Daugelis kultūros paveldo daugiabučių turi konstrukcinių ir inžinerinių defektų, kurie kelia riziką ne tik komfortui, bet ir gyventojų saugumui. Tai – byrantys balkonai, nesandarūs stogai, pasenusi elektros instaliacija ir apsemti rūsiai.
Kaip pažymi Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Daugiabučių modernizavimo projektų skyriaus projektų vadovas Vladas Trakimavičius, renovacijos metu galima kompleksiškai atnaujinti visą pastato infrastruktūrą: pakeisti vamzdynus, sutvarkyti šildymo sistemą, stogą, pamatus, langus ir duris. Tokie sprendimai padeda sumažinti šilumos nuostolius, pagerinti patalpų mikroklimatą ir sukurti saugesnę bei sveikesnę gyvenamąją aplinką.
Architektūrinis paveldas kaip viešasis interesas
Kultūros paveldo statusą turintys daugiabučiai liudija miestų istorinę raidą, formuoja jų vizualinį identitetą ir saugo vertybes, svarbias ne tik gyventojams, bet ir visai valstybei. Neatnaujinus šių pastatų laiku, prarandama ne tik jų funkcinė vertė – kyla reali grėsmė netekti ir galimybės šias vertybes išsaugoti ateities kartoms.
„Turime nepamiršti, kad šie pastatai – ne tik konkrečių butų savininkų nuosavybė, bet ir visos visuomenės paveldas. Nuo sprendimų, kuriuos priimame šiandien, priklauso, ką paliksime po savęs: ar išsaugosime šiuos namus, suteiksime jiems naują gyvybę ir vertę, ar leisime jiems toliau nykti. Jei nesiimsime veiksmų dabar, rytoj šie daugiabučiai gali tapti nebetinkami gyventi ir prarasti savo architektūrinę reikšmę“, – teigė daugiabučių namų administravimo paslaugas Ukmergėje teikiančios įmonės vadovas Raimondas Baltaduonis.
Tam, kad šie pastatai išliktų autentiški, būtina vadovautis ne tik techniniais, bet ir paveldosaugos principais. Kaip pažymi Kultūros paveldo departamento Metodinio konsultavimo ir teritorijų planavimo skyriaus vedėja Rasa Trapikienė, sprendimai turi būti priimami įvertinus ne tik techninę būklę, bet ir vertingąsias pastato savybes: medžiagas, spalvas, konstrukcijas bei detales, kurios sudaro jo architektūrinę visumą. Kiekvienas atvejis reikalauja individualaus vertinimo ir glaudaus bendradarbiavimo su Kultūros paveldo departamento specialistais.
Tinkamas metas apsispręsti renovacijai
Po kelerių metų pertraukos kultūros paveldo daugiabučių gyventojai vėl gali kreiptis dėl valstybės paramos pastato modernizacijai. Nuo gegužės 6 d. įsigaliojusios kvietimo sąlygų pataisos jiems numato lengvatines paramos teikimo sąlygas – dabar pakanka pasiekti 25 proc. šilumos energijos sutaupymą. Kartu panaikintas reikalavimas pasiekti B ar A energinio naudingumo klasę.
Paraiškos priimamos iki 2025 m. spalio 1 d. per Aplinkos projektų valdymo agentūros informacinę sistemą APVIS.
Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.

Naujausi komentarai