NIKO: šviesos prigimties paieškos | Diena.lt

NIKO: ŠVIESOS PRIGIMTIES PAIEŠKOS

  • 1

Muzikavimo džiaugsmas, originalumas, drąsa ir išskirtinė atlikimo kokybė – visi šie žodžiai tinka apibūdinant Naujų idėjų kamerinį orkestrą (NIKO). Jis prieš pat Kalėdas atvyks į Klaipėdą su intriguojančia programa „Šviesos prigimtis“.

Ne tik groja mintinai

Joje skambės speciali muzikinė kompozicija, pagrįsta naujai parašyto Gedimino Gelgoto koncerto smuikui fragmentais, ir kitų kompozitorių kūryba – nuo baroko genijaus Antonio Vivaldi ciklo „Metų laikai“ rekompozicijos iki populiaraus muzikos filmams autoriaus Michaelio Nymanno kūrybos. Visa tai ir dar daugiau – gruodžio 20 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Meno vadovas ir dirigentas G.Gelgotas NIKO įkūrė 2006 m., tad jau daugiau kaip dešimtmetį šis kolektyvas – neatsiejama Lietuvos muzikinio gyvenimo dalis ir jos ambasadorius visoje Europoje bei JAV.

NIKO – styginių instrumentų grupė, žinoma dėl savo patrauklių ir originalių pasirodymų, atliekanti progresyviąją klasikinę muziką mintinai, integruojanti į savo pasirodymus aukščiausio lygio styginių instrumentų meistriškumą bei minimalistinius vizualinius scenos efektus. Kolektyvo branduolį sudaro Augusta Jusionytė (smuikas), Dalia Simaška (smuikas, altas), Julija Ivanova (smuikas), Justas Kulikauskas (violončelė) ir Davidas Dumčius (violončelė).

Užburiantis efektas

Užsienio kritikų vadinamas „roko muzikos žvaigždžių atitikmeniu klasikinėje scenoje“, NIKO pasirodo ne tik pagrindinėse Lietuvos ir užsienio filharmonijose ar šiuolaikinio meno centruose, bet ir netradicinėse erdvėse. Aktyvi koncertinė orkestro geografija aprėpia Europą, Aziją ir Šiaurės Ameriką.

„Atlikdami kūrinius mintinai ir sujungdami populiariosios ir klasikinės muzikos idiomas su netradicinėmis styginių instrumentų grojimo technikomis, į pasirodymą įtraukdami dainavimą ar minimalistinę choreografiją, NIKO sukuria stulbinamą patirtį. Efektas užburiantis, rezultatas patrauklus įvairaus amžiaus publikai“, – teigė koncertų kuratorius Judas Newbornas.

G.Gelgotas – taip pat ir kompozitorius. Jo muziką aktyviai atlieka ne tik NIKO, bet ir orkestrai svarbiose Europos koncertų salėse, pavyzdžiui, Berlyno „Konzerthaus“, Leipcigo „Gewandhaus“, Ciuricho „Tonhalle“. G.Gelgotas užaugo žinomoje muzikų šeimoje: motina Rasa Gelgotienė – žymi chorvedė, tėvas Valentinas Gelgotas – Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro pirmasis fleitininkas, brolis ir sesuo – taip pat profesionalūs muzikai. Besimokydamas jaunystėje jis išbandė fortepijono, trimito ir kompozicijos specialybes, pastarosios studijas vėliau tęsė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, kur mokėsi ir simfoninio dirigavimo. Studijuodamas kompoziciją Hamburgo muzikos ir dramos aukštojoje mokykloje G.Gelgotas įkūrė NIKO.

Meditacija ir šėlsmas

Koncerte bus pristatyta speciali muzikinė kompozicija, kurioje remiamasi naujai parašyto G.Gelgoto koncerto smuikui fragmentais. Kūrinio pasaulinė premjera buvo itin šiltai sutikta prestižiniame „Kissinger Sommer“ festivalyje Vokietijoje praėjusią vasarą. Taip pat programoje skambės žinomo britų kompozitoriaus, populiaraus filmų muzikos autoriaus M.Nymanno ir Maxo Richterio opusai, mažiau publikai pažįstamo vokiečių kompozitoriaus Karsteno Gundermanno minimalistinė muzika ir kiti kūriniai.

Kaip ir visos NIKO koncertinės programos, taip ir ši pasižymės itin plačia emocine skale bei vizualumu. Koncertas taps vientisa muzikine kelione, kurioje telpa labai daug – nuo jautrių, beveik meditacinių momentų iki temperamentingo šėlsmo. Programai apibūdinti geriausiai tinka NIKO naudojamas šūkis: „Susitelk į vidų ir medituok arba atsistok ir šok!“

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

niko

Nuostabūs pasirodymai ir muzika!

SUSIJUSIOS NAUJIENOS