Iš pirmo žvilgsnio nepajudinamą ir nebaudžiamą advokatų klaną galima įveikti. Apie tokias pastangas byloja pastaruoju metu Advokatų garbės teismą užplūdę skundai.
Paguodė ir pažadėjo pagalbą
Pustrečių metų nuoskaudą dėl netesėto advokatės Liudmilos Rožkovos pažado pagelbėti skyrybų byloje nešiojasi ir klaipėdietė Irina D.
"Buvau sumušta savo sutuoktinio. Vaikščiojau miesto gatvėmis paplūdusi ašaromis. Pamenu, nusprendžiau pradėti ištuoką, ir pamačiau prieš akis iškabą, skelbiančią, kad čia dirba advokatė. Tada nepažinojau L.Rožkovos. Ji pamatė mano mėlynes ir užjausdama įtikino, kad laimėsiu ne tik skyrybų bylą, bet ir prisiteisiu už kūno sužalojimą", – pasakojo moteris apie pažintį su advokate.
Irina D. pasakojo, kad advokatė užsiprašė nemenkos sumos, tačiau tikino, jog už šiuos pinigus viską padarys pati, klientei nereikėsią bėgioti po valdiškas instancijas ieškant pažymų, ji išvengsianti ir kitų nemalonių procedūrų.
Klientė advokatei 8400 litų sumokėjo per kelis kartus. Moteris pasakojo, kad advokatė nesutiko imtis darbo, kol negavo visos reikalautos už darbą sumos.
Irina D. tvirtino, kad net ir sumokėjusi visą reikalaujamą sumą, jokių paslaugų nesulaukė. Su sutuoktiniu moteris vis dėlto išsiskyrė, nes ištuoką inicijavo vyras.
Atgauti sumokėtą sumą Irina D. dar turi vilties, nes yra advokatės parašas ant kvitų.
Pažado netesėjo dėl ligos
Advokatė L.Rožkova neslėpė pažįstanti Iriną D. ir tikino tikrai grąžinsianti pinigus, tačiau negalinti pažadėti, kad tai atsitiks anksčiau nei po pusmečio.
"Taip nebūtų atsitikę, jei ne staiga mane ištikusi nelaimė. Patyriau du insultus ir apie pusantrų metų buvau apakusi. Nesu nuskriaudusi nė vieno kliento. Ir tai moteriai pinigus grąžinsiu, bet negaliu žadėti nerealių dalykų", – kalbėjo L.Rožkova.
Advokatė pasakojo, kad pirmasis insultas ją ištiko, išgirdus, kad Aukščiausiasis Teismas paliko galioti jos jaunėliui sūnui skirtą 15 metų nelaisvės bausmę. Vaikinas 2004-aisiais nuteistas už tai, kad organizavo savo tėvo advokato Ruslano Rožkovo nužudymą.
"Klientė žinojo, kokia bėda mane ištiko, bet ją supykdė mano pasakymas, kad iškart negaliu grąžinti visos sumos. Vienu metu mane užklupo daug bėdų. Viską turiu pakelti viena. Pusantrų metų, negalėdama nuvilti klientų, prašydavau, kad dokumentus ir tekstus kompiuterio monitoriuje man kas nors perskaitytų. Ir sirgdama dirbau. Į teismo salę mane įvesdavo už rankos. Laimė, jau keturis mėnesius matau. Dirbu visu pajėgumu ir stengiuosi išbristi iš negandų. Tikiu, kad susitvarkysiu, bet reikia šiek tiek laiko, – atviravo L.Rožkova. – Žmonėse gyvas supratimas, kad advokatai apaugę pinigais. Nors dabar daugeliui reikia teisininkų pagalbos, tačiau galinčių už paslaugas sumokėti – vienas kitas."
Užkliuvo liežuvis
Visoje šalyje išgarsintas rezonansinės Aleksandrijos tragedijos bylos advokatas Mindaugas Kepenis taip pat svarstytas advokatų taryboje. Pernai pavasarį ji svarstė M.Kepenį dėl pasisakymų ginant Saulių Pauliką, pražudžiusį tris vaikus. Tuomet taryba pati iškvietė advokatą ir liepė pasiaiškinti, kodėl teismo posėdžiuose advokatas avarijos kaltininkais pavadino pačius vaikus.
"Aš atsimenu tą atvejį, mes visi per televiziją matėme jo pasisakymus. Iškvietę į posėdį, tarybos nariai bandė jam paaiškinti, kad taip kalbėti – mažų mažiausiai neetiška. Nuobaudos neskyrėme, tačiau procedūra nėra maloni – M.Kepeniui teko aiškintis prieš dešimt advokatų tarybos narių", – prisiminė tuomet Advokatų tarybos pirmininko pavaduotojo pareigas ėjęs Juozas Čivilis.
Tačiau pabarę kolegą, tarybos nariai palaikė advokatą už tai, kad jis ėmėsi šios bylos.
M.Kepenis tikino, kad prieš keletą metų vieši pasisakymai jam taip pat vos nesibaigė drausmine byla.
"Kauno apygardos teismas prieš keletą metų kreipėsi į Advokatų tarybą. Aiškintasi, ar sutartis ginti Sigito Gaidjurgio interesus yra etiška. Tuo metu gyniau vieną šios bylos dalyvį. S.Gaidjurgis pageidavo, kad aš atstovaučiau ir jam. Nuvykau išsiaiškinti situaciją. Tuomet Advokatų taryba ir svarstė. Buvusiems klientams kol kas neužkliuvau, nesiskundžia manimi", – tikino M.Kepenis.
Į teismo posėdį – girtas
Viena didžiausių advokatų nuodėmių prieš pareigą ir klientus – girtavimas. Uostamiesčio teisininkų bendruomenė seniai žino vieną pagyvenusį advokatą, kuris retą dieną būna blaivus.
Kartą neapsikentęs akivaizdžiai girto advokato elgesio, teisėjas nutraukė teismo posėdį ir paprašė sekretorę iškviesti kelių policijos pareigūnus. Šie alkoholio matuoklio rodmenimis turėjo įrodyti, kad advokatas į teismą atėjo girtas. Tačiau tąkart teisininkas nelaukė patikrinimo ir išsvirduliavo iš pastato.
Panašiai yra pasielgęs ir vienas Klaipėdos rajone praktikuojantis advokatas.
Nenorėjęs viešintis uostamiesčio teisėjas pasakojo, ne vieną girtą gynėją yra įspėję ir tikino, daugiau jų neblaivių posėdžiuose nebematęs.
Pastaruoju metu teisininkų bendruomenėje kalbama apie advokatą, kuris sužlugdė bene tris rezonansinės bylos posėdžius. Nors yra žinoma, kad advokatas girtauja savaitėmis, pateikęs teismui nedarbingumo lapelį, jis nuplauna savo reputaciją ir nepalieka pagrindo bausti.
Advokatų garbės teismas yra iš pareigų pašalinęs nuolat girtavusį uostamiesčio advokatą.
Skundžia ir nepagrįstai
Visuotinai įsigalėjusią nuomonę, kad apskųsti advokatus nėra kam, Lietuvos advokatūros advokatų tarybos pirmininkas Leonas Virginijus Papirtis paneigė ir tikino, pastaruoju metu skundų daugėja.
Nuo praėjusių metų balandžio gauta daugiau nei pusšimtis skundų, iškelta 21 drausminė byla. 2007 m. advokatams buvo iškeltos 34 drausminės bylos. Jų rezultatas – vienas advokatas neteko licencijos, keturi – nubausti.
Priežasčių advokatų klientams ginti savo teises yra apstu: žmonės nepatenkinti, kad į teismo posėdį advokatas atėjo nepasiruošęs, vilkina bylą, atsisako surašyti teisinį dokumentą.
"Skunduose nurodoma, kad advokatai netinkamai vykdė pareigas, piktinamasi apmokėjimu, klientų netenkina advokatų darbo kokybė. Tačiau pasitaiko ir nepagrįstų skundų", – kalbėjo Advokatų tarybos pirmininkas L.V.Papirtis.
Pasak J.Čivilio, gyventojo skundas rašomas Lietuvos advokatų tarybai ir tik tuomet ši institucija sprendžia, ar kelti bylą. Tik tuomet ji patenka į Garbės teismą.
Advokatų garbės teismo pirmininko J.Čivilio tikinimu, pasitaiko atvejų, kai pavyksta įrodyti, jog advokatas, atstovavęs vienam klientui, sudaro sutartį su priešinga puse.
"Advokatai šalinami už nesąžiningą elgesį su klientais. Jei sudaręs sutartį, paėmęs pinigus, advokatas negina kliento interesų, reikia jį apskųsti Advokatų garbės teismui. Tokius skundus tiriame, o advokatą galime ir pašalinti", – prisiminė J.Čivilis.
Lietuvos advokatūros tarybos pirmininko pavaduotoja Ingrida Montvydienė su apmaudu pasakojo, kad Advokatų garbės teismą sudaro dešimt didelę patirtį turinčių advokatų, tačiau jų sprendimus gali paneigti vienintelio apylinkės teismo teisėjo verdiktas.
Advokatų garbės teismas negali priteisti žalos atlyginimo, grąžinti neteisėtai paimtą atlygį.
Dėl mokesčių – bylos
Teigiama, kad klaipėdiečiai nėra itin aktyvūs rašydami skundus, tačiau prieš Advokatų garbės teismą stoja ir uostamiesčio teisininkai.
Neseniai į advokatų tarybą kreipėsi Klaipėdos rajono gyventojas, piktindamasis advokatės Svetlanos Baracevičienės veiksmais. Klientas aiškino patyręs nuostolių, nes ši teisme prastai atstovavo jo interesams.
Pati advokatė S.Baracevičienė tikino, kad kaltinimai laužti iš piršto.
"Klientas tikina patyręs nuostolių. Man nėra aišku, kaip tai nutiko. Teismas iš prašytų 20 tūkstančių litų, priteisė tris tūkstančius. Po tokių jo skundų aš jaučiuosi įžeista ir ketinu ginti savo garbę. Žmogus aiškina, kad aš nevaikščiojau į posėdžius. Buvau dviejuose parengiamuosiuose posėdžiuose, dalyvavau ginčuose, tik į nuosprendžio paskelbimą neatėjau dėl ligos" – aiškino advokatė.
Apie panašius skundus kalbėjo ir Lietuvos advokatūros tarybos pirmininko pavaduotoja Ingrida Montvydienė.
"Kartą klientas aiškino, kad advokatas netinkamai vykdė savo funkcijas. Paaiškėjo, kad gynėjas tardymo izoliatoriuje klientą lankė 96 kartus. Tokie skundai reti, tačiau pasitaiko", – sakė I.Motvydienė.
Advokato mantija įpareigoja šios profesijos žmones būti garbingiems ir nepriekaištingos reputacijos visose gyvenimo srityse.
"Advokatas turi būti dėmesingas visur. Ir už nesumokėtus mokesčius ar įmokas "Sodrai" advokatai svarstomi Advokatų tarybos. Keturioms dešimtims dabar iškeltos drausminės bylos", – teigė I.Montvydienė.
Naujausi komentarai