Trys būdai pakalbėti su vaikais apie tvarumą | Diena.lt

TRYS BŪDAI PAKALBĖTI SU VAIKAIS APIE TVARUMĄ

  • 0

Atsakingo vartojimo klausimai kasdien darosi vis aktualesni. Svarbu apie atsakingą elgesį ir apgalvotą vartojimą kalbėtis su vaikais – jiems ateis laikas perimti estafetę sprendžiant aplinkosaugos klausimus. Tačiau kaip nepamokslauti vaikams ir nepriversti jų žiovauti?

Studijos „Denim diaries“ įkūrėjos Mildos Paukštės, naudotų daiktų  butike „DĖK‘ui“ organizuojančios dirbtuves moksleiviams, patirtis  parodė, kad, laikantis vos kelių paprastų principų, pokalbiai apie gamtą gali džiuginti jus ir vaikus.

1.Kelkite klausimus ir ieškokite atsakymų

Ko nors nežinoti – normalu. Kartais tėvai susigėsta nežinodami atsakymo į iš pažiūros paprastą klausimą. Tačiau jūsų autoritetas tikrai nesusvyruos, jei atsakymų į klausimus ieškosite drauge. Dar daugiau – ne tik sužinosite įdomių ar netikėtų dalykų apie pasaulį, gamtą, bet ir lavinsite medijų raštingumą, atsirinkdami patikimiausius šaltinius, bei paskatinsite nebijoti klausti.

„Vaikai tuoj pat įsitraukia į tokius pokalbius ir ieškojimus, dalijasi savo patirtimis ir žiniomis. Svarbiausia – kelti klausimus, jie paskatina rasti atsakymus“, – sako M.Paukštė.

2. Drauge pagalvokite apie daiktų istorijas

„Svarbu vaikams paaiškinti, kad daiktai savaime neatsiranda parduotuvėse – tam reikia įvairių žaliavų ir pastangų, lygiai kaip reikia šiek tiek pastangų su jais teisingai atsisveikinti“, – teigia M.Paukštė.

Galvodami apie kelią nuo medžiagų iki momento, kai daiktas perdirbamas (arba atvirkščiai – ilgam užsilieka sąvartyne), galime labiau įvertinti savo turtą, prisiminti, kad daug daiktų galime taisyti ar perleisti naujiems šeimininkams.

„Už naudojimo nesusimąstant slypi nežinomos daiktų atsiradimo istorijos ir nenumatytos galimybės jiems tęsti savo kelionę“, – sako Milda.

3. Įdarbinkite rankas

Aptarti sudėtingus klausimus ir stiprinti tarpusavio ryšį gali padėti bendros veiklos. Paėmę žirkles į rankas ir drauge išardę džinsų siūlę, išvysite, kiek daug siūlų, o kartu žinių, prietaisų ir pastangų prireikė jiems pasiūti.

Drabužio etiketė gali papasakoti, ar tolimą kelią jis nukeliavo nuo šalies, kurioje buvo pagamintas. Tai puiki proga aptarti ir kitas tvarumo temas: kokiu transportu daiktas keliavo, kokie jame naudojami degalai, iš ko buvo pagaminta pakuotė.

„Atsakingą elgesį efektyviausia skatinti gyvu savo pavyzdžiu – jei rūšiuoja tėvai, greičiausiai prisijungs ir vaikai“, – sako M.Paukštė.

Taigi, norėdami paskatinti vaikus daugiau galvoti apie gamtą ir būti atsakingus, imkitės veiklos: sodinkite kartu augalus, rinkite šiukšles, rinkitės tvarias dovanas, puošmenas. Nepamirškite daiktus pirkti ir naudoti sąmoningai, o svarbiausia – džiaukitės leidami laiką drauge!

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS