Akmuo – aplinkai tvarkyti ir puošti | Diena.lt

AKMUO – APLINKAI TVARKYTI IR PUOŠTI

  • 1

Namo kiemą galima paįvairinti ne tik skalda ar dekoratyviniais akmenukais, bet ir įspūdingo dydžio ar formos akmens luitais. 2023-iųjų sodo dekoravimo akmenimis tendencijos patiks net išrankiausiems namų valdų šeimininkams.

Dizaino triukas

Nors dažnai pamirštamas, tačiau vienas svarbiausių yra sklypo zonavimas, kuris leidžia maksimaliai išnaudoti lauko erdvę.

„Mūsų sklypai – tai daugiafunkcės, universalios erdvės, kuriose gali būti visko – nuo ramios erdvės, kur visa šeima gali susirinkti vakarienės po atviru dangumi, iki vaikų žaidimų zonų. Įtraukę keletą protingų kiemo apželdinimo idėjų ar dekoruodami akmens skalda, galėsite šią erdvę padalyti į skirtingas zonas. Šis dizaino triukas, kuris nuolat naudojamas namų interjere, pernelyg dažnai pamirštamas sode“, – sako natūralaus akmens tiekėjų atstovė Inga Raulušavičienė.

Zonavimas prasideda nuo savo šeimos poreikių išsiaiškinimo – susėdę padiskutuokite su šeima, kokios zonos sklype visiškai išnaudojamos, kokiai veiklai vietos mažoka, kuri sklypo vieta nenaudojama. Kruopščiai planuojant, čia galima įrengti grilio zoną, atsipalaidavimo kampelį ir netgi vaikų žaidimų aikštelę.

Žaismingi gėlynai

Kai kurios sodo tendencijos, pavyzdžiui, prižiūrėtos vejos, visžalių medžių eilės ir žavūs sodai, niekada neišeis iš mados. Tačiau kartais norime atsiplėšti nuo tradicinių kraštovaizdžio formavimo idėjų, išbandyti ką nors kita.

Tam gali pasitarnauti akmuo, kurio panaudojimas visais laikais buvo labai platus, o šiandien akmuo daugiausia naudojamas aplinkai tvarkyti, sodams ir sodyboms, kraštovaizdžiui puošti.

I. Raulušavičienė tvirtina, kad, renkantis dekoratyvinius akmenis, reikia atkreipti dėmesį į dekoruojamos aplinkos stilių ir aplink esančias detales, kampus, augaliją ir atitinkamai parinkti dekoratyvinio akmens spalvą ir dydį.

„Akmenys ne tik tarnauja ilgus metus, nereikalaudami priežiūros, bet ir lengvai įsilieja į kraštovaizdį, suteikdami praktiškumo ir jaukumo. Tinkamai pritaikę dekoratyvinius akmenis prie kitų aplinkos detalių, savo aplinkai galite suteikti išskirtinumo ir prabangos, originalumo“, – tvirtina I. Raulušavičienė.

Akcentas: akmuo – neatsiejamas gėlynų ir dekoratyvių sodo oazių elementas. Freepik nuotr.

Viso gero nuoboduliui!

Šiemet populiarūs vingiuoti sodo takai. Tai ne tik suteikia žavesio, bet ir leidžia bet kokiam sodui ar kiemui išsiskirti ir būti unikaliam. Takeliai padeda tyrinėti sodą per kitą prizmę ir sušvelnina erdvę, o kartu padaro ją įdomią ir gražią.

Pasak I. Raulušavičienės, takeliams įrengti galima naudoti 3 skirtingas medžiagas: akmens trinkeles, akmens plokštes ir akmens skaldelę.

„Natūralaus akmens trinkelės pasižymi ilgaamžiškumu. Jos atsparios smūginėms apkrovoms, vibracijai, gniuždymui, atmosferos poveikiams, naudojamos kiemams, keliams kloti. Skelto akmens trinkelės yra puikus sprendimas tiems, kurie vertina natūralumą, ilgaamžiškumą ir tvirtumą“, – sako ji.

Akmens trinkelių spalvinė gama yra labai plati dėl natūralių akmens savybių, todėl galima išsirinkti ir derinti prie daugelio aplinkos detalių. Taip pat, norint atnaujinti eksterjerą, siūloma trinkeles naudoti kartu su kitais kelio paviršiais, suteikiant originalumo ir autentiškumo.

„Skeltų akmens trinkelių paviršius yra šiurkštus, neslidus, todėl jomis grįstas takas yra patogus ir saugus vaikščioti. Be praktiškumo ir lengvos priežiūros, natūralaus akmens takas – išskirtinė aplinkos detalė, puikiai naudojama projektuojant įvairias takelių formas, derinant raštus, taip sujungiant aplink esančias aplinkos detales“, – komentuoja I. Raulušavičienė.

Akmenys ne tik tarnauja ilgus metus, nereikalaudami priežiūros, bet ir lengvai įsilieja į kraštovaizdį, suteikdami praktiškumo ir jaukumo.

Įsikomponuoja į kraštovaizdį

Renkantis akmens trinkeles, reikėtų atsižvelgti į tai, kokį plotą norite padengti, kokios bus apkrovos, ir derinti su aplink esančiomis detalėmis. Taigi, įvertinę šiuos aspektus, turite išsirinkti trinkelių matmenis, formą ir spalvą.

„Natūralus akmuo – kokybiška medžiaga, natūraliai įsikomponuojanti į kraštovaizdį. Taigi, renkantis grindinio akmenį, svarbu papildyti esančią erdvę, o ne kurti atskirą. Natūraliai skeltos grindinio plokštės – dažnai pasirenkama grindinio medžiaga, kuri naudojama kiemams, sodo takeliams įrengti, pėsčiųjų zonoms ar kitoms teritorijoms. Natūralaus akmens grindinio plokštės yra ilgaamžės ir beveik nereikalauja priežiūros, sukuria patogumą ir komfortą“, – kalba I. Raulušavičienė.

Grindinio plokštės vertinamos dėl patvarumo, ilgaamžiškumo, formų, dydžių, spalvų įvairovės, natūralumo.

Norėdami kuriamai aplinkai suteikti senovinį įvaizdį, galite naudoti skirtingo dydžio ir formos skaldytas akmens plokštes, kurios susideda kartu kaip dėlionė. Kitas siūlomas variantas – tarp akmens plokščių palikti tarpus augalams ir taip suteikti natūralumo formuojamai aplinkai.

Šiuolaikiškam įvaizdžiui sukurti rekomenduojama naudoti apdirbtas akmens plokštes: rinktis vienodo dydžio grindinio plokštes ir išdėlioti jas taisyklinga forma, siekiant gauti modernesnį įvaizdį.

„Akmuo ir vienas pasižymi unikaliais atspalviais ir raštais, o derinamas su kitomis dangomis padeda išgauti išskirtinio grindinio raštus“, – pabrėžia I. Raulušavičienė.


Kokie akmenys labiausiai tinka sodui

• Raudoni dekoratyviniai akmenys pagyvina aplinką, suteikia žaismingumo, romantikos ir išskirtinumo.

• Balti dekoratyviniai akmenys tinka pašviesinti tamsesnes vietas ar kampus, suteikia jaukumo ir prabangos dekoruojamai aplinkai.

• Juodų atspalvių dekoratyviniai akmenys suteikia subtilumo, paslaptingumo, patamsina dekoruojamą aplinką.

• Žalsvų atspalvių akmenys pagyvina aplinką, suteikia išskirtinumo.

• Minimalistinio stiliaus aplinkai dažnai naudojami pilkų atspalvių akmenys.

• Medžio akmens skalda suteiks natūralumo, jaukumo.

• Kvarcinis smėlis suteiks jaukaus ir šilto jūros regiono įspūdį.

• Skaldytas akmuo ar dekoratyviniai akmenukai dažnai naudojami gėlynuose.

• Vienspalviai akmenys derinami su įvairiaspalviais augalais, o margi akmenys – su vienspalviais augalais.

• Dideli dekoratyviniai akmenys yra derinami su krūmais ir medžiais.

GALERIJA

  • Stilius: aplinkos dekoravimas akmens medžiagomis – ne tik praktiškas, bet ir jaukus, lengvai įsiliejantis į kraštovaizdį sprendimas.
  • Akcentas: akmuo – neatsiejamas gėlynų ir dekoratyvių sodo oazių elementas.
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

kapus

jau uždengė plokštėm .............. tai koks tikslas savo ''namų aplinką'' tvarkyt ten ilsintis

SUSIJUSIOS NAUJIENOS