Įstabi Lietuva: Dubingiuose – svaiginantys atradimai | Diena.lt

ĮSTABI LIETUVA: DUBINGIUOSE – SVAIGINANTYS ATRADIMAI

Molėtų krašte įsikūręs Dubingių miestelis – įstabus, turtingas ežerų Lietuvos kraštas. Viskam pamatyti nepakanka vienos dienos, bet atradus jį, norisi čia praleisti ne vieną savaitę. Prasmingo laisvalaikio pasiilgusiųjų čia laukia stovyklos, pažintiniai žygiai, vietos bendruomenės kuriami renginiai ir festivaliai.

Dubingiai minimi nuo XV a. Kryžiuočių ordino kronikose, kai ginkluoti ordino kariai paskui save paliko tik degančias trobas ir nužudytųjų kūnus. Remiantis kronikose pateiktais skaičiais, Dubingiuose žuvo 1 200 lietuvių.

XV a. Asvejos ežero pusiasalyje, kuris anksčiau buvo sala, didysis kunigaikštis Vytautas pastatė naują pilį, kurios gera strateginė padėtis užkirsdavo kelią kryžiuočių veržimuisi Vilniaus ir Trakų link.

Dubingių pilis – svarbus XIV–XVIII a. Lietuvos kultūros, pramonės, gynybos centras, mena karą su Kryžiuočių ordinu, reformaciją – reikšmingas mūsų istorijos epochas. Pilis susijusi su žymių to meto asmenų (Vytauto Didžiojo, Mikalojaus Radvilos Rudojo, Barboros Radvilaitės ir kt.) gyvenimu ir veikla. Dubingiai neatsiejami nuo Radvilų giminės iškilimo ir suklestėjimo istorijos.

Įvažiavus į miestelį, pagrindinių gatvių sankirtą iš vienos pusės supa bažnyčia ir varpinė, iš kitos – smuklė (dabar Asvejos regioninio parko lankytojų centras ir direkcija). Tai didžiausia Rytų Lietuvoje smuklė, pastatyta XIX a. būdingu stiliumi, architektūros paminklas. Istorijos šaltinių liudijimu, ją 1842 m. pastatė Boleslovas Tiškevičius.

Grafas M.Tiškevičius buvo įrengęs keltą keltis per Asvejos ežerą ir pastatęs keltininko namelį. Į Dubingius atvykęs Lietuvos prezidentas Antanas Smetona pasigedo tilto ir jau po metų jis iškilmingai buvo atidarytas. Pagaliau prezidentas galėjo aplankyti dubingiečius. Tai vienas iš nedaugelio Lietuvoje tebesančių medinių tiltų: jis 87 m ilgio, 4,5 m pločio ir 15 m aukščio.

Dabar miestelyje gyvena apie 230 žmonių. Dubingių seniūnas Kęstutis Kaminskas pasakoja, kad rengiamas miestelio detalusis planas, pagal kurį norima įgyvendinti Dubingių, kaip kurortinio miestelio, viziją. Unikali gamtinė aplinka, istorinis ir kultūrinis paveldas sudaro visas sąlygas jai įkūnyti. Šis Lietuvos kampelis turi nuostabių pažintinių takų, aktyvią bendruomenę bei siūlo turiningą renginių ir veiklų laisvalaikį.

Įvairovė: Dubingių krašte – gausu lankytinų vietų, todėl viešnagė čia kiekvienam taps įsimintina.

Ypatingas: 22 km besidriekiantis Asvejos ežeras – ilgiausias Lietuvoje, trečias pagal gylį (iki 50 m). Ežere yra net penkios salos, įdomūs pusiasaliai, įspūdingai atrodo statūs ir aukšti ežero šlaitai.

Išsaugotas: 76 m Dubingių tiltas per Asvejos ežerą – pirmas medinis tiltas per ežerą Lietuvoje, 1934 m. pastatytas Lietuvos prezidento Antano Smetonos dėka.

Piliavietė: dar vadinama Pilies kalnu, nuo jo galima grožėtis įspūdinga ežero panorama. Piliavietėje taip pat galima apžiūrėti išlikusius Radvilų rūmų fragmentus.

Atgimė: naujai pastatyta Dubingių Šv.Jurgio bažnyčia – panašaus dydžio, kaip ir praėjusio amžiaus 6-ajame dešimtmetyje sudegusi iki pamatų. Naujosios bažnyčios architektūra – lakoniškos ir tradicinės išraiškos.

Unikalus: analogų pasaulyje neturintis keturių stichijų miško labirintas sukurtas Whatansu ir Auksinės Girios komandos – psichologų, sociologų, mokytojų, orientacininkų. Labirintas užima 1 kv. km, jis neturi teritorijos ribinių žymėjimų.

Gigantiška: 12,7 m aukščio, 10,14 m lanko skersmens, 156 kg masės – 2018 m. menininko Vladimiro Paranino Asvejos regioniniame parke sukurta iš eglės medienos lanko, 1 250 m ilgio pintos sintetinės virvės, 700 medienos dalių, 319 karoliukų – yra didžiausia pasaulyje.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS