Vienas garsiausių mūsų laikų lobių ieškotojų Nikolausas Grafas Sandizellis niekada nesvajojo praturtėti radęs pilną skrynią monetų. Jo tikslas kitas – išsaugoti jūros gelmėse slypinčius turtus ateities kartoms.
"Mano profesija nėra tokia romantiška, kaip daug kas įsivaizduoja – aš tikrai neplėšiu laivų", – šypsojosi lobių ieškotojas. Prieš penkerius metus jis vadovavo ekspedicijai, per kurią rastas laivas "Sao Jose" su tūkstančiais sidabrinių Ispanijos ir Portugalijos karaliaus Pilypo III iždo monetų tapo sensacija jūrų archeologijos istorijoje.
Dalis rastų monetų buvo išdalytos muziejams, o kitos parduodamos privatiems kolekcionieriams. "Žmonės, nusipirkę monetas, jas ir prižiūri, todėl galima sakyti, kad taip jie ne tik papildo savo kolekcijas, bet ir prisideda prie jūros paveldo išsaugojimo", – kalbėjo lobių ieškotojas.
Į Lietuvą jis atvežė 30 monetų, kurios parduodamos rinkiniuose po dvi. Rinkinio kaina – nuo 2,5 tūkst. litų, priklausomai nuo monetų išsilaikymo. Šias monetas apžiūrėti galima bendrovėje "Monetų namai".
Iš portugalų laivo "Sao Jose", plaukusio į Indiją, bet sudužusio prie Mozambiko krantų, kuriuo keliavo garsiojo keliautojo Vasko da Gamos anūkas Francisco da Gama, N.G.Sandizellio vadovaujamai komandai pavyko iškelti 24 tūkst. monetų. Apie 7,2 tūkst. jų yra kolekcinės vertės. Kitas negrįžtamai sugadino vanduo ir laikas. Šios monetos nukaldintos Meksikoje, Bolivijoje, Peru ir Ispanijoje.
"Mes spėjame, kad kai laivas pradėjo skęsti, visos monetos buvo perkeltos į mažesnį laivelį,bet jis apsivertė, todėl jas radome išsimėčiusias aplink inkarą, – pasakojo N.G.Sandizellis, kurio aistra – iš radinių jūros dugne atsekti kuo daugiau istorijos. – Pavyzdžiui, jūreivystėje pirmavę portugalai dažnai kokių nors problemų turinčius laivus tiesiog sudegindavo, nes jų pastatymo būdas buvo valstybės paslaptis. Todėl atrasti išlikusių jų laivų yra itin didelė sėkmė."
Naujausi komentarai