A. Ivanauskas-Fara prisipažino turintis priklausomybę: ji – labai klampi, nekartokite mano klaidos | Diena.lt

A. IVANAUSKAS-FARA PRISIPAŽINO TURINTIS PRIKLAUSOMYBĘ: JI – LABAI KLAMPI, NEKARTOKITE MANO KLAIDOS

  • 4

Kasmet trečiąjį lapkričio ketvirtadienį įvairių pasaulio šalių gydytojų, daugiausiai onkologų, iniciatyva minima Tarptautinė nerūkymo diena. Tai proga raginama atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybę atsisakyti vienos iš didžiausių grėsmių sveikatai. Nors 75 proc. rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti, tai padaryti be specialistų ar artimųjų pagalbos pavyksta toli gražu ne visiems. Tuo įsitikino ir daug metų rūkantis atlikėjas, grupės „Rondo“ įkūrėjas Aleksandras Ivanauskas-Fara.

„Šiandien dienai man bent jau pavyko atsisakyti cigarečių. Jaunystėje padariau didžiulę klaidą, nes visi aplinkui rūkė ir aš prie jų prisijungiau. Negalvojau apie žalą sau, pasidaviau bandos instinktui“, – medicinos aktualijų ir sveikatos laidoje „Sveikas rytojus“ apie savo priklausomybę šį sekmadienį atvirai pasakos A. Ivanauskas-Fara.

Nuo rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kasmet miršta beveik 8 milijonai žmonių, iš jų 1,2 milijono yra Europos gyventojai, o tarp jų – ir 7 tūkst. Lietuvos gyventojų. Rūkymo sukeltos ligos iš valstybės kasmet pareikalauja milžiniškų išlaidų rūkalių gydymui. Profesorius, šeimos gydytojas Leonas Valius pastebi, kad dauguma pacientų rūkymo faktą, deja, bando nuslėpti.

„Rūkymas yra priklausomybė, nemanau, kad kiekvienas nori prisipažinti, kad turi priklausomybę. Dalis pacientų prašo pagalbos. Metimas rūkyti vyksta etapais. Nebūna taip, kad vienąkart pasakiau, kad nerūkysiu, numečiau ir viskas gerai. Žmogus turi subręsti tam, jam turi atsirasti noras, ketinimas, bandymas“, – laidoje kalbės prof. L. Valius.

Anot profesoriaus, medikai turi padėti žmogui, nes draudimais nieko nepadarysi.

„Yra ir psichologinės konsultacijos, ir psichoterapija. Aišku, yra ir kitų priemonių – tai vaistai, pakaitinės terapijos, tokių kaip kramtomos gumos, tabletės, pleistrai. Dėl elektroninių cigarečių – čia yra diskusijų“, – laidoje pasakos šeimos gydytojas L. Valius.

Klinikinės toksikologijos gydytojas medicinos mokslų daktaras Robertas Badaras pasakos, kad rūkymas išlieka vienu iš svarbiausių lėtinių neinfekcinių ligų rizikos faktoriumi.

Kai sveikata pasako, kad tau gali baigtis labai liūdnai, tada, žinoma, susiimi.

„Rūkymas yra visų kompleksinių priklausomybių dalis. Nuodas, kuris veikia, tai pats nikotinas. Ne veltui yra sakoma, kad lašas nikotino užmuša arklį. Tačiau yra mokslinių darbų, kurie rodo, kad vis dėlto ne nikotinas groja pirmuoju smuiku onkologams, o dervų nitrozaminai. Iš tiesų, yra dar kelios medžiagos, iš kurių viena yra labai įdomi – tai acto rūgšties aldehidas, susidarantis degant. Apie jo poveikį, ko gero, daugelis žino iš to, kad tai yra tai, nuo ko rytais po alkoholio skauda galvą. Kartais žmonės maišo rūkymo ir nikotininę priklausomybę. Tai ne visai tas pats. Jeigu tai būtų tiesa, tai žmonės pirktų ne cigaretes, o nikotino pleistrus“, – laidoje „Sveikas rytojus“ apie skirtumus tarp priklausomybės rūkymui ir nikotinui pasakos toksikologijos gydytojas R. Badaras.

A. Ivanauskas-Fara atviraus, kad ne kartą susimąstė apie alternatyvas cigaretėms, ir apie tai, kodėl jam buvo sunku mesti rūkyti.

„Galbūt man nereikėjo to nikotino į kraują, bet man reikėjo kažką turėti rankoje. Aš be rūkymo negaliu mąstyti, negaliu kurti. Tai toks psichologiškai reikalingas veiksmas, kurio norisi ir bendravime, ir prie kavos puodelio, ir prisėdus lauko kavinėje. Buvo toks momentas, susijęs su sveikata, kai porą mėnesių nusprendžiau nerūkyti. Kai sveikata pasako, kad tau gali baigtis labai liūdnai, tada, žinoma, susiimi“, – laidoje atvirai kalbės A. Ivanauskas-Fara.

Legendinis atlikėjas laidoje pasakos, jog subrendus sprendimui mesti rūkyti, jis suvokė, jog paimti ir atsisakyti rūkymo jam bus labai sunku, tad žinomas vyras nusprendė eiti kiek kitokiu keliu.

„Kadangi supratau, jog taip paprastai mesti rūkyti nepavyks, nusprendžiau vartoti mažesnę blogybę. Pasirinkau kaitinamąjį tabaką, nes radau daug informacijos, daug skaičiau, labai daug domėjausi. Vis dėlto, nedega tabakas, nedega popierius, o degimo procesas rūkyme ir yra didžiausias nuodas. O be to, ir aplinkiniams yra mažiau žalos, mažiau nepatogumų dėl kvapo, dėl visko“, – pasakos A. Ivanauskas-Fara.

Toksikologijos gydytojas R. Badaras palaiko Pasaulinės sveikatos organizacijos poziciją, kad visi tabako produktai yra žalingi. Pasak gydytojo, kol kas dar nėra pakankamai rimtų palyginamųjų studijų, kuriomis be abejonių galima būtų vadovautis.

Nerūkymo dienos proga aš visiems noriu palinkėti net nepradėti rūkyti, nes ši priklausomybė yra labai klampi.

„Dabar vyksta diskusija ne tik visuomenėje, bet ir mokslo bendruomenėje. Yra labai aiškios dvi stovyklos – JAV ir Jungtinė Karalystė. Jungtinė Karalystė yra už elektronines cigaretes, bet jų tyrimai turi taisytinų dalykų, nes daugiausiai remiamasi apklausomis. O Amerikoje daugiau domisi šildomo tabako sistemomis. Jas Amerikos Maisto ir vaistų administracija (FDA) praeitais metais įvertino kaip modifikuotos rizikos produktus, nes jų išmetimo garuose kai kurių medžiagų, toksinų koncentracijos yra ženkliai mažesnės. Bet jokiu būdu tai neįgalina sakyti, kad tai kažkas panašaus į žalos mažinimą, nes tam reikalingos ilgos studijos“, – laidoje „Sveikas rytojus“ skirtingus požiūrius į rūkymo žalos mažinimą pristatys gydytojas R. Badaras.

Statistika yra iškalbinga – maždaug 80 proc. rūkančių yra bandę mesti rūkyti ir daugiau negu pusė nori tai padaryti, teigia R. Badaras. Pasak toksikologijos gydytojo, yra visokių būdų bei metodikų, bet vienos ir tikslios eigos, deja, nėra.

„Net trys žmonės iš mūsų grupės vieną vakarą parūkė paskutinį kartą, o nuo rytojaus – viskas. Ir tikrai nerūko – nei viešai, nei pasislėpę. Nuostabus pavyzdys. Man šiek tiek kitaip, man taip nepavyko, tačiau manau, kad einu teisingu keliu ir žingsnis po žingsnio visai atsisakysiu rūkymo. Nerūkymo dienos proga aš visiems noriu palinkėti net nepradėti rūkyti, nes ši priklausomybė yra labai klampi. Nedarykit mano jaunystės klaidų“, – laidos „Sveikas rytojus“ žiūrovams linkės A. Ivanauskas-Fara.

Kokią žalą organizmui sukelia cigaretės, kuo skiriasi rūkymo ir nikotino priklausomybės bei kaip atrasti geriausią būdą, padėsiantį mesti rūkyti – visai tai ir dar daugiau medicinos aktualijų ir sveikatos laidoje „Sveikas rytojus“, jau šį sekmadienį, 12.00 valandą per TV8!

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

Netiesa

Ne jis “Rondo” įkūrėjas

Koks durnius čia rašė?

"grupės „Rondo“ įkūrėjas Aleksandras Ivanauskas-Fara"

nuodėmė

- kunigėli, nusidėjau, su vargonininku sugriešijau...- ale kada tas buvo, begėde? Prieš 40 metų, bet taip malonu jaunystę prisiminti...DAR VIENAS SUBUNKĖJĘS DĖDULIS DĖMESIO TROKŠTA?
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS