Atlygio už medžių priežiūrą neprašo Pereiti į pagrindinį turinį

Atlygio už medžių priežiūrą neprašo

2025-07-08 14:00

Ankstyvą šeštadienio rytą Herkaus Manto gatvėje priešais prekybos ir paslaugų centrą „Mega Plaza“ reti praeiviai žvalgėsi į ryškiaspalve liemene vilkintį vyrą, sparčiai besidarbuojantį sekatoriumi – genėjimui skirtomis žirklėmis. Jis karpė svyrančias dekoratyvių medžių ataugas.

Iniciatyva: E. Bacevičius jau du dešimtmečius niekieno neprašomas ir neliepiamas prižiūri gražuoles guobas. Egidijus Bacevičius

Prižiūrėtojo nepaskyrė

Klaipėdos universiteto biologas Egidijus Bacevičius jau 20 metų niekieno neprašomas ir neraginamas, be jokio atlygio apkarpo trijų kalninių guobų lają.

Svyrantys medžiai turėtų puošti ne tik Herkaus Manto gatvę, bet ir įdomiai atgaivintą istorinį pastatą.

„Šie medžiai pasodinti, viena vertus, nedėkingoje vietoje, nes sparčiai augančios šakos trukdo einantiems ir dviračiais važiuojantiems žmonėms. Kita vertus, kai bene prieš 23 metus šis pastatas buvo atnaujintas, architektai siekė ne tik naujam gyvenimui prikelti seną namą, bet ir suteikti jam gražų, žalią akcentą, kuris ne dominuotų, bet negoždamas jo suteiktų gyvybės. Tuo tikslu čia ir buvo pasodintos trys svyrančios kalninės guobos. Tačiau tada nebuvo įvertintas vienas dalykas, kad šiuos medelius reikės prižiūrėti. Juos būtina nuolat genėti“, – pasakojo E. Bacevičius.

Egidijus Bacevičius

Savininkai nesusidomėjo

Matydamas, kad guobos praranda dekoratyvų vaizdą, pats ėmėsi genėti šiuos medžius. Tai darydavo paslapčia, kad nebūtų įtartas darantis ką nors negero.

E. Bacevičius baiminosi, kad trukdančius šaligatviu vaikštantiems žmonėms medžius vieną dieną kas nors sugalvos tiesiog nupjauti.

Jis pasakojo bandęs ieškoti pastato savininkų, siekdamas su jais susitarti dėl šių medžių priežiūros.

Sužinojo, kad pastato savininkai persikėlė į Vilnių, o dabar nuomos teisė priklauso Vilkaviškyje gyvenančiam žmogui.

Kol kas pastato savininkams šis pokalbis nepasirodė įdomus, ir gamtininkas toliau prižiūri guobas paslapčia, ankstyvais savaitgalio rytais, kad sukeltų kuo mažiau dėmesio.

Pastaruoju metu Vokietijoje dirbantis mokslininkas baiminasi, kad vieną dieną nebebus kam prižiūrėti šių puošnių medžių.

Reikia išmanymo

„Čia reikia žmogaus, norinčio tai daryti ir išmanančio šį darbą. Per metus užtenka du ar tris kartus apgenėti žemyn nusvirusias šakas. Guobos visoje Europoje nyksta, Klaipėdoje jų turime labai mažai, tai labai gražūs medžiai, jiems tereikia trupučio dėmesio. Klaipėdoje yra nemažai ir kitų medžių, kuriuos reikėtų profesionaliai prižiūrėti. Aš dažnai lankausi Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje, todėl negaliu praeiti pro šias guobas. Noriu čia pritaikyti savo žinias, man tai kartu – savotiška mankšta. Juk šie medžiai taip gražiai puošia aplinką. Architektai Ramūnas ir Vaida Atai bei Tadas Sviderskas labai gražiai nusprendė papuošti pastatą, o kartu ir visą gatvę. Čia buvo investuoti pinigai, guobų kamienai apjuosti gražiomis metalinėmis tvorelėmis. Reikia šią idėją palaikyti, kad ji nesunyktų“, – kalbėjo E. Bacevičius.

Tada nebuvo įvertintas vienas dalykas, kad šiuos medelius reikės prižiūrėti.

Jis džiaugiasi, kai praeiviai į jį kreipiasi geru žodžiu.

Pastatas, kurį atnaujinant buvo pasodintos kalninės guobos, pastatytas dar 1864 metais rėmėjo Juliaus Ludwigo Wienerio palikimo lėšomis. Jame buvo įkurta J. L. Wienerio vardu pavadinta mergaičių prieglauda-mokykla.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra