Savivaldybių rinkimai baigėsi: koalicijos formulės paieškos | Diena.lt

SAVIVALDYBIŲ RINKIMAI BAIGĖSI: KOALICIJOS FORMULĖS PAIEŠKOS

Politinės aistros Klaipėdoje nerimsta, nes nė viena partija ar visuomeninis rinkimų komitetas nesurinko tiek mandatų, kad galėtų formuoti valdančiąją daugumą. Tad naujosios tarybos nariai jau derasi dėl galimų koalicijų. Pirmosios žvalgytuvės prasidėjo dar rinkimų naktį.

Politinis margumynas

Suskaičiavus savivaldybių tarybų rinkimų rezultatus Klaipėdoje, paaiškėjo, kad iš 15 politinių jėgų, siekusių mandatų uostamiesčio taryboje, į valdžią pateko tik šešios.

Tai visuomeninis rinkimų komitetas "Vytautas Grubliauskas ir komanda" (9 vietos), Lietuvos žaliųjų ir valstiečių partija (7 vietos), Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (6 vietos), Lietuvos liberalų sąjūdis (3 vietos), Lietuvos centro partija (3 vietos) bei rinkimų komitetas "Titov ir teisingumas" (2 vietos).

Kaip ir prognozuota, nė viena partija ar visuomeninis rinkimų komitetas daugumos negavo, tad pirmosios žvalgytuvės dėl būsimos valdančiosios koalicijos prasidėjo dar rinkimų naktį.

Neslepiama, kad miesto tarybos politinę dėlionę gali lemti Klaipėdos mero rinkimų antrojo turo rezultatai.

Kovo 17-ąją dėl uostamiesčio vadovo posto varžysis dabartinis Klaipėdos meras V.Grubliauskas ir Valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovas Arvydas Vaitkus.

Ieško būsimų partnerių

Į miesto tarybą kartu su V.Grubliausku pateko jo kolegos Artūras Razbadauskas, Rimantas Taraškevičius, Judita Simonavičiūtė, Elida Mantulova, Vaida Žvikienė, Arvydas Cesiulis, Vytis Radvila ir Audrius Petrošius.

Jei V.Grubliauskas laimėtų mero rinkimus, į tarybą patektų ir Vidmantas Plečkaitis.

Tačiau net ir tokiu atveju trūktų dar mažiausiai 6 mandatų. Todėl koalicija su kuo nors yra neišvengiama.

"Minčių daug, puikiai suvokiant, kad gautų balsų tikrai nepakanka. Tad koalicija yra būtina. Tam tikri pamąstymai tiek balsu, tiek mintyse, tiek pokalbiuose jau vyksta nuo pat sekmadienio vakaro. Tenka bendrauti su rinkėjų pasitikėjimą pelniusiais politikais, tačiau esu atsakingas žmogus ir, kol neturiu visiškos garantijos, tikrai nenorėčiau per anksti kalbėti", – tiesaus atsakymo išvengė V.Grubliauskas.

Jis mano, kad atsiras tokių tarybos narių, kurie nekels asmeninių politinių ambicijų aukščiau miesto ir miestiečių interesų. Su tokiais politikais esą ir būtų pakeliui.

"Kitu atveju sunku kalbėtis su tais, kurie nelabai nori kalbėtis su tavimi. Tas kalbėjimas apie koalicijas ir galimą darbą kartu turi būti abipusis. Nesu kovingos ir karingos retorikos šalininkas, todėl žinia apie politinę platformą, kuri įgyvendintų tuos rinkimų pažadus, būtų puikus ženklas rinkėjams", – teigė V.Grubliauskas.

Tačiau meras pabrėžė, kad jam sudėtingai įsivaizduojamas politinis derinys kartu su Viačeslavu Titovu.

E.Žukauskas turi šansų?

Koalicijos klausimas aktualus ir "valstiečių" partijai, kuri pirmąkart Klaipėdos savivaldybės istorijoje laimėjo net 7 vietas uostamiesčio taryboje.

Šįkart mandatus iškovojo "valstiečių" atstovai – A.Vaitkus, Vidmantas Dambrauskas, Artūras Bogdanovas, Arūnas Tuma, Viktor Senčila, Ligita Girskienė ir Romaldas Idzelevičius.

Jei antrajame mero rinkimų ture laimėtų A.Vaitkus, sąrašas pasislinktų, ir tarybos nariu taptų dar vienas "valstietis" buvęs krepšininkas Eurelijus Žukauskas.

Tokiu atveju ši partija kartu su meru turėtų 8 vietas taryboje.

"Valstiečių" kandidatas į merus ir jų lyderis Klaipėdoje A.Vaitkus tvirtino, kad rinkimų rezultatai jį labai džiugina, tačiau dėl politinių derybų irgi per daug neatviravo.

"Pradėjome kalbėtis. Kol kas šnekamės su kitais, be V.Titovo ir V.Grubliausko. Klaipėda pavargo nuo politikavimo. Miestas pirmiausia yra didelis ūkis. Mes norime ne kalbėti dešimtmečiais, o spręsti problemas greitai, ypač atkreipiant dėmesį į tai, ką mums sako žmonės ir bendruomenės", – tvirtino A.Vaitkus.

Konservatoriai – kryžkelėje

Šie rinkimai sėkmingi buvo ir uostamiesčio konservatoriams, kurie paprastai Klaipėdos taryboje laimėdavo 3–4 mandatus.

Šįkart jie gavo 6 vietas taryboje, į kurią pateko Arūnas Barbšys, Aidas Kaveckis, Kazys Bagdonas, Andrius Dobranskis, Andrius Petraitis ir Rimantas Didžiokas.

Į pirmąją vietą iš antros rinkimų sąrašo pozicijos reitinguotas A.Barbšys neslėpė džiaugsmo. Tiek daug mandatų miesto taryboje konservatoriai dar nėra gavę.

Šiaip ar taip, balsų daugumos konservatoriai neturi ir jiems teks su kuo nors jungtis.

Šią konservatorių grupę mielai į savo pusę patrauktų tiek dabartinio mero rinkimų komitetas, tiek ir "valstiečiai". Ką rinksis, konservatoriai neatskleidė.

"Tačiau viena aišku, tą poziciją akcentavome ir prieš rinkimus, kad į jokias koalicijas neisime su asmeniu, sulaužiusiu priesaiką. O šiaip esame atviri. Mes manome, kad viena galimybių yra derinti pozicijas ir su V.Grubliausko komitetu, taip pat ir su "valstiečiais". Ar įmanoma būtų kartu dirbti su Nina Puteikiene? Manau, taip. Derinsime, kalbėsimės", – tvirtino A.Barbšys.

Liberalai dar nežinioje

Ne vieną kadenciją Klaipėdoje daugumą laimėdavusių liberalų šįkart rinkimų rezultatai nedžiugino.

Liberalų sąjūdžio atstovai, nuo kurių prieš rinkimus atskilo V.Grubliauskas ir išsivedė dalį kolegų, šįkart gavo tik 3 mandatus.

Naujojoje taryboje dirbs Saulius Budinas, Edmundas Kvederis ir Alina Velykienė.

"Dėl koalicijų paaiškės po skyriaus tarybos posėdžio", – tiek teprasitarė S.Budinas.

Pasiteiravus, ar pavyktų vėl susiburti į vieną komandą su buvusiais kolegomis – visuomeninio rinkimų komiteto "V.Grubliauskas ir komanda" bendražygiais, S.Budinas pakartojo, kad tai bus nuspręsta partijos skyriaus taryboje.

"Ar mus kalbino kas nors jungtis į koaliciją? Kol kas nieko konkretaus nėra. Per mažai laiko praėjo. Kalba visi, bet konkretumo nėra", – nedaugžodžiavo S.Budinas.

Centristai pasiryžę derėtis

Tris savo atstovus taryboje turės ir Lietuvos centro partija, tai N.Puteikienė, Laima Juknienė ir Alvidas Šimkus.

Partijos lyderė Klaipėdoje N.Puteikienė džiūgauja, kad pagaliau gali atsidurti valdančioje daugumoje, nes trys centristų mandatai reikalingi visoms politinėms jėgoms, laimėjusioms rinkimus.

"Jau dabar matyti, kad be mūsų trijų mandatų nė viena koalicija neturės stabilios balsų daugumos. Taigi prasidėjo laikotarpis, kai nuolatos vyksta pokalbiai, derybos ir pozicijų derinimas. Turime labai viską apgalvoti ir pasverti", – teigė N.Puteikienė.

Politikė pridūrė, kad vienas jos įsipareigojimų rinkėjams yra neiti į jokias koalicijas su jėgomis, priešiškomis Lietuvos valstybei.

"Turiu galvoje V.Titovą. Su visomis kitomis jėgomis, manau, dirbti galėčiau", – pridūrė N.Puteikienė.

Pasiteiravus, kuris meras – V.Grubliauskas ar A.Vaitkus jai būtų priimtinesnis, Centro partijos atstovė išsisuko nuo tiesaus atsakymo.

"Mes kalbėjomės draugiškai su abiejomis pusėmis. Kalbamės ir su konservatoriais, ką mes čia darysime. Bet man ir mano rinkėjams yra labai svarbus išorinio uosto klausimas. Esu įsipareigojusi neiti į koalicijas su ta politine jėga, kuri nusiteikusi statyti tokį išorinį uostą, koks jis yra suplanuotas dabar. Aš už tokį uostą, kuris nesunaikintų nei Melnragės, nei Lietuvos pajūrio", – tvirtino N.Puteikienė.

Nusiteikęs būti opozicijoje

Kaip paaiškėjo, du mandatus iškovojusio visuomeninio rinkimų komiteto "Titov ir teisingumas" lyderio V.Titovo bei jo kolegos Jurijaus Šeršniovo draugystės kol kas nepageidauja nė viena Klaipėdoje rinkimus laimėjusi politinė jėga.

Mes galime dirbti ir taip, ir taip.

"Rinkimų rezultatai labai geri, mes labai patenkinti. Nors tikėjomės, kad gausime daugiau. Esame pasiruošę dirbti koalicijoje, bet jeigu reikės, tai dirbsime ir opozicijoje, ne pirmą kartą gi. Mes galime dirbti ir taip, ir taip. Tai – derybų klausimas", – optimistiškai nusiteikęs buvo V.Titovas.

Paprašius konkrečiau pakomentuoti politinius norus ir poreikius, V.Titovas tik pakartojo, kad "reikia derėtis".

"O šiaip mes norime dirbti klaipėdiečių labui.  Matome, kad turime didelį klaipėdiečių palaikymą", – džiūgavo V.Titovas.

Tačiau V.Titovui ir jo kolegai veikiausiai teks likti opozicijoje, nes po ne taip seniai vykusios interpeliacijos kažin ar atsiras bent viena politinė jėga Klaipėdoje, kuri ryžtųsi dirbti kartu su V.Titovu valdančioje daugumoje.

GALERIJA

  • Sudėtis: iš 15 Klaipėdoje savivaldybių rinkimuose dalyvavusių politinių jėgų, tarybos narių mandatus laimėjo keturios partijos ir du visuomeniniai rinkimų komitetai.
Rašyti komentarą
Komentarai (13)

Realybė

Puteikienė šitiek reklamo sau skyrė, šitiek koliojo LVŽS ir Vaitkų, o pati tegavo tris vietas. Dabar jau arogantiškai rinksis įsijungusi tą kvailoką šypsnėlę. O kur planai patapti mere?Puteikis ( meras-prezidentas) Vilniuje susireikšminęs negavo net dviejų procentų. Atsipeikėkit, Šeimyna.

Nezabitauskas

Tos paieškos - tik miglos pūtimas, kaip ir menamas liberalų skilimas. Nuo rinkimų nakties jau aišku, kad daugumą turi dvi broliškos didžiojo kapitalo interesus atstovaujančios partijos - liberalai ir konservatoriai (12 + 6). Visiems kitiems, kaip ir apgautiems ar pramiegojusiems klaipėdiečiams, lieka tik nagus graužti.

...

Ar tai nėra tyčinis neteisingas skaičiavimas kad Grubliauskas galėtų formuoti koaliciją? arba tai ko vertas mano balsas jei vistiek komisija nemoka skaičiuoti..?
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS