Ar tikrai legaliai klausyti muzikos yra brangu? | Diena.lt

AR TIKRAI LEGALIAI KLAUSYTI MUZIKOS YRA BRANGU?

Naujausiais, 2018 m. pradžioje paskelbto piratavimo sekimo kompanijos MUSO tyrimo duomenimis, Lietuva labiausiai piratinius puslapius lankančių naudotojų šalių sąraše užėmė ketvirtą vietą.

2017 m. duomenimis, tame pačiame sąraše buvome antroje vietoje po Baltarusijos. 2016 m. paskelbtais duomenimis, Lietuva buvo trečioje vietoje tarp daugiausia pirataujančių šalių.

Taigi piratavimo mastai mūsų šalyje mažėja, atrandame ir vis dažniau naudojame legalias muzikos klausymo platformas, tačiau galvojančių, kad muzika turėtų būti nemokama, yra dar gerokai per daug. Apie tai kalba ir kompensacinį atlyginimą už vadinamąją tuščią laikmeną surenkančios Asociacijos AGATA kasmet užsakomo gyventojų nuomonės tyrimo apie muzikos ir filmų vartojimą šių metų rezultatai. Beveik pusė pastarajame tyrime dalyvavusių respondentų atsakė, kad turi nelegalių įrašų, o dažniausiai minimos naudojimosi piratinėmis svetainėmis priežastys yra didelė legalių kūrinių kaina (39 proc.) ir įsitikinimas, kad visi kūriniai turi būti nemokami (34 proc.).

Ar tikrai „per brangu“ yra tas argumentas? Juk populiariausiame ir mūsų dažniausiai naudojamame „YouTube“ pilna oficialių atlikėjų ir grupių kanalų, kuriuose – legalus, nemokamas ir geros kokybės turinys. Yra ir nemokamos „Bandcamp“ bei „Soundcloud“ bazės. Visą lietuvišką muziką galime rasti ir nemokamai klausytis „Pakartot.lt“ platformoje. Didžiulis muzikos pasirinkimas yra ir „Spotify“ bei „Deezer“ platformose, kurios turi nemokamas versijas su reklaminiais intarpais. Yra ir „Tidal“, siūlanti mėnesio nemokamą naudojimą pasibandyti...

Galimybių legaliai klausytis muzikos tikrai netrūksta, tad gal pagrindinė priežastis, verčianti ieškoti muzikos piratinėse svetainėse, yra ta, kad per mažai vertiname kūrybinį darbą? O gal suveikia visada gelbstintis – „juk ir kiti taip daro“? Kad ir kaip būtų, reikia pasidžiaugti, jog vis daugiau klausome muzikos legaliose platformose ir, nors ir lėtai, bet sąmoningumas didėja. O tiems, kurie dar ieško ar renkasi savo muzikos klausymo platformą, žurnalas „37O“ rekomenduoja pamiršti piratines ir pateikia sąrašą legalių platformų.

Visiems pažįstama ir visų naudojama „YouTube“

Kaina: nemokama.

„Google“ bendrovės valdoma „YouTube“ platforma yra visiems puikiai žinoma ir kasdien naudojama tiek garso, tiek vaizdo turiniui. Joje daugiausia peržiūrų sulaukia „Vevo“ bendrovės muzikinio kanalo turinys su grupių ir atlikėjų kūrinių vaizdo įrašais. Nepaisant to, kad čia nemokamai galime rasti labai platų turinio spektrą – nuo žymiausių pasaulyje grupių iki mažai kam žinomų atlikėjų kūrybos garso ir vaizdo formatu, dažnai jie savo kokybe nedžiugina, o interneto ryšys – būtinas. Taip pat tikrai ne visas „YouTube“ turinys yra legalus, o ir atlikėjas ne visada už jį gauna atlygį

Muzikos kūrėjų sukurta platforma „Soundcloud“

Kaina: nemokama.

„Soundcloud“ yra dar viena nemažai daliai melomanų pažįstama platforma. Ji buvo sukurta dviejų Berlyne dirbusių švedų – garso dizainerio Alexanderio Ljungo ir elektroninės muzikos kūrėjo Erico Wahlforsso. 2008 m. pabaigoje pristatyta svetainė turėjo būti skirta muzikos kūrėjų bendradarbiavimui ir diskusijoms, tačiau vėliau tapo muzikos dalijimosi ir klausymo platforma. Skelbiama, kad „Soundcloud“ bent kartą per mėnesį aplanko daugiau nei 175 mln. klausytojų, ir tai yra vienas iš 200 lankomiausių interneto puslapių. Jame užsiregistravęs vartotojas gali neribotai klausytis muzikos, „pamėgti“ ar pasidalyti kitų kūrėjų įrašais, komentuoti ir sekti norimo vartotojo kūrybą ir net pats nemokamai įdėti iki 180 min. savo įrašų.

Grupių ir atlikėtų platforma „Bandcamp“

Kaina: nemokama.

„Bandcamp“ yra 2008 m. Amerikoje sukurta online muzikos kompanija. Čia atlikėjai ir prodiuserių kompanijos deda muziką, gali nustatyti parsisiuntimo kainas, pardavinėti savo CD ar LP ir kitą atributiką. Gerbėjai čia gali laisvai klausytis muzikos, atsisiųsti ją, išsisaugoti „Wishlistuose“, kurti grojaraščius, atrasti naujos muzikos, matyti dainų žodžius ir kt. „Bandcamp“ naudojama milijonų melomanų pasaulyje ir yra puiki priemonė šimtams tūkstančių atlikėjų ir daugiau nei 3 000 prodiuserių kompanijų viešinti savo kūrybą.

Didžiausia nemokama lietuviškos muzikos klausymosi platforma „Pakartot.lt“ 

Kaina: nemokama.

2014 m. pristatyta „Pakartot.lt“ prieš porą metų paleido programėlę išmaniesiems įrenginiams. Šiais metais jos atnaujinta versija buvo pristatoma Muzikos salėje Knygų mugės metu. Platforma išsiskiria tuo, kad yra didžiausia nemokama lietuviškos muzikos klausymosi platforma, sukaupusi didžiausią įvairiausių žanrų muzikos duomenų bazę. Dabar joje yra virš 102 tūkst. muzikos įrašų ir daugiau nei 10 tūkst. albumų. Per mėnesį platformoje „Pakartot.lt“ vidutiniškai apsilanko daugiau nei 65 tūkst. unikalių lankytojų. Joje galima kurti mėgstamiausių dainų grojaraščius, „pamėgti“ atlikėjus bei jų atskiras dainas ar albumus. Yra nauja funkcija – PAREMTI atlikėją, t.y. norimą sumą jūs galite pervesti atlikėjui ir taip savanoriškai paremti lietuvišką muziką.

Viena populiariausių pasaulyje – „Spotify“ platforma

Kaina: nuo 6,99 EUR per mėnesį arba nemokama versija su reklamomis.

Ši švedų kompanijos „Spotify“ AB sukurta platforma pradėjo veikti 2008 m. spalio mėnesį, o po beveik penkerių metų atkeliavo ir į Lietuvą. Šiandien „Spotify“ galima naudotis 79 šalyse ir rinktis iš daugiau nei 40 mln. kūrinių. Šių metų pradžioje platforma turėjo net 207 mln. aktyvių naudotojų per mėnesį, iš kurių 96 mln. mokėjo už šią paslaugą.

Visi „Spotify“ vartotojai gali nemokamai, neribotai ir legaliai klausytis mėgstamų atlikėjų įrašų, gauti naujienas apie naujus jų įrašus, rasti ir skirstyti mėgstamą muziką, kurti grojaraščius ir jais dalytis su draugais, atrasti naujos muzikos su specialiai jiems kuriamais grojaraščiais ir kt. Nemokamos versijos naudotojams tenka tarp dainų išgirsti trumpus reklaminius intarpus, o ir mėgstamo albumo ar atlikėjo kūriniai skambės ne „pagal pageidavimą“, o shuffle principu ir su ribotu kiekiu peršokimų į kitą kūrinį. Mokantys už „Spotify“ vartotojai gali klausytis turinio be reklamų, įrašai skambės „pagal pageidavimą“, taip pat yra offline režimas, kuris leidžia išsisaugotus kūrinius klausyti neprisijungus prie interneto.

Daugiausia šalių pasaulyje veikianti platforma „Deezer“

Kaina: nuo 6,99 EUR per mėnesį arba nemokama versija su reklamomis.

„Deezer“ startavo 2007 m. rugpjūtį Paryžiuje, Prancūzijoje, o nuo 2013 m. šia platforma galime naudotis ir Lietuvoje. Šiandien ši platforma prieinama daugiau nei 180-yje šalių, turi daugiau nei 14 mln. aktyvių vartotojų, o duomenų bazėje – 53 mln. kūrinių ir 100 mln. grojaraščių (šalių klausomiausių dainų ir atlikėjų topai, muzikos stilių topai ir kt.).

Visi platformos vartotojai gali nemokamai, neribotai ir legaliai klausytis mėgstamų atlikėjų įrašų, gauti naujienas apie naujus jų kūrinius, kurti grojaraščius ir dalytis jais. „Deezer“ kuria specialius grojaraščius vartotojo muzikiniams atradimams ir turi kitų papildomų funkcijų: leidžia telefono ar kompiuterio ekrane matyti dainų žodžius, turi ekvalaizerį ir offline režimą muzikos klausymui neprisijungus pre interneto.

Nemokamos versijos naudotojai tarp dainų leidžiami trumpi reklaminiai intarpai ir ne visos išvardytos funkcijos yra prieinamos.

Žinomų muzikos atlikėjų valdoma platforma, siūlanti daugiau nei muziką, – „Tidal“

Kaina: nuo 6,99 EUR per mėnesį ir nemokamas pirmas mėnuo pabandyti.

„Tidal“ buvo sukurta 2014 m. Norvegijos bendrovės „Aspiro“, tačiau jau 2015 m. kovą „Aspiro“ kompaniją įsigijo reperis Jay-Z ir kovo 30 d. kartu su kitais žinomais pasaulio muzikos veidais: Alicia Keys, „Arcade Fire“, Beyoncé, Calvinu Harrisu, Claudia Leitte, „Coldplay“, „Daft Punk“, „Deadmau5“, Jacku White‘u, Kanye Westu, Madonna, Nicki Minaj, Rihanna ir Usheriu, t.y. kompanijos bendraturčiais, pristatė „Tidal“ kaip pirmąją atlikėjų valdomą muzikos klausymosi platformą. Dabar ji yra prieinama 53 šalyse, joje rasite 60 mln. garso įrašų ir 240 000 vaizdo klipų. „Tidal“ išsiskiria turinio garso kokybe, vaizdo turiniu, leidžiamu žurnalu, o „Tidal X“ leidžia įsigyti bilietus, suteikia informacijos apie „meet-and-greets“ ir kitą užkulisių turinį.

„iTunes“

Kaina: nuo 6,99 EUR per mėnesį.

„iTunes“ pltaforma priklauso kompanijai „Apple Inc“ ir leidžia klausyti, atsisiųsti bei žiūrėti skaitmeninį garso ir vaizdo turinį – muziką, filmus, serialus ir kt. Platformoje galima klausytis daugiau nei 50 mln. dainų be reklamos, atsisiųsti savo mėgstamas ir klausytis jų neprisijungus prie interneto, kurti grojaraščius. Yra kuriami grojaraščiai specialiai vartotojo muzikiniams atradimams, ir pasaulio topai, kuriuose – naujausia ir klausomiausia muzika.

„Amazon PRIME“ 

Kaina: standartinio plano – 12,99 EUR per mėnesį.

„Amazon PRIME“ yra mokama „Amazon“ paslauga kino ir muzikos mėgėjams. Joje galima žiūrėti geriausius ir populiariausius filmus, TV serialus, „Prime“ originalų turinį, vaizdo ir renginių transliacijas, o melomanai gali rinktis iš 2 mln. kūrinių.

Taigi rinktis galime tiek nemokamas, tiek mokamas platformas ir džiaugtis legaliu, kokybišku turiniu bei žinoti, jog kūrėjams bus atlyginta už perklausas ar parsisiuntimus.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Dirbant už minimumą

ar šiek tiek už daugiau, pirkti licenzinius CD, DVD, BD, LP yra brangu.Pirkti failus el. parduotuvėse- savęs negerbimas. Tai tas pat kas Ermitažo ekspoziciją apžiūrinėti internetu.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS