Ringas kaip gyvenimo metafora Pereiti į pagrindinį turinį

Ringas kaip gyvenimo metafora

2009-04-03 09:00

Neseniai matytas "Lūšnynų milijonierius" ir dabar ekranuose pasirodantis "Imtynininkas", be jokios abejonės, yra svarbiausi šio pusmečio filmai.

"Oskarų" sensacija

Pirmojo autoriai paprotino, kaip reikia kurti visiems patinkantį kiną, antrasis įrodo, kad kartais jau visų užmiršta žvaigždė gali taip suspindėti, jog liks tik stebėtis iš pelenų atgyjančiojo valia ir užsispyrimu.

Abu filmai išprovokavo sensacijas šiųmetėje "Oskarų" ceremonijoje. "Lūšnynų milijonierius" todėl, kad pasiglemžė net aštuonias paauksuotas statulėles, nors dar visai neseniai buvo sunku rasti drąsuolių, kurie norėtų platinti šį filmą, nepatikusį įtakingiausiems Holivudo bosams. Kita sensacija įvyko tuomet, kai buvo paskelbta geriausio metų aktoriaus pavardė. Dauguma žmonių abiejose TV ekranų pusėse tikėjo, kad juo taps Mickey Rourke'as už vaidmenį "Imtynininke". Bet pašėlusio temperamento sportininką tąkart įveikė senatorius gėjus, kurį filme "Milkas" suvaidino Seanas Pennas.

Gandai apie M.Rourke'o šlovingą grįžimą į ryškiausių žvaigždžių galeriją pasklido tuoj po "Imtynininko" premjeros Venecijos kino festivalyje, kuriame filmas laimėjo aukščiausią apdovanojimą – "Auksinį Šv. Morkaus liūtą". Komisijos pirmininkas Wimas Wendersas tada pasakė, kad M.Rourke'ui būtų atitekęs ir apdovanojimas už geriausią vyro vaidmenį, jei ne Venecijos kino festivalio reglamentas, griežtai draudžiantis apdovanoti aktorius, jei jų filmas jau pelnė pagrindinį prizą.

Nuo nusidėjėlio iki šventojo

Bala nematė tų apdovanojimų! Galų gale tai tik suaugusių žmonių žaidimai. Savo simpatijų prizus milijonai dėkingų žiūrovų M.Rourke'ui jau paskyrė už tai, kad šis surado savyje jėgų atsitiesti po ilgai užsitęsusios ir negailestingos savidestrukcijos.

Dar pamename, kaip po sėkmingai prasidėjusios karjeros už vaidmenis filmuose "Devynios su puse savaitės" ir "Laukinė orchidėja" M.Rourke'as buvo vadintas sekso simboliu, nes vaidindamas sugebėjo suderinti senamadišką romantizmą ir brutalios natūros proveržius. Vėliau šie charakterio bruožai buvo pagilinti depresyvia energija, kad visų šių dėmenų sprogstamasis mišinys sukrėstų žiūrovus "Angelo širdyje" arba "Drakono metuose".

Geriausiais karjeros metais aktorius mėgo sodrius kontrastus. Kai jis vaidino girtuoklį "Baro musėje" (1987 m.), šio filmo scenarijų parašęs garsus rašytojas alkoholikas Charlesas Bukowskis (dabar jo knygas galime skaityti ir lietuviškai) apie M.Rourke'o personažą pasakė: "Henrio Činaskio veidas panašus į duobę sprogus bombai." Aktorius visiškai "ištirpo" savo herojuje, kuris buvo taip permirkęs alkoholiu ir prakaitu, kad rodėsi, jog šį nemalonų tvaiką jauti sklindantį iš ekrano. Bet iki pat dugno į šią kloaką pasinėręs M.Rourke'as jau kitame filme "Mirties šauklys" (kartais šis režisieriaus Mike'o Hodgeso darbas vadinamas "Malda už mirštantį"), vaidindamas airių teroristą, pasmerkia pats save už beprasmišką kraujo praliejimą ir savanoriškai prisiima kankinamą mirtį už savas ir svetimas nuodėmes. O tuoj po to kontroversiškais filmais išgarsėjusios italų režisierės Lilianos Cavani filme "Pranciškus" aktorius persikūnijo į šventąjį Pranciškų Asyžietį.

Vėliau, deja, tokių kūrybinių aukštumų jau nebuvo, o antrarūšiai vaidmenys trečiaeiliuose filmuose vertė aktorių tramdyti savo temperamentą ir vis skaudžiau vegetuoti.

Kaip antikinės mitologijos kolosas

Žiūrint "Imtynininką" sunku atsikratyti minties, kad tai, ką tu matai, yra kinas. M.Rourke'ui šį kartą žodis "suvaidino" visai netinka. Jo Taranu pramintas kovotojas ringe Rendis Robinsonas yra šiuolaikinis gladiatorius, kaskart į areną išeinantis tarsi paskutinį kartą.

Nežmoniškų baltymų ir dopingo dozių pripumpuoti ir randų išraižyti raumenys, beveik iki juosmens ilgi plaukai, po plastinių operacijų veide sustingusi skausmo ir pasišlykštėjimo kaukė – visa tai verčia mus galvoti visai ne apie sveiko kūno ir šviesios sielos harmoniją. Greičiau prisimeni daktaro Frankenšteino monstrą, legendinį Golemą, barbariškų mitologijų kolosą, priverstą savo gyvulišku skausmu tenkinti pramogų ištroškusios publikos įgeidžius. Rendis ne kartą bandė pabėgti iš šio smurtu persisunkusio pasaulio, bet kaskart tarsi kažkokio galingo magneto traukiamas vėl sugrįždavo ten, kur nėra vietos žmogiškumui – tik kova be jokių taisyklių. Nes jis – Taranas, o ringas – jo Edenas. Kai Rendlas bus išvarytas iš savojo rojaus, aišku, kad jo likusi gyvenimo dalis bus lėtas ir skausmingas merdėjimas. Todėl ši istorija negali turėti tradicinio holivudinio happy end'o.

"Imtynininkas" ("The Wrestler") ****

Drama. JAV, 2008 m. Rež. Darrenas Aronofsky. Vaidina M. Rourke'as, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood, Markas Margolis, Toddas Barry, Ernestas Milleris.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų