Valstybė lengvina finansinę renovacijos naštą: kokią paramą galima gauti? Pereiti į pagrindinį turinį

Valstybė lengvina finansinę renovacijos naštą: kokią paramą galima gauti?

2025-04-23 05:00

Papildoma finansinė našta yra viena pagrindinių kliūčių gyventojams priimant sprendimą dėl daugiabučio renovacijos. Primename, kad butų ir kitų patalpų savininkai gali gauti valstybės paramą su namo atnaujinimu susijusioms išlaidoms padengti. Parama teikiama projektų rengimui, įgyvendinimui ir techninei priežiūrai, galima pasinaudoti lengvatiniais kreditais, o socialiai pažeidžiamiems asmenims modernizavimas nekainuoja nieko.

Valstybė lengvina finansinę renovacijos naštą: kokią paramą galima gauti?
Valstybė lengvina finansinę renovacijos naštą: kokią paramą galima gauti? / Partnerių nuotr.

Šiuo metu parama skaičiuojama pagal fiksuotą įkainį

Valstybės parama renovuojamų namų gyventojams pagal iki spalio 1 dienos galiojantį kvietimą bus apskaičiuojama taikant fiksuotą įkainį. Pagrindinė šio kvietimo sąlyga – atnaujinus daugiabutį, pasiekti ne mažesnę kaip B pastato energinio naudingumo klasę ir šiluminės energijos sąnaudas sumažinti ne mažiau kaip 40 proc.

„Valstybės parama apskaičiuojama taisyklėse nurodytą įkainį dauginant iš atnaujinamo namo naudingojo ploto. Jis padalintas į dvi dalis: įkainis paslaugoms ir įkainis energiją taupančioms bei patogesnes gyvenimo sąlygas sudarančioms priemonėms. Kai paslaugos įsigyjamos pigiau nei numatyta įkainyje, gyventojams vis tiek skiriama visa numatyta suma. Sutaupytą dalį galima panaudoti paskolos kreditui padengti“, – sakė Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Daugiabučių namų modernizavimo projektų skyriaus vadovė Aušra Bartkevičienė.

Visiems gyventojams valstybė kompensuoja projekto parengimo, administravimo, statybos techninės priežiūros, sandarumo bandymų po statybos rangos darbų ir techninių sprendimų rengimo išlaidas, neviršijant numatyto įkainio už paslaugas.

Nepasiturintiems asmenims visas išlaidas dengia valstybė

Mažas pajamas gaunantiems gyventojams, turintiems teisę į kompensaciją už būsto šildymą, valstybė padengia visas projekto parengimo, statybos techninės priežiūros išlaidas, paskolą ir palūkanas už visą kredito laikotarpį, kredito draudimo įmokas. Todėl renovacija jiems visiškai nieko nekainuoja.

Norėdami išlaikyti teisę į šildymo kompensaciją ir gauti paramą būstui atnaujinti asmenys privalo dalyvauti namo atnaujinimo procese ir jam pritarti.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, gyventojų, besinaudojančių 100 proc. renovacijos paskolos kompensacija, skaičius kasmet auga. 2023 m., palyginti su 2022 m., gavėjų skaičius išaugo apie 37 proc. (nuo 14,4 tūkst. iki 19,7 asmenų), o 2024 m., palyginti su 2023 m., nuo 19,7 tūkst. iki 19,9 tūkst. asmenų. Šiai socialinei paramai iš valstybės biudžeto kasmet skiriama apie 223,3 mln. eurų.

Sudaromos palankesnės sąlygos pasiimti lengvatinę paskolą

Butų savininkai renovacijos išlaidoms gali pasiskolinti pinigų lengvatinėmis sąlygomis, kurios užtikrina lankstų paskolos grąžinimą. Jei paskola imama iki 20 metų laikotarpiui, penkerius metus taikomos 3 proc. lengvatinės metinės palūkanos. Be to, paskola ar jos dalis gali būti grąžinta anksčiau, netaikant papildomų mokesčių. Paskolos grąžinimą ir palūkanų mokėjimą taip pat galima atidėti.

Daugiau informacijos apie naujo kvietimo sąlygas: www.apva.lrv.lt.

Jeigu kilo neaiškumų ar abejonių, išsamiai apie renovaciją galima pasiskaityti interaktyviame Renovacijos vadove būsto savininkams, patalpintame modernizuok.apva.lt arba pasikonsultuoti telefonu +370 614 99699.

Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Suvalkas

Prieš 15 metų pagalvojau, kad nori ar nenori, bet tuos darbus atlikti teks. taigi ir pradėjau spausti centą prie cento. Kai po septyneto metų darbai prasidėjo ir prieš trejetą - baigti - reikiamą sumą, nors ir sunkiai, sudariau ir apmokėjau vienu kartu. Dabar mėgaujuosi šilumos pertekliumi ir įsisikolinimų neturėjimu.
0
-1
Visi komentarai (1)