Pasaulio skoniai
Pasak kelionių vadybininkės Jūratės Požarickienės, Zanzibaras ne veltui vadinamas prieskonių karalyste – čia aromatai sklinda ir iš virtuvių, ir vaikštant gatvėmis.
Rekomenduojama ne tik susipažinti su Tanzanijos salos grožiu, atrasti jos autentišką kultūrą, bet ir būtinai apsilankyti prieskonių plantacijose, kur savo akimis galima išvysti, kaip auginami gvazdikėliai, cinamonai, kardamonai, pipirai, vanilės, imbierai.
Zanzibare galite mokytis apie pasaulio skonius ne iš vadovėlių. Viena populiariausių saloje šiuo metu laikoma imbierų plantacija, įsikūrusi senovinėje sostinės dalyje, – Stountaune. Čia lankytojai vedami tankiais, žaliais takais tarp vanilių vijoklių, imbierų krūmų, kvapnių cinamonų medžių ir kardamonų augalų lapų. Gidai entuziastingai pasakoja apie kiekvieną augalą, leidžia juos paliesti, pauostyti ar net nusiskinti ir paragauti.
Akademija po atviru dangumi
Ne mažiau įspūdinga ir Zanzibaro Kidichi prieskonių plantacija – viena seniausių ir autentiškiausių saloje. Kadaise ji priklausė sultonui, tad čia turistai kviečiami ne tik susipažinti su įvairiais kvapais ir skoniais, bet ir pasivaikščioti senuose soduose, kuriuose iki šiol auga egzotiški vaismedžiai. Tai vieta, kur istorija ir gamta susilieja, kviečia neskubėti ir pajusti viską lėtai, – taip, kaip gyvena vietiniai.
Na, o plantacijoje žaismingu pavadinimu Hakuna Matata galima rinktis ne tik pažintines ekskursijas, bet ir trumpus kulinarijos kursus. Lankytojams siūloma iš vietinių mokytis kulinarijos įmantrybių: kaip gaminamas kokosų padažas, kur geriausiai pritaikomos jūrų gėrybės ar kaip paruošti tradicinį desertą iš cinamonų ir bananų.
Kiekviena prieskonių plantacija Zanzibare – tarsi nedidelė kvapų ir skonių akademija po atviru dangumi: nuo šviežios vanilės uostymo iki kokosų skaldymo. Apsilankymas bent vienoje jų – ne ekskursija, o į atminį įsirėžianti pojūčių kelionė.
Kulinarijos paveldo ypatumai
Aromatingų potyrių kelionę J. Požarickienė siūlo pratęsti atrandant vietinę virtuvę. Nacionaliniuose Zanzibaro patiekaluose susipina Afrikos, arabų, indų, kinų ir persų gastronomijos paveldai.
Skonių gurmanams siūloma paragauti kokosais gardintų troškinių, šviežių jūrų gėrybių ir subtiliai prieskoniais pagardintų ryžių patiekalų. Nors čia įvairios žolelės ir pagardai naudojami dosniai, Zanzibaro maistas neaštrus, todėl tinka ir jautresniems lankytojams.
Kelionės metu būtinai rekomenduojama paragauti šviežių egzotiškų vaisių: nuo saldžiarūgščių duonvaisių iki sultingų durijų ar ką tik nuskintų mangų.
Ieškantiems dar daugiau autentikos vertėtų apsilankyti vietiniuose turguose ar kulinarinėse dirbtuvėse, kur patiems galima pasigaminti tradicinį zanzibarietišką patiekalą, pavyzdžiui, krevečių masalą arba aštuonkojų karį. Po sočios dienos galima atsikvėpti su puodeliu vietinės imbierinės arbatos arba šviežiai spaustų cukranendrių sulčių.
Rekomenduojama paragauti Zanzibaro pilau (ryžių patiekalo su mėsa ir prieskoniais), urojo (aštrokos žuvienės), chapati (plokščios duonelės).
Kultūros židinys – Stountaunas
Neabejotinai Zanzibaro kultūrinė dvasia glūdi Stountaune, vadinamame Akmeniniu miestu. UNESCO saugomas jo senamiestis yra iki šiol kupinas istorijos. Čia gatvės – siaurutės, girdisi turgaus šurmulys, o seni pastatai dvelkia arabų, indų ir britų kolonijiniu palikimu. Medinės, rankų darbo durys – tikri meno kūriniai, o kiekvienas kiemelis slepia savitą istoriją.
Besidomintiems architektūra nevalia praleisti galimybės aplankyti Stountauno sultonų rūmų. Tai ne tik istorinis perlas, bet ir pažangos simbolis: pirmasis pastatas Rytų Afrikoje, kuriame buvo įrengta elektra ir liftas. Šiandien jis atveria duris visiems norintiems pažvelgti į sultonišką praeitį ir giliau pažinti svahilių kultūros paveldą.
Tai vieta, kur istorija ir gamta susilieja, kviečia neskubėti ir pajusti viską lėtai, – taip, kaip gyvena vietiniai.
Vos keli žingsniai nuo rūmų galima susipažinti su Senąja vergų turgaviete, viena reikšmingiausių ir jautriausių vietų visame mieste. Čia pasakojama skaudi Zanzibaro istorijos pusė – atsispindi laikotarpis, kai sala buvo vienas didžiausių vergų prekybos taškų Rytų Afrikoje.
Norintiems pasinerti į šiek tiek kitokią – modernesnę – Zanzibaro istoriją, rekomenduojama aplankyti garsaus dainininko Freddy Mercury namą. Būtent šiame mieste gimė britų roko grupės „Queen“ superžvaigžė. Patys namai šiandien labiau simboliniai, tačiau traukia muzikos mylėtojus iš viso pasaulio.
Trokštantiems pajusti tikrą vietos dvasią verta užsukti ir į Darajani turgų. Čia vietiniai prekiauja šviežiomis žuvimis, spalvingais prieskoniais, daržovėmis ir egzotiškais vaisiais. Viena populiariausių miesto turgaviečių – tarsi skonių ir kvapų teatro scena.
Gamtos rezervatų įvairovė
Atitolus nuo senamiesčio gatvelių žavesio ir kvapų labirintų, kelionė po Zanzibarą tęsiasi už Akmeninio miesto ribų.
Rekomenduojama aplankyti Kalėjimo salą, dar žinomą kaip Changu. Joje buvo izoliuojami vergai, vėliau – laikomi žmonės, įtariami sergant geltonąja karštine. Šiandien tai ramybės oazė, kurią lankytojai pasiekia motoriniu laiveliu nuo Stountauno. Salos žvaigždės – milžiniški Aldabros vėžliai, čia tarp lankytojų vaikštinėjantys laisvai. Kai kuriems jų – net per 150 metų.
Ne mažiau įspūdinga patirtis gamtos mylėtojų laukia Jozani Chvaka nacionaliniame parke. Tai didžiausias gamtos rezervatas Zanzibare, garsėjantis tankiais mangrovių miškais, spalvingų drugelių ir paukščių įvairove, o svarbiausia – itin reta, nykstančia raudonųjų kolobusų beždžionėlių rūšimi. Šios beždžionės, gyvenančios tik Zanzibare, yra smalsios, draugiškos – kartais net pačios prieina arčiau lankytojų. Pasivaikščiojimai medinių takų labirintuose, kur džiunglių tylą pertraukia tik paukščių giesmės, atgaiva ieškantiems ryšio su gamta.
Norintiems visiškos ramybės ir kitokios patirties verta aplankyti Kizimkazi žvejų kaimelį, esantį apie 60 km nuo sostinės. Ši vieta žavi savo autentiškumu – čia, plaukiant vietiniais laiveliais, galima stebėti delfinus, kartais – net ir maudytis su jais.
Įvairiems lūkesčiams ir poreikiams
Zanzibare keliautojai ras ir aktyvių pramogų – nuo aitvaravimo ar nardymo koralų rifų prieglobstyje. Norintys patirti Zanzibarą iš arčiau gali aplankyti vietinius muzikos vakarus, kuriuose skamba tradicinės muzikos – taarab – garsai ir vyksta šokiai.
Jei norisi gyvybingų paplūdimių, daugiau pramogų, vakarėlių ir aktyvios atmosferos – puikiai tiks Nungvi ar Kendva kaimeliai šiaurėje. Ieškantiems ramaus, romantiško poilsio verta rinktis Michamvi, Matemvę ar Pongvę – čia mažiau žmonių, daugiau natūralios gamtos.
Keliaujantiems su šeima geras pasirinkimas – Džimbianis ar Kivengva, kur paplūdimiai ilgi, o viešbučiai pritaikyti vaikams. Jei domina kultūra ir ekskursijos, patogu apsistoti netoli Stountauno, iš kurio galima leistis į keliones po visą Zanzibarą.
Šiaurės rytinėje Zanzibaro pakrantėje esantis Matemvės kaimelis garsėja ilgu baltu smėlio paplūdimiu, turkio spalvos vandenynu ir autentiška vietine atmosfera. Čia galima pasivaikščioti pakrante, stebėti žvejus, grįžtančius su laimikiais, arba aplankyti vietinių moterų jūros dumblių ūkius ir sužinoti, kaip jie auginami.
Matemvė yra puiki vieta norint pažinti vietinę kultūrą, aplankyti mečetes, mokyklas ar turgų. Lankytojai kviečiami išbandyti puikų viešbutį „Matemwe Attitude“, kur galės leisti laiką grožėdamiesi gamta ir ramybe.
Naujausi komentarai