Bausmė šešiamečiui – į kampą basomis: tarnyba kreipsis į policiją | Diena.lt

BAUSMĖ ŠEŠIAMEČIUI – Į KAMPĄ BASOMIS: TARNYBA KREIPSIS Į POLICIJĄ

Buvusi Klaipėdos regos ugdymo centro pedagogė, atleista už šiurkštų darbo drausmės pažeidimą, paviešino kampe stovinčio vaiko nuotrauką. Tokią bausmę už nemiegą šešiamečiui pritaikiusiai auklėtojai centro vadovybė skyrė nuobaudą.

Taip dirbti negalima?

20 metų šioje įstaigoje išdirbusi ikimokyklinio ugdymo mokytoja Aušra Kuzminskienė nemalonų incidentą užfiksavo prieš mėnesį, tačiau nuotrauka, kurioje matyti basas, prie sienos prisišliejęs berniukas, viešojoje erdvėje pasirodė trečiadienį apie 16 val.

„Kaip auklėjami nepaklusnūs vaikai Klaipėdos regos ugdymo centre. Vaikai su regos negalia! Pietų miego metu. Tikiuosi susidomės vaikų teisės ir tėvai pažins savo vaiką. Žiauru ir žema laisvoje Lietuvoje“, – rėžė A. Kuzminskienė.

Gausiai komentuojamas įrašas sulaukė įvairių nuomonių, – vieni baisėjosi ir peikė tokį pedagogės auklėjimo metodą, kiti netruko pastebėti, esą pati įrašo autorė – buvusį Regos ugdymo centro auklėtoja atleista už netinkamą elgesį su vaikais.

Žmogus suprato, labai gailisi, atsiprašė tėvų.

A. Kuzminskienė tikino pirmiausia nusiuntusi nuotrauką direktorės pavaduotojai, įspėdama, kad taip dirbti negalima, tačiau jokio atgarsio ši žinia esą nesulaukė.

„Prasidėjo vadovo mobingas prieš mane – per daug matai, per daug žinai, o dar fotografuoji, tai išvis, švelniai tariant, esi padugnė“, – žodžių į vatą nevyniojo buvusi centro darbuotoja.

Jautė psichologinį smurtą

Panašu, kad konfliktas tarp įstaigos direktorės, pedagogės A. Kuzminskienės ir tėvų yra kur kas gilesnis, trunka jau ilgą laiką.

„Visus dvylika metų, kol Klaipėdos regos ugdymo centrui vadovauja Laima Glaveckienė, direktorė priekabiauja prie sau nepatogių žmonių, prieš trejus metus turėjome teisminį procesą“, – kalbėjo moteris.

Trečiadienį apie 11.30 val. A. Kuzminskienei įteiktas atleidimo raštas dėl šiurkštaus drausmės pažeidimo. Ji pati paaiškino, kodėl neteko darbo.

Dokumente teigiama, kad pedagogė nebendradarbiavo su grupės auklėtinių tėvais priimdama sprendimus pirkti visiems vaikams vienodus seilinukus ir neteisėtai reikalavo tėvų už juos sumokėti po 4 eurus. Nesilaikė nustatyto darbo laiko rėžimo, reikalaudama vaikus paimti iš darželio anksčiau negu 18 val., darydama psichologinį spaudimą tėvams manipuliavo vaiko teisėmis.

Neteisėtai rinko vaiko asmens duomenis, socialiniame tinkle teigė, kad vaikui yra ant kaklo virvės smaugimo žymės. Esą tokie A. Kuzminskienės komentarai internete pažeidė tėvų garbę ir orumą.

Remiantis šiais argumentais nuspręsta nutraukti darbo sutartį.

„Nesutinku nė su viena išvardyta priežastimi. Tai – sufabrikuota vieno tėvo skundo interpretacija“, – teigė A. Kuzminskienė ir pripažino dėl įvykusio konflikto netgi sulaukusi vieno tėvo grasinimų, o iš vadovybės pusės jautusi psichologinį smurtą.

Mokytoja tvirtino niekada su vaikų tėvais neturėjusi jokių problemų, išskyrus tą vienintelį atvejį.

Moteris yra Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos narė, todėl tolesnius sprendimus priims profsąjunga. Neatmetama, kad teks kreiptis į teismą.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Klaipėdos miesto skyriaus vadovė Laima Juknienė patvirtino, kad įstaigos vadovės ir A. Kuzminskienės konfliktas tęsiasi daugybę metų, ne tik įstaigos viduje, bet ir teismo salėse. Esą iki šiol visos bylos laimėtos darbuotojo naudai.

(A. Kuzminskienės nuotr.)

Aiškinosi įvykio aplinkybes

Kai Klaipėdos regos ugdymo centro pavaduotoja perdavė informaciją direktorei, netrukus buvo išsiaiškinta, kuri auklėtoja taip pasielgė su vaiku, jai skirta nuobauda – įspėjimas.

„Žmogus suprato, labai gailisi, atsiprašė tėvų. Nuotrauka visiškai nesusijusi su A. Kuzminskienės atleidimu iš darbo“, – kalbėjo Klaipėdos regos ugdymo centro direktorė L. Glaveckienė.

