Lenkų pasirodymas klaipėdiečius nustebino | Diena.lt

LENKŲ PASIRODYMAS KLAIPĖDIEČIUS NUSTEBINO

Klaipėdos laivininkų mokyklos moksleiviai gerokai nustebo, kai pamatė, kad jų bendraamžiai atplaukė į svečius su senu žvejybiniu laivu.

Prestižinė jūrų mokykla

Klaipėdos laivininkų ir Lenkijos Darlovo jūrų mokyklų istorijos yra panašios. Jos abi kūrėsi pokaryje. Darlovo mokykla šventė 60 metų jubiliejų, Laivininkų mokyklai šiemet sausį sukako 57-eri.

Lietuvoje jūrinių specialybių siekiantys moksleiviai turi ko pavydėti lenkams. Mokykla gauna pakankamai pinigų, nes ją finansuoja Lenkijos Švietimo ir Transporto ministerijos.

Panašios mokyklos Lenkijoje dar yra Gdanske ir Svinouiscyje. Jose mokoma eilinių jūreivių, laivų mechanikų, navigatorių specialybių.

Darlovo mokykla yra išleidusi per keturis tūkstančius absolventų. Dauguma jų dirba žvejybos srityje. Tarp buvusių moksleivių yra ir nemažai laivų kapitonų, vyriausiųjų mechanikų, žvejybos meistrų, Lenkijos karinio jūrų laivyno karininkų. Darlovo jūrų mokyklos moksleiviams yra sudarytos sąlygos papildomai dalyvauti karinio mokymo centro, kuris yra Ustkoje, programose.

Ši mokykla yra laikoma viena patraukliausių jūrinio profilio mokymo įstaigų Lenkijoje. Vienu metu joje į vieną vietą pretendavo 10 moksleivių. Mokykla yra sukūrusi netgi buriavimo klubą, kuris nuolat dalyvauja Lenkijos ir tarptautinėse buriavimo regatose.

Į svečius su laivu

Darlovo jūrų mokykla didžiuojasi tuo, kad vienintelė turi laivą. Su juo šios jūrų mokyklos moksleiviai ir buvo atplaukę į Klaipėdą.

„Šeimininkai mums surengė labai draugišką sutikimą. Aplankėme Klaipėdos miestą, delfinariumą, muziejų, varžėmės su bendraamžiais iš jūrinės mokyklos. „Franekas“ dalyvavo laivų parade. Tai buvo labai įdomus vizitas, kuris, tikimės, sustiprins mūsų ryšius su Klaipėdos laivininkų mokykla“, - internetinėje Darlovo mokyklos kronikoje rašė jūreivystės specialybių studentai iš Lenkijos po vizito Klaipėdoje.

Gdansko laivų statykloje 1953 m. statytą 32,57 m ilgio tralerį „Franek Zubrcycki I“ mokyklai 1955 m. padovanojo Lenkijos laivybos ministerija. Po renovacijos 1966 m. laivas pervadintas į „Franek Zubrcycki II“ ir iki šiol naudojamas.

Jūrų mokyklos moksleiviai šiame laive atlieka praktiką. Laivas aplankė daugybę Baltijos jūros šalių uostų, kur vyksta susitikimai su kitų šalių moksleiviais. Laivas Darlovo jūreivystės mokyklai padeda užmegzti papildomų kontaktų. Mokykla yra dalyvavusi įvairiuose projektuose su kolegomis iš Čekijos, Vokietijos, Italijos, Didžiosios Britanijos. 2013 m. vykdytas bendras projektas su Klaipėdos laivininkų mokykla. Nuo to laiko ir išliko ryšiai. Lenkų jaunimas jau anksčiau yra lankęsis Klaipėdoje ir dalyvavo jūreivių meistriškumo konkurse 

Šiemet Klaipėdoje jaunimas iš Lenkijos žavėjosi ir laivų paradu. Darlovo jūros mokyklos moksleiviai pakvietė bendraamžius iš Klaipėdos atvykti ir paplaukti įžymiuoju jų laivu. Planuojama, kad kitais metais apie 10 moksleivių iš Klaipėdos važiuos į Darlovą, o atgal grįš lenkų žvejybiniu laivu.

Darlovo jūrų mokykloje yra lankęsi ir keletas dėstytojų iš Klaipėdos laivininkų mokyklos. Jie liko sužavėti jų mokymo baze ir finansinėmis galimybėmis.

Darlovas nustebino

Įdomus yra ir pats palyginti nedidelis, apie 14 tūkst. gyventojų turintis Darlovo miestas.

Nuo tų laikų, kai patogioje vietoje prie jūros įkurta tvirtovė, pagrindinis jos gyventojų užsiėmimas buvo žvejyba ir buriavimas.

Per laiką susiklostė daugybė su žvejyba susijusių tradicijų. Netgi pagrindinis paminklas miesto centre prie Rotušės yra fontanas su nedidelę valtelę laikančio žvejo skulptūra, būriniais laiveliais ant postamento.

Gražūs, senove dvelkiantys Darlovo vartai į jūrą su senu švyturiu, prie jo stovinčia burlaivio replika, kitoje kanalo pusėje senu pastatu, kur visą laiką buvo vadinamas Darlovo uosto kapitonatas. Netoli ir šventosios Mergelės Marijos skulptūra su tinklu ir žuvimis bei užrašas - „Negrįžusiems iš jūros“, kur įrašytos žuvusių žvejų pavardės nuo 1961 metų.

Lankantis Darlove labiausiai nustebino iš reiso grįžę žvejai, kurie čia pat krantinėje prie laivų skrodė žuvį ir pardavinėjo, o žarnas metė į upę, kur dėl jų pešėsi žuvėdros. Darlove viskas buvo natūralu ir dar dvelkė senove.

GALERIJA

  • Svečiai: lenkų jūrinis jaunimas Klaipėdoje.
  • Dovana: senas žvejybinis laivas „Franek Zubrcycki II“ Darlovo jūreivystės moksleiviams tarnauja nuo 1966 metų.
  • Patiko: moksleiviai iš Darlovo prie „Albatroso“ paminklo Smiltynėje.
  • Patrauklu: Darlovas - miestas su žvejų tradicijomis apie tai liudija fontanas-žvejo paminklas su laiveliais prie rotušės.
  • Tradicija: Darlovo centre žvejai tiesiog krantinėje skrodžia ir pardavinėja šviežią žuvį.
Rašyti komentarą
Komentarai (5)

Anonimas

Pabandytų pas mus mesti žarnas į vandenį, —vaje vaje kokį skandalą sukeltų katyčių mylėtojos...

na

mūsų jūrinės mokyklos prisipirko jachtų,o kursantams nėra kur atlikti praktikos.Protingi tie mūsų "profesoriai"

Petrui

Esmė ne laive, o piniguose. Nupirkti laivą dar galima, bet jį išlaikyti ne lietuviškos mokyklos nosiai.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS