Skulptoriaus angelas globos ir alpinistus Pereiti į pagrindinį turinį

Skulptoriaus angelas globos ir alpinistus

2008-04-21 09:00

Menininko Vaido Ramoškos skulptūros puošia ne tik sostinę ir privačius būstus, bet ir kalnus

Skulptorius V.Ramoška išskobė per trisdešimt įvairių dydžių ir formų angelų, kurie išsibarstė po pasaulio kampelius. Iš Ukmergės kilusio kūrėjo drožti angelai, gyvūnai ir kitos simbolinę ar istorinę prasmę turinčios skulptūros puošia ir privačių namų interjerus bei eksterjerus.

Įžymybės graibsto angelus

Jaunojo menininko darbais gyvenamąją aplinką puošti ypač pamėgo pramogų pasaulio ir verslo žmonės. Taip V.Ramoškos skulptūros atsidūrė šou verslo atstovų Jogailos Morkūno, Vytauto Šerėno, verslininko Mariaus Jakulio-Jasono ir kitų garsenybių namuose. Artimiausiu metu angelo skulptūra turėtų atkeliauti ir į Audriaus Giržado būstą – dirbtuvėse menininkas šiuo metu skobia tokią skulptūrą ir jam.
Savo kūrybos nereklamuojantis ukmergiškis tvirtina: gyventojai, sužinoję, kad jis kuria skulptūras, patys skulptorių susiranda. O atradę energingą kūrėją prašo to paties – gyvenamąją aplinką papuošti įspūdinga skulptūra ar net keliomis.

Užsakovams – skirtingi angelai

Vilniaus dailės akademijoje skulptūros studijas baigęs vyriškis šiuo metu daugiausia skulptūras ir kuria. Tačiau energingas, vietoje nenustygstantis menininkas tuo neapsiriboja. Jo darbų sąraše apstu ir kitokių kūrinių. Pavyzdžiui, įmantrių, tam tikrą potekstę turinčių dėžučių, dirbinių iš medžio, popieriaus, kailio, akmens ir kitų medžiagų.
Vis dėlto populiariausi ir žinomiausi yra V.Ramoškos kuriami angelai. Jų paprastai pageidauja ir užsakymus pateikiantys klientai.
Manantieji, kad įgudusi skulptoriaus ranka angelus skobia vieną po kito, turėtų nusivilti. Menininkas neskuba to daryti dėl paprastos priežasties – prieš kurdamas angelo ar kitokią skulptūrą, V.Ramoška pirmiausia nori pabendrauti su užsakovu. Tik pažinęs jį kaip asmenybę, išanalizavęs kūno sudėjimą, veido bruožus, kūrėjas gali imti į rankas reikiamas darbo priemones pradėti kurti angelo figūrą.
„Vienodų angelų nėra. Jie negali būti tokie patys, žmonės juk irgi skirtingi. Kiekvienas mano angelas skirtas būtent tam žmogui, kuris jį užsakė. Menas turi būti žmogui“, – kūrybinėmis paslaptimis dalijosi V.Ramoška.
Todėl šio menininko kurti angelai yra tarsi žmogaus atvaizdas, gana tiksliai atkartojantis užsakovo veido bruožus, kūno formą ar net nuotaiką.

Kūriniuose – slapti užmojai

Paklaustas, ką darytų, jei užsakovas norėtų būtent tokio paties angelo, koks stovi, pavyzdžiui, kaimyno kieme, V.Ramoška tvirtino, kad stengtųsi atkalbėti. Kūrėjas įsitikinęs, jog kiekvienam žmogui geriau turėti tik jam skirtą skulptūrą, kuri yra tarsi angelas sargas.
Be to, V.Ramoška mano, kad žmonės angelus įsigyja ir turėdami kitokių tikslų, ne tik norėdami papuošti aplinką. Kūrėjas yra pastebėjęs, kad tokioms jo skulptūroms „apsigyvenus“ privačiuose būstuose, jų šeimininkai netrukus sulaukia šeimos pagausėjimo.
„Mano angelėliai – tarsi būdas gerinti demografinę padėtį. Be to, kuo daugiau angelų, tuo daugiau gerumo“, – šypsojosi V.Ramoška.
Kiek gali atsieiti angelas ar kitokia skulptūra, V.Ramoška neišduoda. Išgirdęs tokį klausimą, kūrėjas tik paslaptingai šypteli. Vis dėlto menininkas vėliau prasitaria, kad būdamas klientas ne itin noriai mokėtų už skulptūrą nemažą pinigų sumą.
„Aš už tiek nepirkčiau, nes pats turiu angelų, o ir kitų sukurti galiu“, – išsisukinėjo nuo atsakymo V.Ramoška.
Kiti Ukmergės krašte gyvenančio menininko darbai susiję su lietuvių liaudies papročiais, tradicijomis, mitologija, tautosaka, turi simbolinę prasmę.

Svetur atranda savo angelus

Menininko sukurti angelai puošia ne tik lietuvių būstus ir viešąsias erdves. Jie išsibarstę įvairiausiuose pasaulio kampeliuose – Peru, Vokietijos, Danijos, Jungtinių Arabų Emyratų, Kuveito miestuose, Sankt Peterburge.
Tad keliaudamas po užsienio šalis V.Ramoška neretai maloniai nustemba išvydęs savo darytus angelus. Greitai skulptoriaus nulietą angelą lietuvių alpinistų grupelė turėtų užnešti į Himalajų viršukalnę, ten jį ir paliks, kad saugotų kopiančiuosius į Azijoje stūksančius kalnus.

Norėtų įrengti būstą

Milijonas. Tiek idėjų nuolat sukasi V.Ramoškos galvoje. Vietoje nenustygstantis kūrėjas sako turintis ir keletą svajonių, kurias artimiausiu metu norėtų paversti tikrove.
Viena jų – įrengti būstą. Tik kol kas menininkas tvirtina nesulaukęs tokio pasiūlymo. „Turiu daugybę idėjų, kaip tai padaryti, esu atradęs įdomių medžiagų, pasiūlyčiau įvairių sprendimų“, – dalijosi planais V.Ramoška.
Tikėtina, kad kūrėjui realizavus šią svajonę netradicinė iš medžio išskaptuota lova, kurią jis vadina ugnies lova, irgi atsidurtų privačių namų interjere. Iš standartinių lovų šis V.Ramoškos dirbinys išsiskiria kojūgaliu ir galvūgaliu, kurie primena ugnies liežuvius.
Artimiausi menininko planai – sukurti Vilniaus Šv. Onos bažnyčios kopiją. „Norėčiau iš tokių pačių medžiagų kaip ir tikroji sukurti triskart mažesnę bažnyčią. Paimti ją ir su Lietuvos kino studija pakeliauti po pasaulį, o grįžus Vilniuje šalia tikrosios pastatyti ir mažytę bažnyčią“, – pasakojo V.Ramoška.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų