– Liepos ir rugpjūčio mėnesiais fiksuojama daugiausia turto vagysčių ir piktybinio turto sugadinimo atvejų. Kodėl būtent šie mėnesiai yra intensyviausi?
– Pagrindinė priežastis – temperatūra ir prasidėjęs atostogų sezonas. Mūsų klientai, kaip ir mes patys, vasarą dažniau keliaujame. Kuo daugiau išvykstame iš namų, tuo daugiau atsiranda progų vagims – tai tampa signalas, kad namai gali būti palikti be priežiūros.
– Tai galima sakyti, kad atostogų sezonas yra ir vagysčių sezonas?
– Mes pastebime, kad vagys suaktyvėja ne tik tuomet, kai prasideda atostogos, bet ir kai tiesiog pakyla oro temperatūra. Šiais metais birželis buvo vėsesnis, todėl daugelis žmonių atidėjo savo keliones ir išvykas. Todėl ir vagysčių fiksuota mažiau. Tačiau, kai prognozuojama karščio banga, kaip kad dabar, žmonės traukia prie jūros ar į sodybas.
– Kas dažniausiai pavagiama vasarą?
– Vasarą kiemuose populiaru laikyti kepsnines – jos yra viena pagrindinių vagių taikinių. Taip pat dažnai pavagiami dviračiai, meškerės, vaikiški vežimėliai. Žmonės paprastai šiuos daiktus tiesiog palieka kieme, laiptinėje ar prieangyje, nes nemato reikalo jų neštis į vidų.
– Gali atrodyti, kad pavogti dviratį ar meškerę yra paprasta, o kepsninės – sunkios. Dažnai būtent dėl jų svorio žmonės jų neprirakina. Bet ir jos yra išnešamos?
– Vagys tam pasitelkia transporto priemones – daiktai yra pakraunami ir išvežami. Svoris jiems nesvarbus – jie mato tik tikslą, o ne kliūtis.
– Ar galima sakyti, kad tokios vagystės yra suplanuotos?
– Taip. Dažnai tai nėra spontaniškos vagystės. Vasarą vagys stebi, kur paliekami vertingi daiktai, ir planuoja. Žiemos metu tokie daiktai dažniausiai būna paslėpti garažuose, sandėliukuose, todėl mažiau matomi ir sunkiau pasiekiami. Vasarą jie – kiemuose, matomi, ir tai sukuria didesnį vagystės potencialą.
– Ką daryti, kad išvengtume vagysčių? Žinoma, nepalikti daiktų kiemuose, bet ką dar patartumėt?
– Patartume būti visada rūpestingiems. Net viena akimirka neatsargumo gali kainuoti brangiai. Rekomenduojama visus vertingus daiktus bent jau perkelti į vidų, už durų. Jei įmanoma – užrakinti.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Ar vagystės dažniau vyksta naktį ar dieną?
– Nors daug kas mano, kad vagysčių pikas – naktis, realybėje jos dažniausiai vyksta dienos metu. Būtent tada žmonės būna išvykę į darbą ar atostogauja. Dieną mažiau kas atkreipia dėmesį į kiemą įeinančius pašalinius. Naktį kaimynai dažniau pastebi judesius, langai būna atidaryti, girdisi triukšmas. Be to, dienos metu kieme dažnai lankosi įvairūs aptarnaujantys darbuotojai – paštininkai, kurjeriai – tad pašaliniai asmenys ne visada sukelia įtarimų.
– Ar be pavogtų daiktų dažnai padaroma ir žala turtui?
– Jeigu vagystė įvyksta kieme, dažniausiai sugadinimų nebūna. Tačiau jei tai įsilaužimas – per langus ar duris – visada fiksuojama žala konstrukcijoms. Jeigu iš pastato vagiami sunkesni daiktai, gali būti subraižytos grindys, įbrėžti sienų paviršiai. Pasitaiko, kad sulaužomi seifai, ypač jei juose laikomi vertingi daiktai ar papuošalai. Dažnai patys gyventojai juos slepia ne tiek nuo vagių, kiek nuo vaikų ar dar kažko, tačiau tokiu atveju, įsilaužimo metu, sugadinami ir vidaus elementai, siekiant kuo greičiau patekti prie vertybių. Lygiai taip pat dažnai sugadinamos ir apsaugos priemonės – signalizacijos, markizės, žaliuzės, užuolaidos. Tai rodo, kad vagystės metu žala padaroma ne tik dėl pavogto turto, bet ir pačiam pastatui.
– Socialiniuose tinkluose dalijamės atostogų akimirkomis. Lengva pamatyti, kad vsa šeima išvykusi ir tikėtina, kad namai yra tušti. Bet žmonės turbūt galvoja „Kas gi sužinos, kur aš gyvenu? Adreso savo namų gi neskelbiu“. Tai kodėl visgi geriau nuotraukomis iš atostogų dalintis jau grįžus?
– Verta apriboti, kas gali matyti jūsų įrašus – nustatyti, kad tai matytų tik draugai. Tai ženkliai sumažina riziką, kad pamatys piktavaliai. Faktas tas, kad pradėjus dalintis, atsiranda „patiktukai“ ir taip žinia pasklinda plačiau. Todėl rekomenduojama laikytis saiko – tiek dalijantis lokacija, tiek demonstruojant prabangą ar vertingus daiktus, pvz., papuošalus. Nes tai gali atkreipti dėmesį žmonių, kurie ieško būtent turto.
Jie mato tik tikslą, o ne kliūtis.
– O ką dar, be socialinių tinklų naudojimo, patartumėte tiems, kurie išvyksta ilgesniam laikui atostogauti?
– Visų pirma – informuokite kaimynus. Jei palaikote su jais ryšį, jie gali būti budrūs ir pastebėti įtartinus asmenis ar judėjimą jūsų kieme. Kartais vien paprastas paklausimas „Ko jūs čia ieškote?“ gali sustabdyti nusikaltimą. Taip pat, kaip jau minėjote, labai svarbu nepamiršti saugumo buityje – uždaryti langus, duris, patikrinti, ar viskas tinkamai užrakinta. Vasarą žmonės dažnai palieka langus atvertus dėl vėdinimo, tačiau tai palengvina patekimą į patalpas. Net ir nedidelė ventiliacijos anga gali tapti silpna vieta saugumo prasme.
– Ir pabaigai – ar draudimas galioja tik pavogtiems daiktams, ar galima kreiptis ir dėl padarytos žalos?
– Taip, galima kreiptis ir dėl sugadinimų. Svarbiausia – būti apsidraudus. Jeigu turite galiojantį draudimą, kuris apima tokius atvejus, tuomet galima tikėtis žalos atlyginimo tiek už pavogtus daiktus, tiek už sugadintą turtą. Svarbu susitarti ir tiksliai žinoti, kas yra įtraukta į sutartį.
Naujausi komentarai