Kaip pranešė Kultūros ministerija, 2027-ieji Seimo nutarimu yra paskelbti Nepalūžusių moterų – tremtinės, gydytojos, rašytojos Dalios Grinkevičiūtės, tapybos miniatiūros meistrės Lidijos Meškaitytės ir išeivijos poetės Liūnės Sutemos – metais, siekiant paminėti šių trijų asmenybių 100-ąsias gimimo metines.
„Šie atminimo metai yra ne tik proga pagerbti tris iškilias asmenybes, bet ir galimybė iš naujo atrasti ir įprasminti jų palikimą. (...) Jų istorijos apie išgyvenimą, rezistenciją ir vidinę laisvę yra neįkainojama pamoka šiandienos kartoms, primenanti apie pareigą saugoti atmintį ir vertybes, už kurias buvo kovota. Mūsų tikslas – kad jų vardai ir darbai įkvėptų ne tik prisiminti, bet ir veikti“, – pranešime cituojama kultūros viceministrė Edita Klaunauskaitė.
Konferencijos, parodos, pašto ženklas
Pagal ministerijos parengtą minėjimo planą, visoje Lietuvoje bus rengiamos mokslinės konferencijos, parodos ir įvairūs renginiai.
Lietuvos istorijos institutas bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras organizuos konferencijas, skirtas sovietmečio patirčių moterų kūryboje apmąstymui.
Lietuvos nacionalinis dailės muziejus Vilniuje ir Klaipėdoje surengs parodas su edukacijomis, skirtas L. Meškaitytės 100-mečiui.
Vytauto Didžiojo karo muziejus organizuos renginių ciklą D. Grinkevičiūtės ekspozicijoje, o Maironio lietuvių literatūros muziejus – paminėjimo vakarus ir parodas. Minėjimai taip pat vyks ne tik Kaune, Vilniuje, bet ir Jurbarko, Šilalės rajonuose.
Atmintiniems metams numatoma įgyvendinti ir nemažai leidybinių bei sklaidos projektų.
Planuojama išleisti trikalbį leidinį-albumą apie L. Meškaitytės kūrybą, L. Sutemai skirtą leidinių rinkinį, apimantį jos kūrybos rinktinę, laiškus ir dienoraštį.
Taip pat bus restauruotas į UNESCO Pasaulio atminties registrą įtrauktas pirmųjų D. Grinkevičiūtės tremties atsiminimų rankraštis. Lietuvos paštui siūloma išleisti ir jubiliejinėms metinėms skirtą pašto ženklą.
Apie minėjimo renginius informaciją skleis ir reportažus kurs Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT).
Renginiai ne tik Lietuvoje
Taip pat Vyriausybė pritarė O. Milašiaus 150-ųjų gimimo metinių 2027-aisiais minėjimo planui.
„O. Milašius yra išskirtinė asmenybė, sujungusi dvi šalis – Lietuvą ir Prancūziją – ir įrodžiusi, kad kultūra yra neatsiejama nuo valstybingumo. Jo kūryba priklauso Vakarų Europos literatūros aukso fondui, o diplomatinės pastangos neįkainojamos Lietuvos tarptautiniam pripažinimui. Malonus sutapimas, kad 2027 metais Lietuva kaip tik pirmininkaus ES Tarybai“, – teigė E. Klaunauskaitė.
Numatoma, kad Lietuvoje ir užsienyje bus rengiamos konferencijos, parodos, skaitymai ir kiti renginiai.
Vytauto Didžiojo universitetas organizuos tarptautinę mokslinę konferenciją, viešų paskaitų ciklą ir fotografijų parodą.
Minėjimo renginiai taip pat numatomi Prancūzijoje, juos organizuos Lietuvos kultūros institutas, o Užsienio reikalų ministerija surengs kultūrinių renginių ciklą Lietuvos diplomatinėse atstovybėse.
Parodos bus surengtos Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje.
2027-aisiais numatoma įgyvendinti ir nemažai leidybinių bei viešinimo projektų.
Planuojama išleisti pilną O. Milašiaus raštų rinkinį, sukurti dokumentinį filmą „Oskaras Milašius: laiškai paukščiams“. Informaciją apie minėjimo renginius skleis ir reportažus kurs LRT.
Seimas kasmet tvirtina tris svarbiausias progas, sukaktis, kurioms paminėti bus skiriamas didžiausias dėmesys.
2027-aisiais taip pat bus minimi palaimintojo arkivyskupo Jurgio Matulaičio, Lietuvos ir Šventojo Sosto konkordato metai.
Naujausi komentarai