„Pas mus yra tokia tvarka: pasiūlome kiekvienam vaikui pagulėti, jeigu vaikas 15–20 min. neužmiega, tada jis keliasi ir eina užsiimti kokia nors veikla. Tikrai per prievartą jis nėra laikomas lovoje, visi pedagogai tai žino ir laikosi tvarkos“, – komentavo direktorė.

Pašnekovės žodžiais, vaikas nuotraukoje turi regos sutrikimą, tačiau tikrai ne negalią. Jos žiniomis, tai vienintelis atvejis Regos ugdymo centre, kai mažametis buvo nuvarytas į kampą.

Daugybę metų įstaigoje dirbanti auklėtoja savo kaltę pripažino, teisinosi miego nenorinčiam vaikui paliepusi „eiti pamąstyti“, taip šešiametis, užuot kažką veikęs, atsidūrė kampe.

Teigiama, kad A. Kuzminskienė atleista iš darbo sulaukus tėvų nepasitenkinimo, esą tai nėra direktorės kerštas, nukreiptas prieš darbuotoją.

„Jeigu iš dvylikos jos grupėje buvusių vaikų, septynių atžalų tėvai parašė skundus. Septyni tėvai kreipėsi į mane ir, pradėjus aiškintis, faktai pasivirtino. Tai nėra kažkokie mano ir A. Kuzminskienės asmeniniai santykiai, sąskaitų suvedinėjimai. Tiesiog turėjau labai rimtai reaguoti į tėvų skundus ir atitinkamai priimti sprendimus“, – komentavo direktorė.

Ką nustatė tarnyba?

Ketvirtadienį kreipusis dienraščio žurnalistams situacija pradėjo domėtis Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba.

Pasak tarnybos viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Gretos Bliutaitės, Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai ketvirtadienį lankėsi Klaipėdos regos ugdymo centre ir aiškinosi įvykio aplinkybes.

Nustatyta, kad buvo atlikti netinkami veiksmai nepilnamečio požiūriu.

„Kreipsimės į institucijas pagal kompetenciją (į policiją, švietimo skyrių ir kt.) dėl tolimesnių veiksmų auklėtojos atžvilgiu. Domėsimės, ar užtikrinamas vaikų saugumas minėtoje ugdymo įstaigoje, kaip tai daroma, ar nenaudojamas bet kurios formos smurtas prieš kitus vaikus. Vaikas, vaizduojamas nuotraukoje, identifikuotas, bandoma susisiekti su tėvais (kol kas telefonu susisiekti nepavyko), aiškinsimės įvykio aplinkybes ir siūlysime šeimai pagalbą“, – komentavo G.Bliutaitė.

Ketvirtadienį vaiko ugdymo įstaigoje nebuvo, auklėtojos teigimu, jis serga.

Beprasmis galios demonstravimas

Kaip aiškino vaikų psichiatras Linas Slušnys, vaiko varymas į kampą – atgyvenęs tarybinių laikų bausmės metodas, kurį iki šių dienų taiko tik neišprusę pedagogai.

Todėl nė neturėtų kilti klausimas, tai vaiko teisių pažeidimas, ar ne. Specialistas tokią bausmę, kuri prilygsta nagų trankymui liniuote, vienareikšmiškai pasmerkė.

„Tai yra tiesiog kvaila. Bukas suaugusio žmogaus veiksmas. Kai nemoki kalbėti, kai nežinai kaip parodyti galią, tai pastumi į kampą. Ačiū Dievui, kad jau nebeklupdo ant žirnių ir per nagus su liniuote nedaužo. Nors tiek gerai“, – kalbėjo L. Slušnys.

Toks galios demonstravimas, iš esmės žeminantis vaiką, jokio efekto, išskyrus pyktį, pasipriešinimą ir galbūt net agresiją bei nenorą eiti į darželį, neduoda.

Taigi, vaiko statymas į kampą sukelia daugiau neigiamų pasekmių negu realią naudą.

Jeigu vaikas nenori miego, versti jį tai daryti tiesiog nėra prasmės.

Esą nusistovėjusi tvarka darželiuose – kasdien miegoti tuo pačiu laiku, labiau tinka patiems įstaigos darbuotojams, nei vaikams.

Mažamečiai neturėtų būti statomi į kampą nei ugdymo įstaigose, nei namuose.

Pokalbis, gebėjimas išklausyti, paimti už rankos – kur kas veiksmingesni vaikų auklėjimo būdai.

Rašyti komentarą
Komentarai (75)

Kopūstas.

Oi pyzdinčiau tokius vaikus, oi pyzdinčiau!

Zioma

Va tokie vaiku auklejimo specialistai kurie sako pakalbet reikia tik, paskui ir kreipiasi i tevus kad pakalbetu su vaiku nes mokykloj per pamokas neklauso. O ka mes tevai nepedagogai galim patart, belieka tik apgailestaut kad neklauso, musu rankos suristos istatymu. Nes mokytoja suzinojus kad vaikas pasake kad gavo kazkada dirzu iskart atveji paviesino direktorei ir socialinei darbuotojai, o paskui lyg niekur nieko kreipiasi i tevus padekit, vaikas neklauso per pamokas. Usiknisk tada mokytoja ;-)

Kopūstas.

Aš jam su tapke dar būčiau gerai šikną išvanojęs, tai kaip mat man būtų užmigęs!
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS