Kitą savaitę į Lietuvos uostamiestį suvažiuos šiuolaikinio šokio entuziastai iš aštuonių – Šiaurės ir Baltijos – šalių. Spektakliai ir performansai vyks salėse, gatvėse ir net prekybos centruose.
Vyks suvažiavimas
Birželio 12–15 d. Klaipėdoje vyks didžiausio Šiaurės ir Baltijos šalių scenos menų tinklo „keðja“, vienijančio šiuolaikinio šokio bendruomenę, suvažiavimas. Tai – aštuonias šalis bei 11 jų organizacijų jungiantis tinklas, kuriame glaudžiai bendradarbiauja Šiaurės ir Baltijos šalys.
Projekto pavadinimui pasitelktas islandiškas žodis „keðja“, reiškiantis grandinę ir suprantamas visomis Šiaurės šalių kalbomis. Jis išreiškia pagrindinį šio tinklo siekį – sustiprinti jau egzistuojančius Šiaurės ir Baltijos šalių šokio organizacijų ir meno kūrėjų ryšius bei skatinti naujus.
Kaip pasakojo šio susitikimo uostamiestyje viena iš organizatorių menininkų grupės „Žuvies akis“ narė menotyrininkė ir meno vadybininkė Goda Giedraitytė, tai trimetis projektas, o renginys Klaipėdoje – jau antrasis jo etapas: „Visą sudaro kelios programinės dalys. Viena jų – suvažiavimas, kita – šokio kritikų sambūris, trečioji – šokio vadybos specialistų rengimas, dar yra rezidentūrų programa, politikų šokio profesionalų diskusijos, kaip vystyti toliau šį meną“.
Į Klaipėdoje rengiamą suvažiavimą atvyks per 200 šokio profesionalų: šokėjai, choreografai, šokio pedagogai, festivalių prodiuseriai, vadybininkai, institucijų ir organizacijų vadovai, net politikai, su kuriais bus diskutuojama apie šios meno šakos plėtros perspektyvas.
Diskutuos apie tapatybę
Keturias dienas truksiančiame suvažiavime bus nagrinėjama šiuolaikinei Europai ir visam globalėjančiam pasauliui aktuali tapatybės problema. Klaipėdiečių pasirinkta forumo tema – „Nacionalinė meninė tapatybė šokyje“ – kviečia diskutuoti, kaip globalinio pasaulio kontekste išsaugoti raiškos unikalumą ir kartu išlikti suprantamiems vieni kitiems? Kiek esame veikiami savo praeities, liaudies tradicijų, mentaliteto ir pan.? Ar tam, kad išliktume globalioje rinkoje, privalome kurti universalų meną? Ar tapatybė gali būti parduota kaip prekės ženklas? Ar šiuolaikinė Europa egzistuoja už tapatybės ribos?..
Atsakymų į šiuos klausimus bus ieškoma diskusijose, praktiniuose seminaruose, kūrybinėse dirbtuvėse. Juos ves žymiausi šių dienų ekspertai: šokio antropologijos prof. Andrée Grau iš Didžiosios Britanijos, choreografai Alexanderis Andriashkinas (Rusija) ir Manuel Pelmus (Rumunija), pernai apdovanotas Berlyno menų akademijos ir savivaldybės aukščiausiu įvertinimu „Berlyno meno prizu”, taip pat dalyvaus viena aktyviausių šių dienų šokio prodiuserių Laurie Uprichard (Airija, Prancūzija), Amareya teatro meno vadovė ir Gdansko šokio festivalio kuratorė dr. Katarzyna Pastuszak (Lenkija), Europos žurnalo „tanz” vyriausiasis redaktorius Arndas Wesemannas (Vokietija) ir kiti.
„Tikimės skvarbaus žvilgsnio į šiuolaikinį šokio meną. Viliamės, kad šis suvažiavimas bus injekcija šokio mokslui, naujas impulsas Klaipėdos šiuolaikinio šokio raidai“, – kalbėjo G.Giedraitytė.
Sprogs „Baltijos burbulas“
Paraleliai bus pristatoma Šiaurės ir Baltijos šalių šiuolaikinio šokio kūrėjų programa, sudaryta iš dviejų segmentų – nemokamų viešų pasirodymų įvairiose miesto erdvėse (Klaipėdos gatvėse, Kruizinių laivų terminale, prekybos centruose, net Smiltynėje) bei Baltijos šalių šokio platformos „Baltic Bubble“, kurios spektakliai vyks „Švyturio menų doke“, Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Choreografijos katedros prof. J.Gudavičiaus salėje ir Klaipėdos koncertų salėje . Per tris vakarus bus pristatyta 10 Lietuvos, Latvijos ir Estijos choreografų darbų. Bilietais po 15 Lt bus prekiaujama prie įėjimo į spektaklius.
Choreografė Agnija Šeiko aiškino, kad „Baltic Bubble“ vyks jau trečiąsyk pamečiui. Prieš tai Baltijos šokio platforma buvo surengta Taline ir Rygoje, o dabar teko atsirinkti geriausius trijų šalių šiuolaikinio šokio spektaklius Klaipėdoje sprogsiančiam „Baltijos burbului“.
Anot meno vadybininkės Akvilės Eglinskaitės, Klaipėdos menininkų grupė „Žuvies akis“, organizuojanti šį aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių šokio bendruomenės susitikimą, kartu nori pažadinti klaipėdiečių susidomėjimą šiuolaikiniu šokiu. Bet, net jei jis ir nebus labai didelis, publikos spektakliuose nepristigs, nes vien suvažiavimo dalyvių atvyks per du šimtus, o jau jie tai tikrai veršis pamatyti kuo daugiau.
Šio suvažiavimo naujiena – naujo Šiaurės-Baltijos šalių prodiuserių tinklo susitikimas bei šokantis turas – ekskursijų maršrutas po Klaipėdą, kurį ves ne tradiciniai gidai, bet šokėjai, istoriniai faktai, įvykiai ir asmenybės bus pristatomi šokio miniatiūromis.
Suvažiavimo Klaipėdoje partneriai – Klaipėdos universitetas ir Lietuvos šokio informacijos centras. Renginio biudžetas – 345 tūkst. litų. Jį remia ES programa „Kultūra“, Šiaurės Baltijos mobilumo programa, LR Kultūros rėmimo fondas ir Klaipėdos miesto savivaldybė.
Performansai – lyg apšilimas
Šią savaitę šokio trupė „fieldworks“ iš Belgijos kartu su Klaipėdos menininkų grupe „Žuvies akis“ viename iš Klaipėdos prekybos centrų pristato intriguojantį šokio ir garso projektą „Pasiskolinti vietovaizdžiai“, tris dienas publikai siūlantį nekasdienišką apsipirkimą.
„Tai lyg apšilimas prieš „keðja“ suvažiavimą“, – šypsojosi A.Šeiko.
Iš Briuselio atvykę Heine Avdalas ir Fabrice’as Moinet į savo performansą įtraukė Klaipėdos menininkų grupės „Žuvies akis“ kūrybinę komandą. Jie taip daro visuomet – su savo projektu ir visa jam būtina įgarsinimo įranga – kompiuteriu, ausinėmis jie keliauja po pasaulį, į jį įtraukdami miestų, kuriuose jį rodo, menininkus bei publiką. Ir vietos performansui parenkamos skirtingos. Ankstesni pasirodymai vyko modelių namuose, parduotuvėje ir teatro fojė įvairiose pasaulio šalyse.
H.Avdalo žodžiais, „Pasiskolinti vietovaizdžiai“ – apie tai, kaip mes išgyvename kasdienybę. „Ji gali būti pilna stebuklų, tik kartais reikia apie tai priminti ir atverti akis, – mano jis. – Bandome atsimerkti ir atrasti iš naujo tai, ką seniai žinome“.
Ko gero, šiame performanse, kurį teko stebėti Klaipėdoje, įdomiausia prekybos centro darbuotojų ir pirkėjų reakcija į menininkų veiksmus. Prie įėjimo išklausiusieji instruktažą ir gavusieji ausines savanoriai pirkėjai reaguoja adekvačiai – jie prekybos salėje be didelio vargo atskiria pagal muziką ir tekstus šėliojančius menininkus, garsai ir balsai, transliuojami į ausines, padeda susivokti ir suvokti, kas čia vyksta. Gerokai sunkiau paprastiems pirkėjams, atsisakiusiems arba nebegavusiems ausinių. Vienus tai stebina, kitus glumina, trečius juokina. Į alkoholio lentyną kakta atsirėmusi moteris ar į keptuvę galvą padėjusi ir neva užmigusi mergina, demonstratyviai iškilmingai prekės išvaizdą studijuojantis vyrukas ar kitas, tuščią krepšį prekėms apsikaišęs spalvingais vėjo malūnėliais, vis dėlto nekelia jokios panikos. Kažkas praeidamas gūžteli pečiais, kažkas prunkšteli, kažkas atsargiai apeina performerius, kažkas smalsiai stebi iš tolo... Kažkas net nuoširdžiai užjaučia – gal reikia gydytojo, gal bloga ten jai, susmukusiai prie lentynos?.. Bet ūmai pagyvėjimas – performeriai meta rinktis ir tyrinėti prekes, staiga ima bėgti ir viesulu pralekia praėjimais, stebuklingai nieko neužkliudydami – nei prekių, nei apstulbusių, iš kelio besitraukiančių pirkėjų. Bepročiai, smagu, meeeeeeenas, kažkas naujo – girdėti replikos ir juokas (akivaizdu, kad prekybos centro darbuotojai jau patys spėjo „instruktuoti“ kai kuriuos pirkėjus)...
Iš vėžių išmušti lietuvį ne taip lengva, bet įmanoma. Jei nelauktai netikėtai. „Pasiskolinti vietovaizdžiai – Klaipėda“ tai ir bando įrodyti.
„keðja“ programa
Birželio 12–15 d.
Birželio 12 d., trečiadienis
13:00 – 18:00
Šiaurės šalių prodiuserių tinklo susitikimas. Klaipėdos unibersiteto (KU) studentų miestelis.
Šokio kritikų programos „Writing Movement“ partnerių susitikimas (uždaras). KU studentų miestelis.
16:00 – 18:00
Kuravimo programos „Mentoring Scheme“ dirbtuvės (uždaros). KU studentų miestelis.
Baltijos šiuolaikinio šokio platforma „Baltic Bubble“:
19:00 – šokio spektaklis „Pakankamai geras“ (A.Jarovojs, K.Vismane / Ģertrūdes ielas teātris / LV) (50'). J.Gudavičiaus salė Klaipėdos universiteto Choreografijos katedra.
20:15 – rezidencija. 3 šokėjų pokalbis „Septynios dienos“ (E.Vizbaraitė, S.Silina, S.Tõniste / LT+LV+EE) (30'). Jachtų elingas Kruizinių laivų terminale.
21:00 – šokio spektaklis „Vienuolio Nestoro riksmas“ (chor. K. Saks / EE) (50'). „Švyturio menų dokas“, didžioji salė.
22:00 – šokio spektaklis „Ir viskas klojosi kuo puikiausiai“ (chor. I.Kuznecova / Menininkų grupė „Žuvies akis“ / LT) (40'). „Švyturio menų dokas“, mažoji salė-klubas.
Birželio 13 d., ketvirtadienis
09:30 – 11:30
Kuravimo programos „Mentoring Scheme“ dirbtuvės (uždaras). KU studentų miestelis.
Šokio kritikų programos „Writing Movement“ kūrybinės dirbtuvės, veda dr. Cecilia Olsson (SE). KU studentų miestelis.
Kūrybinės dirbtuvės šokėjams ir choreografams, veda Andrius Katinas (LT / FI), Natalia Vik (NO / ISR), Lucy Suggate (UK / DK). KU Choreografijos katedra ir Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras.
Šokančios ekskursijos po miestą. Susitikimo vieta – įėjimas į „Amberton Klaipėda“ viešbutį.
12:30 – šokio spektaklių programa mieste: šokio spektaklis „Pasiklydusi balerina“ (Katla Thor / The Lost Ballerina Group / IS) (25'). PC „Studlendas”.
13:00 – 15:00
Suvažiavimo atidarymas. Diskusija „Nacionalinė tapatybė ir menas“ (dalyviai: Birutė Banevičiūtė (LT), Lietuvos šiuolaikinio šokio asociacijos vadovė; Alexanderis Andriashkinas (RU), choreografas; Johanna M.Keller (DE), Goethe’s instituto Lietuvoje direktorė; Andree Grau (SW / UK), Antropologijos ir šokio profesorė; Liutauras Kraniauskas (LT), sociologijos mokslų daktaras, KU). KU „Aula Magna“.
15:00 – 17:00
Seminaras „Identifikuoti publiką“, veda A.Andriashkinas (RU), choreografas; Laurie Uprichard (IRL / FR), šokio prodiuserė. KU studentų miestelis.
Seminaras „Tapatybė kaip kūrybinio bendradarbiavimo priemonė“ (veda A.Grau (SW / UK); Katarzyna Pastuszak (PL), Amareya teatro (Gdanskas) meno vadovė, Gdansko šokio festivalio vadovė. KU studentų miestelis.
Baltijos šiuolaikinio šokio platforma „Baltic Bubble“:
19:00 – šokio spektaklis „TAIP“ („Kultūros gurmanai” LT) (50'). Jachtų elingas Kruizinių laivų terminale.
20:15 – šokio spektaklis „Zuga žino tiesą“ (United dancers of Zuga / EE) (60'). „Švyturio menų dokas“, didžioji salė.
21:30 – šokio spektaklis „Aikštelėje laisvų vietų nėra“ (chor. A.Šeiko / Menininkų grupė „Žuvies akis“ / LT) (40'). „Švyturio menų dokas“, didžioji salė.
Birželio 14 d., penktadienis
09:30 – 11:30
Kuravimo programos „Mentoring Scheme“ dirbtuvės (uždaras). KU studentų miestelis.
Šokio kritikų programos „Writing Movement“ kūrybinės dirbtuvės, veda dr. C.Olsson (SE). KU studentų miestelis.
Ekspertų programos „Think Tank“ kūrybinės dirbtuvės „Tvarūs strateginiai planai Šiaurės ir Baltijos šalių šokio raidai“. KU studentų miestelis.
Kūrybinės dirbtuvės šokėjams ir choreografams (veda A.Katinas (LT / FI), N.Vik (NO / ISR), Lucy Suggate (UK / DK). KU Choreografijos katedra ir Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras.
Šokančios ekskursijos po miestą. Susitikimo vieta – įėjimas į „Amberton Klaipėda“ viešbutį.
11:30 – 12:30
Užsienio prodiuserių ir Lietuvos šokio trupių susitikimas. KU studentų miestelis.
12:30 – šokio spektaklių programa mieste: „Pasiklydusi balerina“ (Katla Thor / The Lost Ballerina Group / IS) (25') PC „Studlendas”; „Vieta, kurios nėra“ (chor. D.Palubinskaitė / LT) (20') prie Jachtų elingo Kruizinių laivų terminale.
13:00 – 15:00
Diskusija „Eksportuojant tapatybę“, dalyvauja Rūta Kačkutė (LT), LR prezidentės patarėja kultūrai; Audronis Imbrasas (LT), Lietuvos šokio informacijos centro ir „Menų spaustuvės“ direktorius; Laurie Uprichard (IRL / FR), šokio prodiuserė; A.Katinas (LT / FI), choreografas ir šokėjas; K.J.Pastuszak (PL), Amareya teatro (Gdanskas) meno vadovė, Gdansko šokio festivalio vadovė; Audronis Liuga (LT), Lietuvos Nacionalinio dramos teatro meno vadovas; Aldis Gedutis (LT), sociologijos mokslų daktaras, KU. KU „Aula Magna“.
15:00 – 17:00
Seminaras „Identifikuoti publiką“, veda A.Liuga (LT), L.Uprichard (IRL / FR). KU studentų miestelis.
Seminaras „Tapatybė kaip kūrybinio bendradarbiavimo priemonė“, veda A.Grau (SW / UK), K.Pastuszak (PL). KU studentų miestelis.
Seminaras-paskaita „Identifikuoti šokį ir tekstą“, dalyvauja Arnd Wesemann (DE), vyriausiasis žurnalo „tanz magazine“ redaktorius, Inta Balode (LV), nepriklausoma šokio kritikė. KU studentų miestelis.
Baltijos šiuolaikinio šokio platforma „Baltic Bubble“:
19:00 – šokio spektaklis „Vilko projektas“ (K. Roosna, K. Flak / EE) (55'). Klaipėdos koncertų salė.
20:30 – šokio spektaklis „Ar aš esu tas, kas aš esu?“ (chor. B.Letukaitė / šokio teatras „Aura“ / LT) (40'). „Švyturio menų dokas“, didžioji salė.
21:30 – šokio spektaklis „1863“ (chor. F. Feher / šokio teatras „Aura“ / LT) (50'). „Švyturio menų dokas“, didžioji salė.
Šokantis miestas naktį:
19:00 – šokio spektaklis „Hora lupus“ (Airos šokio teatras / LT) (40'). Jachtų elingas Kruizinių laivų terminale.
19:45 – šokio spektaklis „Vieta, kurios nėra“ (chor. D.Palubinskaitė / LT) (20'). Prie Jachtų elingo Kruizinių laivų terminale.
22:30 – šokio spektaklis „Stebuklinga lapė“ (The Trash Can Collective / FI) (40'). Šiaurės ragas.
Birželio 15 d., šeštadienis
09:30 – 11:30
Kuravimo programos „Mentoring Scheme“ dirbtuvės (uždaras). KU studentų miestelis.
Šokio kritikų programos „Writing Movement“ kūrybinės dirbtuvės, veda dr. C.Olsson (SE). KU studentų miestelis.
Ekspertų programos „Think Tank“ diskusija „Gastrolių tinklas Šiaurės–Baltijos šalių regione“. KU studentų miestelis.
Kūrybinės dirbtuvės šokėjams ir choreografams, veda A.Katinas (LT / FI), N.Vik (NO / ISR), L.Suggate (UK / DK). KU Choreografijos katedra ir Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras.
Šokančios ekskursijos po miestą. Susitikimo vieta – įėjimas į „Amberton Klaipėda“ viešbutį.
11:30 – 13:00
Suvažiavimo uždarymas. Išvados ir apibendrinimai. KU „Aula Magna“.
12:30 – šokio spektaklių programa mieste. šokio spektaklis „Morenos šokis ant salelių – pėdsakai ant uolų“ (chor. M.Malviniemi / Malviniemi Company / FI) (20'). Smiltynė, prie Jūrų muziejaus.
Šokantis miestas naktį:
20:00 – šokio spektaklių programa mieste. Šokio spektaklis „Morenos šokis ant salelių - pėdsakai ant uolų“ (chor. M. Malviniemi / Malviniemi Company / FI) (20'). Smiltynė, prie Jūrų muziejaus.
21:00 – šokio ir gyvos muzikos spektaklis „NA-MAI“ („Kultūros gurmanai”/ LT) (40'). Buvęs jachtų centras Kruizinių laivų terminale.
22:00 – šokio spektaklis „Stebuklinga lapė“ (The Trash Can Collective / FI) (40'). Šiaures ragas.
Dalyvavimas suvažiavime (diskusijose, kūrybinėse dirbtuvėse, seminaruose) atviras, bet būtina išankstinė registracija. Visa informacija apie registracijos sąlygas – www.kedja.net
Šokio spektakliai rodomi miesto erdvėse nemokami.
Įėjimas į Baltijos šiuolaikinio šokio platformos „Baltic Bubble“ renginius su bilietais, kaina – 15 Lt. Bilietus bus galima įsigyti prieš renginius.
Organizatoriai pasilieka teisę keisti programą.
Naujausi komentarai