„Juodkrantėje šiandieną jeigu nebūtų nurimęs vėjas, tai ko gero gyventojai pirmą kart istorijoje susidurtų su ano (Baltijos jūros – BNS) kranto situacija, kada ten visi karpius ir karosus namuose gaudo. Nedaug trūko, kad pirmieji namai gautų vandenį iš Kuršių marių, tai to aš, atvirai pasakius, nesu matęs dar, nors jau 50 metų čia gyvenu“, – BNS šeštadienį sakė D. Jasaitis.
Anot jo, prie problemos prisideda ir teigiama oro temperatūra.
„Apskritai, kad vandens lygis yra aukštas mes matome. Suoliukai apledėję buvo, tai kai minusas (neigiama oro temperatūra – BNS) yra tai susidaro apsauga, gamta pati saugosi, tada tos bangos kai paplauna, tai tiesiog ledo kalnas susidaro, viskas apledija ir apsaugo, bet žiemų, kai nebėra, tai čia darosi nuolatinis rudens ir pavasario klausimas“, – sakė Neringos meras.
„Vandens daugėja ir kaip matome su klimato kaita, tas vieno centimetro pakilimas tam tikrose vietose per vėją ir audras duoda 3–4 metrų vandens pakilimus. (...) Ko gero 15-20 metų bėgyje ta problema tik aštrės ir labai labai stipriai“, – pridūrė D. Jasaitis.
Neringos meras pabrėžė, kad būtina atnaujinti marių krantines.
„Krantinės, kurios yra pastatytos prieš daug metų, jos tuo metu atliko puikiai savo funkciją nuo Kuršių marių naikinimo stabdymo, bet dabartinės krantinės, jos praktiškai, kad ir pastatytos naujausios, bet vis dažniau perlipa vanduo, o tai reiškia, kad mes turime tiek Preiloj, tiek Pervalkoj, tiek Nidoj, tiek toje pačioje Juodkrantėje kelti krantines į viršų jeigu nenorim būti nuplauti“, – aiškino D. Jasaitis.
Meras teigė, kad šiuo metu vandens lygis jau normalizavosi, o žala – nedidelė.
„Šiuo metu šaligatvis toje pačioje Juodkrantėje pagriautas, Preiloje nebuvau, bet ten niekas nepranešė apie problemas. Jau dabar viskas yra atslūgę, nusileido vanduo.
Meteorologas Gytis Valaika aiškino, kad tokią situaciją sukėlė žemo slėgio sūkurys.
„Tokią įdomią situaciją lėmė prie Vakarų Lietuvos besisukiojantis žemo slėgio sūkurys. Būtent jo sukelti pietvakariniai-pietiniai vėjai lėmė tai, kad iš pietinės Kuršių marių dalies nemažai vandens buvo sunešta (supūsta) į šiaurinę“ – savo „Facebook“ paskyroje „Orai ir klimatas Lietuvoje“ situaciją aiškina meteorologas Gytis Valaika.
G. Valaika teigė, kad panašius orus galima stebėti pajūryje.
„Panašiai vandens lygis labai pakyla arba nukrenta ir pajūryje. Pavyzdžiui ilgą laiką pučiant rytinių krypčių vėjui mūsų šalies pajūryje paplūdimiai gerokai praplatėja, kadangi jūros vanduo būna supučiamas link Švedijos krantų“, – sako G. Valaika.
Anot jo, šeštadienį apie 10–11 val. vandens lygis pradėjo kristi. Vėlai vakare vėjas ims pūsti iš šiaurės, todėl vandens lygis dar labiau nukris.
(be temos)