Nusiraminimo šaltinio ieškoma burtuose
Būrimo salonai, o daugiau pačios būrėjos mūsų visuomenėje apgobtos paslapties, mistikos skraiste. Tačiau, pas jas nuėjęs, nieko tokio ypatingo, atrodo, nepastebi. Paprastas kambarys, uždegta žvakė, Taro kortų krūvelė, tu ir prieš tave sėdinti moteriškė, dėl savo galių ar sugebėjimų vadinama būrėja. Tačiau ypatinga ne aplinka, kuri nuteikia, “paruošia” ateities atskleidimui, o tai, kaip tu priimi gaunamą informaciją, tai, kaip tu ja patiki.
Uždraustas vaisius saldesnis
Vieni iš mūsų burtus laikome prasimanymais, kiti tikrų tikriausia teisybe, treti visai į juos nereaguojame. Liudmila Simakova, taip pat užsiimanti ateities pranašavimu iš kor-tų, sako, jog burtai tėra informacijos atskleidimas. Kita bū-rėja - Natalija Dumbickienė taip pat jai pritaria. Raganomis moterys savęs tikrai nevadina. “Kortomis galima pasakyti viską”, - išduoda N.Dumbickienė. Tad, atrodo, dievobai-mingos jų klientės gali nusiraminti: čia viskas teisėta ir šva-ru. Tiesiog kitoks, galbūt kai kam atrodantis neįprastas pra-gyvenimo būdas. O kai pagalvoji, kas tie trisdešimt litų už ateitį?.. Kažkas dar pašnibžda, jog čia Dievo dovana: ke-letas litų būrėjai ir jau žinai likimą, nebeskauda galvos dėl rytojaus, nebent tik rūpestis kirba, ar išsipildys prognozės...
Gerokai seniau, dar viduramžiais, būrėjai, žiniuoniai buvo deginami ant laužo kaip sėjantys velnio sėklą. Dabar mes humaniškesni ir, žinoma, protingesni: už nukeltą kortą ant laužo nelaipinsim. Bet ar teisūs yra asmenys, vis dar smerkiantys būrėjus, paklausiau kunigo, Klaipėdos uni-versiteto dėstytojo Arvydo Ramono. O jis atsakė: “Apie Dievo dovaną ir kalbos negali būti. Tokių žmonių, kurie tiki burtais ir reguliariai lankosi pas burtininkus, man papras-čiausiai gaila, geriau vargšui tuos pinigus atiduotų”. A.Ra-monas nepripažįsta būrėjo profesijos, jeigu ją taip galima įvardinti. “Žmogus ieško naujų susitikimo su Dievu vietų, ieško išganymo okultiniame misticizme, telepatijoje, pas astrologus, būrėjus, pranašautojus, ekstrasensus ar kitaip pasivadinusius žiniuonius, - komentuoja kunigas. -Tačiau ne kiekvienas išganymas yra tikras ir išganingas.”
Tiesa, astrologai savęs jokiu būdu netapatina su būrė-jais. Violeta Liaugminienė, astrologė, sako, jog tarp šių dviejų sferų yra didžiulis skirtumas. “Burti astrologijos pa-galba neina”. Taip, astromantijos būdu galima sužinoti ateitį, pamatyti likimą, praeitį, giliau paanalizuoti savo charakterį, temperamentą, kaip sako V.Liaugminienė, “As-trojogos” mokyklos mokytoja. Tačiau viskas sužinoma ma-tematikos, skaičiavimų pagalba. Ji ir pati sako kažkada kėlusi kortas, bet nesuprasdama, iš kur ateina teisinga in-formacija, nustojo tai daryti. Ją baugino nežinomas infor-macijos atskleidimo šaltinis.
Tarp dviejų pusių kraštutinumų (būrėjų ir kunigo) įsi-terpia psichologas, kuris nei smerkia, nei giria. Tik stebisi, kaip žmonės gali žiūrėti į žvaigždes ir ten, o ne žemėje ieš-koti atsakymų į žemiškus klausimus. Socialinės psicholo-gijos dėstytojas Povilas Žakaitis visus žiniuonius vadina burtininkais, o burtus manipuliacija.
Nekalta manipuliacija
Žmonių siekį išsiaiškinti ateitį psichologija aiškina keletu priežasčių. Viena iš jų tai, kad žmogus nėra tikras dėl savo ateities: “Tai anomijos situacija, kai senos vertybės griūva, o naujos – neįvertinamos. Žmonės pasimetę, tai gimdo terpę visokiems burtininkavimams”, - mąsto balsu psichologas P.Žakaitis. Antroji priežastis, atvedanti žmones į būrimo saloną, yra sinkretinis (kultūrų susimaišymo) pasaulėžiūros įsigalėjimas. Kiekviena sinkretinė pasaulėžiūra iš Rytų kultūros perima tik sau patogius elementus, kurie mūsų visuomenėje įgauna visai kitokią prasmę: “Mes ištraukiame segmentą iš rimto dalyko ir iš to padarome burtus”. Trečioji priežastis, kurią įvardija psichologas, yra susijusi su tiksliaisiais mokslais (racionalumą), kurie yra praradę reputaciją: “Tai ne tik mūsų, bet visų žmonių problema. JAV netgi svarstoma galimybė pakelti tiksliųjų mokslų pedagogams atlyginimą, kad padidėtų tų mokslų prestižas. Bijau, kad ir pas mus taip neatsitiktų”.
Be to, ir pati žiniasklaida, pasak psichologo, populiarina burtus. Akcentuojami ne autoritetai ir jų laimėjimai, pavyzdžiui, Nobelio premijos laureatai, o burtininkai (Lolašvili juk visi žino). Taip pat psichologas piktinosi tuo, kad žmonės, veikiantys ne savo srityje, yra stebukladariai, o savo – juodadarbiai. “Kodėl visi aukština ekstrasensą, pasakiusį, kad jo klientui nesveikos kepenys, o gydytojo, kuris iš 200 kepenų ligų tiksliai nustato vieną, niekas negarbina?” – retoriškai kelia klausimą pašnekovas. Tačiau jis jokiu būdu nesutinka smerkti būrėjų: reakcija turi būti kritiška, bet negalima grįžti prie sovietinio burtininkų teroro. Tegul kiekvienas dirba savo nišoj, bet tenedaro iš to darbo valstybinio masto reiškinio”, - pataria.
“Vis dėlto burtai daliai visuomenės labai padeda, subalansuoja emocines būsenas”, - pasakojimą tęsia P.Žakaitis. Jis taip pat pritaria būrėjų teiginiui, esą labai gerai išvystyta jų psichologija. Viena iš kalbintų būrėjų save netgi psichologe vadina, nes pas ją dažnai ateina žmonės ne savo ateitį sužinoti, o pasiguosti, patarimo paklausti. Tačiau psichologijos dėstytojas tokiai nuomonei kategoriškai nepritaria: “Būrėjai veikia žmogaus psichiką ir veda savu reikalinga linkme. Veikti žmogaus psichiką ir būti psichologu – du skirtingi dalykai”.
Pranašystės pildosi
Jeigu tikėtume, kad ateitį prognozuojantys žodžiai tėra tik manipuliacija, tai kyla klausimas, kaip atsitinka, kad prognozės išsipildo, o tai, ką tau pasako kortos, atrodo gryniausia teisybė? Kalbintas psichologas atidengia paslapties šydą sakydamas, kad čia didelį vaidmenį vaidina žmogaus – kliento emocinė būklė. Pavyzdžiui, kodėl vieni žmonės yra laimingi, o kiti ne? Todėl kad laimingi siekia būti tokie, o nelaimėliai, kad ir kaip neįtikėtinai skambėtų, bet viską daro, kad tik pateisintų nenusisekusio gyvenimo vaidmenį. Taip ir čia žmogus pats to nepastebėdamas eina tuo keliu, kurį jam išpranašavo kortos. “Jis save programuoja”, - taip prognozių išsipildymą atskleidžia psichologas.
Paklausite, kaip atsitinka, kad kortos pasako žmogaus charakterį? Tai komentuojama kaip kliento silpnavališkumas prisiimant tas savybes, kurios tariamai jį apibūdina. O būrėjos net nepaklaustos tai neigia: “Negalima programuoti žmogaus, jei jis yra labai jautrus. Jei matau mirtį – perspėju, bet taip, kad žmogus nesusiprogramuotų.”
Astrologija, pasak V.Liaugminienės, šimtu procentų teisingai atspėja, tiksliau sakant, “nuskaičiuoja” žmogaus temperamentą. (Tiesa, asmeninio horoskopo sudarymas Klaipėdoje kainuoja 250 litų.) Gimimo valanda nulemia likimą, o diena – charakterį. Tačiau daugiausiai astrologija remiasi reinkarnacija – sielos keliavimu iš vieno gyvenimo į kitą, o bažnyčia tai neigia: “Biblija moko, kad vieną kartą yra lemta mirti ir stoti prieš Dievo teismą”. Kunigas A.Ramonas samprotauja, kad žmonės nežinodami, kur surasti laimę, lankosi pas burtininkus. O kaip vertybių painiavą įvardija “realybės šou” renginius, astrologiją, horoskopus: “Taip būna todėl, kad prarandame kai kurias tiesas, kultūros ir religijos sąsajas, kurių nebuvimas sukelia dvasios sąmyšį”.
Naujausi komentarai