Rinkimai pažėrė staigmenų Pereiti į pagrindinį turinį

Rinkimai pažėrė staigmenų

2008-10-14 09:00
Rinkimai pažėrė staigmenų
Rinkimai pažėrė staigmenų / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Galutinių rezultatų dar neparodę Seimo rinkimai vieniems Klaipėdos politikams padvelkė pergale, kitiems netikėtai smogė skaudžiu pralaimėjimu.

Prireiks antro turo

Vakar gerokai po vidurnakčio jau buvo aišku, kad pajūrio gyventojai savo balsus atidavė Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD). Susumavus keturių apygardų rezultatus, iki sekmadienio vakaro už jungtinę partiją balsavo penktadalis rinkimuose dalyvavusių Klaipėdos, Palangos bei Neringos gyventojų. Tačiau nė vienoje iš jų kandidatams nepavyko surinkti daugiau kaip pusės rinkėjų balsų ir gauti Seimo nario mandatą jau po pirmojo turo.

Trijose iš keturių apygardų TS-LKD kandidatai nustūmė senbuvius ir iškopė į antrąjį turą. Danės apygardoje dėl klaipėdiečių simpatijų rungsis Liberalų sąjūdžio atstovas, antros kadencijos Seime siekiantis Vytautas Grubliauskas bei Lietuvos krikščionių demokratų partijos deleguotas Nerijus Čapas. Pastarasis laimę Seimo rinkimuose bandys antrąjį kartą.

Kovos su naujokais

Konservatoriai neapsiriko Baltijos vienmandatėje apygardoje iškėlę politikos naujoko Evaldo Jurkevičiaus kandidatūrą. Tačiau jam per antrąjį turą teks itin sunki užduotis – įveikti Klaipėdos miesto tarybos opozicinės Liberalų sąjūdžio frakcijos lyderį patyrusį politiką Artūrą Šulcą.

Marių vienmandatėje apygardoje didžiausią dalį balsų susišlavusio Liberalų sąjūdžio atstovui Seimo nariui Eligijui Masiuliui iššūkį metė dar vienas politikos naujokas – partijos "Tvarka ir teisingumas" kandidatas Stanislovas Tomas. Pastarasis galimybę kovoti antrajame ture atėmė iš TS-LKD deleguotos Agnės Bilotaitės. Ji liko trečia.

Pergalė vienmandatėje Pajūrio apygardoje prognozuojama daugiausiai balsų surinkusiam konservatoriui, buvusiam Palangos merui Pranui Žeimiui. Tačiau jam teks įveikti taip pat kurorte ne mažiau populiarų Liberalų ir centro sąjungos atstovą Seimo narį Raimundą Palaitį.

Pastarajam vieninteliam iš šios partijos kandidatų pavyko iškopti į antrąjį turą. Uostamiesčiui vadovaujantys liberalcentristai vienmandatėse apygardose gavo vidutiniškai puspenkto procento rinkėjų balsų.

Nesėkmę patyrė ir socialdemokratų atstovai. Nė vienam iš jų nepavyko patekti į antrąjį turą. Nusivilti teko kelias kadencijas Seime išbuvusiems Irenai Šiaulienei bei Vytautui Čepui. Jiems belieka tikėtis pergalės daugiamandatėje apygardoje.

Rinkimuose debiutavęs Valstybinio jūrų uosto generalinis direktorius Sigitas Dobilinskas iš 12 pretendentų liko septintoje vietoje.

Nesėkmė verčia mąstyti

Klaipėdos miesto meras Rimantas Taraškevičius pernelyg nenustebo sužinojęs pirmuosius rinkimų rezultatus. Esą daryti išvadas nesulaukus antrojo turo per anksti. Meras teigė tikįs partijos bičiulio R.Palaičio pergale.

Vėliausiai rytoj paskelbus laimėtojus daugiamandatėse apygardose, paaiškės, ar devintuoju numeriu partijos sąraše įrašytam R.Taraškevičiui pavyko surinkti pakankamai balsų.

"Labai abejoju savo galimybėmis patekti į Seimą. Esant tokiems prastiems partijos reitingams, nėra ko tikėtis. Tačiau gyvenimas rinkimais nesibaigia. Reikia įvertinti rezultatus ir eiti į priekį", – dienraščiui dėstė jis.

Meras patikino nesėkmės atveju partijos tikrai nekeisiantis. R.Taraškevičius yra užsiminęs, jog ir išrinktas į Seimą mandato greičiausiai atsisakytų. Jam svarbiau ir toliau dirbti miestui.

Meras pripažino, kad uostamiestį valdančios partijos nesėkmė Klaipėdoje verčia susimąstyti.

Susumavus reitingavimo rezultatus taps aišku, ar į Seimą pavyks prasibrauti ir dėl teisės auginti dukrą kovojančiai bei 30 numeriu kandidatuojančiai klaipėdietei Ingai Rinau.

Kandidatą išvarė lauk

Paskutinė Seimo rinkimų diena uostamiestyje neapsiėjo be incidentų. Vieno jų herojumi tapo Marių apygardos kandidatas Stanislovas Tomas.

"Jam surašėme protokolą už tai, kad bandė agituoti ir aiškino rinkėjams, kaip reikia balsuoti. Galiausiai jis dar susibarė su nepriklausomais stebėtojais", – apie rinkimų dieną įvykusį incidentą pasakojo apygardos rinkimų komisijos pirmininkas Vladas Stonkus.

Partijos "Tvarka ir teisingumas" atstovas S.Tomas vakar dienraščiui neigė agitavęs rinkėjus. Jis tikino su jais apskritai nekalbėjęs, o lankytis apylinkėje jam įstatymai nedraudžia. Į antrąjį turą patekęs vaikinas aiškino teprašęs komisijos narių ateiti į neįgalaus žmogaus namus ir padėti jam balsuoti. Tačiau teigiamo atsakymo esą nesulaukęs.

"Tada aš pareikalavau, gal kiek ir pasikarščiavęs. Mane išvarė iš apylinkės būstinės. Teko kviestis policijos pareigūną, kad šis tai užfiksuotų", – aiškino S.Tomas.

Skųs bemieges naktis

Rinkimų maratonas šiemet ypač išvargino apygardų ir apylinkių komisijų narius. Šie prakalbo skųsiantys įsigalėjusią ydingą tvarką. Kai kuriose apylinkėse rezultatai baigti skaičiuoti devintą ryto. Žmonės skundėsi, kad naktį nespėję sumerkti akių vakar rytą jau turėjo skubėti į darbą.

"Visi pervargę. Aš pati ką tik grįžau iš būstinės ir tuoj važiuosiu į darbą. Per kiekvienus rinkimus kalbama apie tai, kad juos reikėtų rengti ne sekmadienį, o šeštadienį, tačiau viskas tuo ir pasibaigia", – guodėsi Pajūrio apygardos rinkimų komisijos pirmininkė Jolanta Pranckevičienė.

65 apylinkių komisijų nariai į darbą taip pat skubėjo po bemiegės nakties.

"Po pusantros paros be miego šimtai žmonių turi eiti vėl dirbti. Tai neįmanoma", – piktinosi Marių apygardos komisijos pirmininkas V.Stonkus.

Kartu su kolegomis jis rengiasi Vyriausiajai rinkimų komisijai teikti pasiūlymą keisti tvarką ir rinkimus organizuoti kitą savaitės dieną.


Miniapklausa:

Danutė, pensininkė:
– Esu visiškai nepatenkinta rezultatais. Pati balsą atidaviau vienai iš tradicinių partijų, – rinktis nebeliko iš ko. Lietuvai reikia rimtos partijos, kuri vestų mus kitu keliu, nes šis labai nuvingiavęs. Jau taip nusivylėme viskuo, kad labiau nebeįmanoma. Dabar dar sunku atsakyti, ko tikėtis iš naujosios valdžios. Labai norėjau, kad įvyktų referendumas, jis būtų įžiebęs vilties.

Agnė, jauna mama:
– Rinkimų baigtis labai nenudžiugino. Akibrokštų tikėjomės, bet tokių – tikrai ne. Norėčiau, kad senieji politikai pagaliau užleistų vietą jaunesniems žmonėms. Valdžioje trūksta naujo vėjo, norisi pokyčių. Pati balsavau už Liberalų Sąjūdį. Man gaila, kad žlugo referendumas. Tai tik dar kartą parodė, kokie abejingi ir pasyvūs esame.

Valdemaras, techninis darbuotojas:
– Ko tikėtis iš naujojo Seimo? Pamatysime po šimto dienų. Iš naujai išrinktos valdžios gali būti naudos kaip iš ožio pieno. Aš balsavau už A.Valinsko partiją, nes man norisi naujų veidų. Jo partijos sąraše nemažai teisininkų, ekonomistų, kurie, manau, galėtų šį tą pakeisti. Ir R.Pakso partijoje yra rimtų žmonių, kurie nori ir gali dirbti. Apmaudu dėl neįvykusio referendumo. ES būtų tekę skaitytis su mūsų nuomone.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų