėms“, – priminė bibliotekos Meno skyriaus vedėja Birutė Skaisgirienė.

Apdovanos ypatingais prizais

Kuri knyga taps populiariausia, kaip visuomet, spręs balsuojantys skaitytojai, o gražiausios Klaipėdos 2019 metų knygos titulas atiteks komisijos išrinktam leidiniui. Šiemet gražiausios Klaipėdos knygos rinkimų komisijai vadovauja Darius Kisielius – dizaineris, tipografijos entuziastas, daugiadisciplininės kūrybos ir meno direktorius, daugiausia kuriantis prekės ženklus, pakuočių ir skaitmeninį dizainą. Be profesinės veiklos, D.Kisielius aktyviai dalyvauja Lietuvos grafinio dizaino asociacijos veikloje ir dėsto grafinį dizainą „Baltic Talents“ akademijoje.

Skaitomiausios ir gražiausios Klaipėdos knygų leidėjai bus apdovanoti ypatingais prizais – dailininko Sauliaus Bertulio sukurtais meno kūriniais. Neliks neįvertinti ir populiariausios bei gražiausios knygų autoriai, iliustruotojai, maketuotojai, spaustuvininkai.

Planuojama, kad konkurso rezultatai bus paskelbti vasario 18 d.

Konkurso finansinis rėmėjas – bendrovė „Mūsų laikas“, informacinis rėmėjas – dienraštis „Klaipėda“.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS