Meilės prisipažinimas a capella ritmu | Diena.lt

MEILĖS PRISIPAŽINIMAS A CAPELLA RITMU

  • 2

Ilgai keliavęs po įvairiausias pasaulio šalis ir daugiausia užsienio kalbomis dainavęs vyrų vokalinis ansamblis "Quorum" atrado Lietuvą. Supratęs, kad lietuviška muzika puikiai skamba a cappella, vyrų ansamblis pajuto būtinybę paskirti jai visą koncertą.

Į savo repertuarą įtraukė daug fantastiško grožio lietuviškų dainų, o daugelyje iš jų dominuoja meilės tematika. Ne veltui jaudinantys "Quorum" vyrų balsai suskambės gegužės mėnesį. "Quorum" kviečia švęsti lietuvių meilės mėnesį minimą deivės Mildos dieną ir kartu apdainuoti meilę gamtai, pavasariui, Lietuvai, pasauliui, traukiniams, dviračiams, ekologijai, ir, žinoma, vienas kitam. Kauniečiams šįkart tikrai neteks skųstis lietuviškų dainų stygiumi.

"Quorum" dainininkai Vitalijus Neugasimovas, Marius Turlajus, Gintautas Skliutas, Dainotas Varnas, Romanas Savickas ir Šarūnas Navickas meilę savo gerbėjams prisipažins dainuodami tik lietuviškas dainas, skambančias pačia gražiausia bei dainingiausia lietuvių kalba. Koncerte skambės Tomo Leiburo, Miko Vaitkevičiaus, Kęstučio Jablonskio ir kitų kompozitorių dainos bei autorinės "Quorum" kompozicijos. Apie a capella dainavimo ypatumus ir kūrybinius maršrutus – pokalbis su "Quorum" meno vadovu V.Neugasimovu.

– Dainuoti a cappella nėra paprasta. Kokia jūsų koncertų programų specifika, kaip sudominate klausytojus?

– Dainuojame tai, kas patinka mums patiems, o klausytojai vieni kitiems perduoda gerąją žinią ir koncertų salės vis pilnėja. Dažnai atliekame klausytojų labiausiai mėgstamą koncertinę programą "Kelionė po pasaulį", tačiau gegužės mėnesio koncertai bus skirti lietuviškai muzikai ir lietuvių meilės dienai. Pasirodo, kad mes turime savo meilės šventę, kuri švenčiama patį gražiausią pavasario mėnesį, kai čiulba paukščiai, žydi gėlės, oras šiltas ir viliojantis įsimylėti viską, kas sukasi aplinkui. Todėl dainuosime apie meilę Lietuvai, gamtai, pavasariui, traukiniams, dviračiams, ekologijai, ir, žinoma, vienas kitam.

– Pernai paminėjote dešimties metų ansamblio "Quorum" sukaktį. Ar per dešimt metų įgyvendinote savo užmojus, muzikines idėjas?

– Gyvenimo tempai greitėja, žmonės keičia savo pomėgius, migruoja, todėl šiais laikais dešimt metų nuolatinės finansinės paramos neturinčiam ansambliui yra solidus brandos laikotarpis. Ilgam ansamblio gyvavimui būtinas tvirtas tikėjimas savo misija, nes a cappella yra įnoringas žanras, reikalaujantis kompetencijos, darbo ir muzikinės fantazijos. Svarbus mūsų darbo vaisius prinoko jau prieš pusantrų metų: išleidome debiutinę kompaktinę plokštelę, kurioje įdainavome geriausias lietuviškas dainas. Kiekvienais metais koncertuojame bent keliuose Lietuvos muzikos festivaliuose, esame kviečiami dalyvauti įvairių miestų šventėse, dainuojame privačiuose renginiuose, pastaruoju metu rengiame vis daugiau viešų koncertų.

– Dainuojate įvairiausio stiliaus muziką. Ar rokas taip pat gali skambėti a cappella?

– Dar ir kaip! Rytų partnerystės vadovų susitikime Vilniuje padainavome Rytų Europoje gerai žinomos moldavų grupės "Zdob-si-Zdub" dainą, kuriai skambant delegacija iš Moldovos pradėjo šokti aplink savo stalą. Tai mums buvo didžiausias įvertinimas ir pavyzdys, kai menas ir gyvybingumas nugali formalumus.

– Kodėl pasirinkote dainą "Moldovenii s-au nascut"?

– Ši daina skleidžia itin gerą nuotaiką ir apdainuoja Moldovos gamtos grožį, žmonių darbštumą, nuoširdumą, meilę ir tikėjimą. "Moldovenii s-au nascut" išvertus reiškia "gimę moldavais", tad svarbiausia žinia, kurią ji neša, – tai bandymas sužadinti patriotiškus jausmus ir pristabdyti emigrantų srautą. Ši problema labai artima ir mūsų šaliai. 2010 m. vykusiame patriotinės dainos konkurse "Quorum" kartu su Egidijumi Sipavičiumi pristatė panašios tematikos dainą "Pagaminta Lietuvoje" (dainos autoriai V.Neugasimovas ir A.Jautakis), ji laimėjo penktą vietą. 2014 m. kartu su mumis ją dainavo daugiatūkstantinis dainų šventės "Čia mūsų namai" choras.

– Praėjusių metų rudenį koncertavote Moldovoje. Kokius įspūdžius parsivežėte iš šios šalies?

– Moldaviškos dainos įrašas youtube.com per vieną parą sulaukė per 10 tūkst. peržiūrų ir tapo vienu iš pagrindinių pastarųjų dienų kultūrinių naujienų Moldovoje. Į tai žaibiškai sureagavo originalios versijos atlikėjai, prodiuseriai, ir jau kitą dieną ši žinia apkeliavo beveik visus Moldovos internetinius portalus, netgi buvo rodoma vietinių televizijos kanalų naujienų rubrikoje. Buvome pakviesti dalyvauti grupės "Zdob-si-Zdub" jubiliejiniame koncerte Kišiniove, Dendrariumo parko stadione, talpinančiame 10 tūkst. žiūrovų. Dainuoti tokiai miniai buvo fantastiškas jausmas. Mūsų aranžuotos pankroko stiliaus dainos, padainuotos a cappella, taip įkaitino botanikos parko stadioną, kad publika šėlte šėlo. "Zdob-si-Zdub" nariai teigė, kad "Quorum" buvo geriausia kada nors juos apšildžiusi grupė. Pasirodymo pabaigoje padainavome ir savąją tautinę dainą "Pagaminta Lietuvoje". Dabar visa tai atrodo neįtikėtinai.

– Ta pačia proga surengėte koncertus ir Ukrainoje?

– Kadangi į Moldovą važiavome automobiliu, pakeliui galėjome pasižvalgyti po nuostabią Ukrainos gamtą, fantastiško grožio Karpatų kalnus, užsukti į porą miestų ir pakoncertuoti. Sutarėme su Lvovo ir Ivano Frankivsko miestų filharmonijomis dėl koncertų datų, apgyvendinimo sąlygų. Honorarų, žinoma, nelabai galėjome tikėtis, tačiau vis tiek ryžomės šiai avantiūrai.

– Kokią Ukrainą pamatėte savo akimis?

– Šioje šalies pusėje karo nematėme, bet sutikome daugybę jo vienaip ar kitaip paliestų žmonių. Krizė šalyje didžiulė, tačiau kultūrinis lygis vis dar aukštas. Nors ir taip menki ukrainiečių atlyginimai yra sumažinti dar per pusę, aplink siaučia karas, o kas antras žmogus yra netekęs savo artimųjų – kultūra jiems labai svarbi. Žinoma, bilietų kainos atitinka jų atlyginimų. Pavyzdžiui, savo neseniai išleistos pirmos kompaktinės plokštelės negalėjome parduoti, per brangi. Beliko tik dovanoti. Žmonės abiejose šalyse labai draugiški ir nuoširdūs. Vienintelis sunkumas buvo pati kelionė automobiliu, nes, kaip juokauja vietiniai, pas juos "geras asfaltas ant kelio nesimėto".

– Ukraina – daininga šalis. Kaip ji sutiko lietuvaičius vokalistus?

– Iš tiesų nesitikėjome, kad susirinks tiek daug žmonių, nes buvome perspėti apie žemą koncertų lankomumą krizės metu. Abi filharmonijos buvo pilnos, o po kiekvieno kūrinio griaudėjo ovacijos, reikalaujančios biso. Žinoma, dainavome ir ukrainietiškai. Išsirinkome labai gražią ukrainiečių liaudies dainą "Plyve kacha po Tysyni". Ši daina tapo neoficialiu Ukrainos himnu po tragiškų Maidano įvykių. Sunku pasakyti, ar gerai, kad dainavome būtent ją, ar blogai, bet vos tik suskambo pirmieji dainos akordai, publika atsistojo ir klausėsi stovėdama. Kai kurie dainavo kartu, o dauguma braukė ašaras. Stovint scenoje ir regint tokį vaizdą beveik visiems užspaudė gerkles, tad dainuoti buvo tikrai sunku. Tai buvo pati jautriausia akimirka. Dainai nuskambėjus, keletą akimirkų visi stovėjo tarsi nuščiuvę. Ir jie, ir mes. O tada pasipylė plojimai. Muzikai nėra nei sienų, nei kalbos ar politinių barjerų. Ji pati savaime daro stebuklus.

– Koncertinės kelionės į JAV muzikantams taip pat "ant kelio nesimėto"?

– Tikrai ne, bet mums nusišypsojo laimė. Vienos stambiausių Detroito įmonių "Strategic Staffing Solutions", turinčios filialą Vilniuje, vadovai netyčia užsuko į mūsų koncertą Valdovų rūmuose. Jiems taip patiko mūsų programa ir dainavimo stilius, kad pakvietė grupę su antromis pusėmis paviešėti Detroite ir koncertuoti įmonės 25-mečio vakare. Aš dėl asmeninių priežasčių į JAV nevykau, tačiau kiti ansamblio nariai M.Turlajus, G.Skliutas, R.Savickas, D.Varnas ir Š.Navickas bei garso režisierius Aivaras Stankevičius buvo sužavėti šia neeiline viešnage Amerikoje.


Kas: Ansamblio "Quorum" koncertas.

Kur: Kauno valstybinėje filharmonijoje.

Kada: Gegužės 11 d. 18 val.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

O Jūs gerbiamasis

taip padainuotumėte, kaip jie? Gal manote, kad per dieną to išmokstama? Deja, tikrai ne, ir net ne per vienerius metus, o per nuo mažų dienų prasidėjusį ilgą muzikinį kelią. Tad jeigu jie tuo ir didžiuojasi bei puikuojasi, tai yra dėl ko. Pabandykite padainuoti a cappella mažos sudėties ansamblyje ir bijau, kad pasipuokuoti nepavyks :)

akivaizdu

su filharmonija jau blogiau buti negali - nesitikint to, bet teko juos isgirsti kaledinio meto renginyje . Savim besipuikuojanciu tarsi zydru kaimo jurgiu uzstalei pritinkanti klounada vel siuloma miesto reprezentacines istaigos renginiu repertuare. Galgi nera tikslu pilnai privatizuoti klasikinei muzikai mieste skirta citadele ?

SUSIJUSIOS NAUJIENOS