Kai nėra laiko veikti pagal įstatymus Pereiti į pagrindinį turinį

Kai nėra laiko veikti pagal įstatymus

2009-04-24 09:00

Dabar, kai tarptautinis terorizmas ir žmonių grobimas dėl išpirkos arba į sekso vergiją tampa tikra pasaulio rykšte, vis dažniau šias temas renkasi ir kinematografininkai.

Nerimą kelianti kelionė

Juostos "Pagrobimas" pagrindą sudaro kine daug kartų matyta istorija. Bet joje yra ir daug visai naujų dalykų. Ši istorija prasideda Amerikoje, bet svarbiausi įvykiai rutuliojasi jau Paryžiuje.

Septyniolikmetė Kim gyvena Kalifornijoje su mama ir patėviu. Apie dainininkės karjerą svajojančiai merginai netrūksta nieko, išskyrus galimybę dažnai matytis su tikruoju tėčiu, kuris yra buvęs slaptųjų tarnybų agentas Brajenas Milsas. Kažkada jis šeimos interesus paaukojo valstybės saugumo reikalams, o dabar yra viengungis ir bedarbis, savaitgalius leidžia su buvusiais kovos draugais ir retsykiais keletą šimtinių užsidirba už tai, kad saugo garsenybes.

Kartą Kim nusprendžia su kiek vyresne drauge Amanda išvykti į Paryžių. Tėčiui ji pasako norinti aplankyti muziejus, bet senas žvalgybos asas tuoj pat įtaria mažytę moterišką apgaulę. Amandai dar tik septyniolika, ir negavusi abiejų tėvų raštiško leidimo ji negali išvykti iš šalies. Bet Kim palaiko mama, ir drauge joms pavyksta įrodyti Brajenui, kad viskas bus gerai.

Tik Brajenas iš anksto jaučia, kad gerai nebus. Gal todėl, kad gerai žino šiuolaikinio pasaulio pavojus, o gal todėl, kad intuicija jam kužda visus įmanomus galimų tragedijų scenarijus. Pusę valandos trunkančioje ekspozicijoje aktorius Liamas Neesonas taip jautriai charakterizuoja savo herojų, kurio svarbiausias gyvenimo rūpestis yra mylimos dukros saugumas, jog dėl Kim imi baimintis avansu. Kad nerimauta ne be reikalo, tampa aišku nuo pirmųjų merginų viešnagės Paryžiuje akimirkų. Patiklios draugės tampa labai lengvomis albanų mafijos aukomis, kurioms buvo lemta papildyti sekso vergių gretas.

96 įtampos valandos

Nuo šios akimirkos prasideda tikras veiksmo kinas, kuriame tėvas išvyksta vaduoti merginų. Mobiliuoju telefonu išgirdęs grobikų balsus Brajenas spėja kol kas dar anoniminiams banditams pasakyti, kad pinigų išpirkai neturi, užtat moka begalę kovos būdų, kad nusikaltėlių gyvenimas būtų paverstas tikru pragaru, jei nors plaukas nukristų nuo jo dukros galvos. Brajenas turi tik 96 valandas. Praktika rodo, kad vėliau pagrobtų žmonių rasti beveik neįmanoma.

Kadangi ilgai mąstyti nėra kada, buvęs slaptasis agentas mobilizuoja visus reikiamus ryšius ir nedelsdamas skrenda į Prancūziją. Tikras malonumas žiūrėti, kaip dirba tikras "profas". Ten, kur pagal instrukcijas veikiantis policijos pareigūnas sugaištų gerą savaitę, Brajenas apsisuka vos per kelias valandas. Kiekvienas jo judesys tikslus kaip juvelyro, kiekvienas veiksmas aštrus kaip chirurgo, kiekvienas žingsnis artina jį prie tikslo. Dabar Brajenas panašus į plėšrų žvėrį, kuris niekuo nepasitiki ir, kaip parodo jo susitikimai su senais bendražygiais, teisingai daro. Jei organizuotas nusikalstamumas nebūtų taip glaudžiai susipynęs su politika ir korumpuotais pareigūnais, su devyngalve kriminaline hidra kovoti būtų kur kas paprasčiau.

Purvinojo Hario metodai

Visa tai Brajenui žinoma seniausiai. Todėl jis nepaiso jokių perspėjimų ir veikia kaip tikras savižudis. Nes žino, kad blogis, prieš kurį jis pakilo, pripažįsta tik vieną argumentą – šiurkščią jėgą. Po poros elektrošoko seansų net agresyviausi banditai tampa paklusnesni už nuolankius ėriukus. Panašiais metodais su nepataisomais recidyvistais kovojo Clinto Eastwoodo Purvinasis Haris, kurio požiūris į totalaus blogio naikinimą ir dabar atrodo pati patikimiausia nusikalstamumo prevencija.

Filme daug smurto scenų, bet nėra jokių holivudinių specialiųjų efektų. Ir jis net nekvepia politiniu korektiškumu, kuris taip ilgai kino kūrėjams kliudė būti tikroviškiems. Juk visiems seniai pabodo juridiniai žaidimai su nusikaltėliais, kurie sukompromitavo pačią kovos su blogiu idėją. Štai kodėl visame pasaulyje žiūrovai džiaugsmo šūkiais pritaria L.Neesono herojui, kai jis traiško normaliame pasaulyje pagal žmoniškumo dėsnius nenorinčių gyventi išsigimėlių kaulus. Humanistai, žinoma, prieštarauja. Bet kai nelaimė pasibels į jų pačių duris, ar jie ir toliau ragins veikti tik pagal įstatymus?

"Pagrobimas" ("Taken") ***

Veiksmo trileris. Prancūzija, 2008 m. 93 min. Rež. Pierre'as Morelis. Vaidina L.Neesonas, Famke Janssen, Lelandas Orseris, Xanderis Berkeley, Katie Cassidy.

veiksmas 2

humoras 0

įtampa 2

erotika 1

siaubas 2

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų