Liepos 18-21 d. Nidoje jau ne pirmus metus vyko festivalis „Ant Bangos“. Netrukus po jo socialiniuose tinkluose pradėjo plisti istorija, kurioje pasakojama apie renginio metu galimai išžagintą merginą.
„Liepos 19 d. festivalyje „Ant Bangos“ Nidoje, du vyrai apsvaigino ir pasinaudojo 20-mete mergina. Festivalio metu nepažįstamas vyras ją užkalbino ir, įtariama, tyčia davė jai narkotikais apsvaigintų gėrimų. Vėliau, merginai praradus sąmonę, du vyrai žiauriai išnaudojo merginos bejėgiškumą ir ją išžagino – nukentėjusiosios teigimu, tai patvirtino ir DNR tyrimai, atlikti ligoninėje.
Tai ne tik pavienis incidentas – apie tų pačių organizatorių užglaistomas istorijas girdėjome bene visi. Svarbu paminėti, jog policija tyrimą pradėjo, tačiau jokių detalių ir proceso neatskleidžia.
Šis incidentas rodo ne tik nusikaltėlių brutalumą, bet ir galimą organizatorių bei kitų atsakingų asmenų aplaidumą ir abejingumą, kurie neužtikrino pakankamo saugumo festivalyje.
Kaip galėjo įvykti toks žiaurus nusikaltinas renginyje, kuris turėjo būti džiaugsmingas ir saugus? Nusikaltėlių nebaudžiamumas kelia rimtų klausimų apie visuomenės ir atsakingų institucijų požiūrį į smurtą.
Raginame atkreipti dėmesį į šį įvykį ir pareikalauti atsakomybės iš visų atsakingų pusių. Svarbu užtikrinti, kad tokie nusikaltimai nepasikartotų, smurtautojai sulauktų pelnytos bausmės, o organizatoriai prisiimtų atsakomybę“, – rašė lokalaus aktyvizmo organizacija, teikianti pirmenybę moterų problemoms visuomenėje „Lygiosios“.
Bene tuo pat metu „Opium Club“ paviešino trumpą įrašą, kuriame teigta, jog susirinkti įspūdžiai po festivalio, tradiciškai bus aptariami klube, ateinantį penktadienį.
Po šiuo ir kitais įrašais akimirksniu pasipylė žmonių žinutės, teigiančios, kad organizatoriai neprisiima atsakomybės už tokius jų organizuotame renginyje nutikusius įvykius, tyli, nepateikdami komentaro dėl galimo merginos išžaginimo:
- „Ane? O kaip merginos išprievartavimas? Patogiai tylim?“;
- „Gal jau nustokit tuos savo šūdevenčius daryt ir geriau savo darbuotojams event’ą padarykit prievartavimo prevencijos tema“;
- „Nustokit trint komentarus. Adminas, turi sąžinės, ar tavo smegenys išplautos turtingų dėdžių?“;
- „Ar teikiant merginai pagalbą? Kodėl neieškoma gal kas ką matė per jūsų puslapį? Lyg nieko nebūtų nutikę“;
- „Gėda, gėda, gėda, vėl saviakus dangstot? Narkomanų šaikelė, fu“.
„Opium Club“ atstovai įvykio kol kas nekomentuoja
„Delfi“ dėl šio įvykio bandė susisiekti su „Opium Club“ atstovais, vis dėlto nurodytu „Ant Bangos“ organizatorių telefono numeriu niekas neatsiliepė.
Tiesa, verta pastebėti, kad minimi vakarėlių organizatoriai dėl naktinio gyvenimo pavojų pradėjo kurti iniciatyvą „Saugi naktis“. Ja siekiama šviesti benduomenę apie galimus pavojus, kodėl būtina saugoti savo gėrimus ir ką daryti nutikus nelaimei.
Baro „Kupolas“ atstovė padėjo ragelį
Kaip žinoma, „Ant Bangos“ festivalis vyko Šiauriniame Nidos paplūdimyje esančiame bare „Kupolas“. Trečiadienį „Delfi“ susisiekė ir su šios vietos administracija. Vis dėlto vos išgirdus, kad skambinama iš naujienų portalo, buvo iš karto padėtas ragelis.
„Ačiū labai, gražios dienos. Gražios dienos, viso“, – sakė telefonu atliepusi moteris.
Dėl minimo įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal BK 149 straipsnį – išžaginimą. Manoma, kad mergina galėjo būti išžaginta dviejų vyrų, taip pat neatmetama, jog nusikaltimas galėjo būti įvykdytas apsvaiginus.
Toks įvykis – ne pirmas
Delfi.lt primena, kad 2024 metų lapkričio mėnesį socialiniuose tinkluose taip pat pradėjo sklisti merginų istorijos, kuriose pasakota apie galimą nukentėjimą nuo kai kurių „Opium club“ bendruomenės narių.
Žinutėse buvo minimos dviejų vaikinų pavardės, vis dėlto viena iš merginų vėliau kaltinimus viešai paneigė.
Policija teigė, kad tuo metu gavo 2 pranešimus dėl pranešėjos galimo apsvaiginimo naktiniame klube. Pirmas pranešimas gautas spalio 13 d. 20.55 val., kad naktį iš 12 d. į 13 dieną, merginai, galimai naktiniame klube, į kokteilį buvo įdėta neaiškių medžiagų, po ko jai sutriko atmintis, smurto ar vagystės nepatyrė.
Mergina nurodė, jog tuo metu ji buvo prie ligoninės. Tačiau patruliams nuvykus į ligoninę, nepavyko rasti ar susisiekti su pranešėja, jos telefonas buvo išjungtas, ligoninėje ir namuose asmuo nerastas. Informacija tolimesniam aplinkybių patikslinimui buvo perduota į Vilniaus m. 3-iąjį policijos komisariatą.
Spalio 14 d. 16.59 val. buvo gautas antras merginos pareiškimas, kuriame ji patikslino galimo įvykio aplinkybes, tačiau negalėjo nurodyti nei konkrečios vietos, nei laiko, kur galimai buvo bandoma ją apsvaiginti. Taip pat buvo gautas pranešėjos prašymas pareigūnams gauto jos pareiškimo nenagrinėti, nes atlikus tyrimą, jokių narkotinių medžiagų nerasta.
Ką daryti, jei įtariate, kad buvote apsvaigintas?
Kaip anksčiau šia tema portalui Delfi.lt komentavo Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis, jeigu asmeniui reikalinga skubi medicinos pagalba – tikslinga pirmiausiai kreiptis į medicinos įstaigą ir nurodyti, kad galimai buvo apsvaigintas arba įtaria galimą apsvaigimą.
Esant duomenų apie galimą nusikaltimą, gydymo įstaigos visuomet informuoja policiją. Jeigu į gydymo įstaigą asmuo nesikreipė – tikslinga kreiptis į policiją. Policija nurodys siuntime gydymo įstaigai, kokius tyrimus reikalinga atlikti (dažniausiai – kraujo ir šlapimo tyrimai). Jeigu yra kitų nusikaltimų požymių (pvz. seksualinė prievarta apsvaiginus), bus atliekamas kūno tyrimas, siekiant nustatyti nusikalstamos veikos požymius (sužalojimus, prievartos požymius). Tolimesnis procesas vyksta priklausomai nuo surinktų duomenų (arba atliekamas aplinkybių patikslinimas, arba pradedamas ikiteisminis tyrimas).
Ar pavyks aptikti narkotines medžiagas, labai priklauso nuo panaudotų narkotinių medžiagų ir asmens organizmo. Bet kokiu atveju, itin svarbu, kuo skubiau atlikti tyrimus.
Policijoje veikiančios tvarkos
Liudytojų/nukentėjusiųjų bendradarbiavimas su policija yra labai svarbus, pasitaiko atvejų, kuomet asmuo po įvykio neatsiliepia pareigūnams, vengia bendrauti, nepateikia prašomos informacijos, ar prašo pranešimo nenagrinėti. Tai gali būti suprantama ir paaiškinama, jog šoko būsenoje galimas nukentėjęs ne visuomet susipranta.
Policijos generalinio komisaro įsakymu patvirtintas policijos veiksmų aprašas, kuriame numatyti veiksmai labiau orientuoti į pažeidėjų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymą, tačiau iš esmės, nustačius, kad asmuo buvo tyčia apsvaigintas galimai narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, asmuo siunčiamas į medicinos įstaigą siekiant atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus apsvaigimui nustatyti. Tolimesni tyrimo veiksmai priklauso nuo įvykio aplinkybių. Policija taip pat turi greituosius testus apsvaigimui nustatyti iš seilių mėginio, tačiau bet kokiu atveju, tokie testai negali identifikuoti visų medžiagų ir būtinas medicininis ištyrimas.
Policijos darbui didelės įtakos turi asmens parodymai, kadangi nesant tikslių duomenų ar trūkstant faktinių aplinkybių, sudėtinga rinkti kitus tyrimui reikšmingus duomenis (nustatyti galimus liudytojus, nusikalstamos veikos padarymo laiką, vietą, ieškoti vaizdo stebėjimo įrašų ir t.t.). Bet kokiu atveju asmens parodymai nėra vieninteliai duomenys, kurie yra renkami tyrimo metu, tačiau nuoseklus pasakojimas leidžia operatyviau ir tiksliau surinkti tyrimui reikšmingus duomenis ir nustatyti galimą įtariamąjį.
Atsakomybė
Už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis bei jų platinimą svaiginant kitą asmenį be jo žinios priklausomai nuo paveikto asmens amžiaus, gali grėsti baudžiamoji atsakomybė pagal LR baudžiamojo kodekso 264 str. (gali grėsti laisvės atėmimas iki 5 metų), LR baudžiamojo kodekso 260 str. (gali grėsti laisvės atėmimas iki 8 metų) arba LR baudžiamojo kodekso 261 str. (nepilnamečio atveju gali grėsti laisvės atėmimas iki 12 metų).
Patarimai
Tikslinga pabrėžti, kad klubuose ir baruose gyventojai turi būti atsargūs, prižiūrėti savo gėrimus, negerti gėrimų, kuriuos nupirko nepažįstami asmenys. Pasijautus blogai – perspėti savo draugus, klubo personalą, apsaugą, o nukentėjus – kreiptis į medikus ir policiją.
(be temos)