G. Nausėda paragino laikinai stabdyti „istorinės atminties trynimą“ | Diena.lt

G. NAUSĖDA PARAGINO LAIKINAI STABDYTI „ISTORINĖS ATMINTIES TRYNIMĄ“

Prezidentas Gitanas Nausėda kviečia „laikytis moratoriumo istorinės atminties trynimui“ po to, kai Vilniaus miesto savivaldybės ir mero sprendimai pašalinti pagarbos ženklus kai kuriems asmenims supriešino visuomenę.

Valstybės vadovas sako, kad šiuo metu veikianti Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti atlieka reikalingą darbą, bet jos vienos „konstruktyviam problemos sprendimui neužtenka“, todėl į diskusijas būtina įtraukti daugiau institucijų ir ekspertų, kurie suformuotų nacionalinės atminties politikos principus ir jų reglamentą.

„Kol vyks tokių principų rengimas, kviečiu laikytis moratoriumo istorinės atminties trynimui. Tuo tarpu daugiau dėmesio skirti istorinio konteksto pateikimui – kad žmonės galėtų susidaryti objektyvią nuomonę įvertindami skirtingus požiūrius, o ne politikai spręstų, kas yra įamžintina, o kas – ištrintina“, – pranešime cituojamas G. Nausėda.

Daugiau dėmesio skirti istorinio konteksto pateikimui – kad žmonės galėtų susidaryti objektyvią nuomonę įvertindami skirtingus požiūrius, o ne politikai spręstų, kas yra įamžintina, o kas – ištrintina.

Pasak jo, reglamentu turėtų vadovautis atsakingi asmenys, priimantys sprendimus dėl istorinių įvykių atminties užfiksavimo. Prie diskusijų, kaip vertinti įvairias asmenybes ir jų įamžinimą, jis kviečia prisidėti daugiau istorikų, politologų, kultūros paveldo specialistų.

„Produktyvus jų bendradarbiavimas užtikrintų aiškiai apibrėžtas nacionalinės atminties politikos gaires“, – sakoma pranešime.

Nurodoma, kad prezidentas tai siūlo norėdamas, kad problema „būtų išties sprendžiama, o ne aštrinama priešprieša tarp skirtingą požiūrį turinčių visuomenės grupių“.

Prezidentūra teigia esanti pasirengusi būti šio proceso moderatorė, telkdama institucijas, įtraukdama ekspertų grupes bei sudarydama sąlygas forumams, renginiams vykti.

Ankstų šeštadienio rytą nuo Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos sienos sostinės senamiestyje buvo nuimta diskusijų sulaukusi atminimo lenta Jonui Noreikai - generolui Vėtrai. Meras Remigijus Šimašius sakė, kad tai padaryta įvertinus, jog J. Noreika tvirtino nacių administracijos sprendimus steigti žydų getą ir konfiskuoti jų turtą.

Praėjusią savaitę sostinės savivaldybės taryba pervadino ir diplomato bei karininko Kazio Škirpos vardo alėją dėl jo viešai deklaruotų antisemitinių pažiūrų.

Abu sprendimai sulaukė ir palaikymo, ir aštrių protestų.

Kritikai ragino atsisakyti garbingo ženklo J. Noreikai įvertinus tai, kad jis, būdamas Šiaulių apskrities viršininku, pasirašė raštus dėl žydų geto steigimo ir žydų turto tvarkymo. Gynėjai pabrėžia J. Noreikos nuopelnus antisovietiniame pogrindyje, akcentuoja, kad vėliau karo metais jis buvo pats įsitraukęs į antinacinę veiklą.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro išvadose dėl K. Škirpos įvertinamas svarbus jo indėlis priešinantis sovietų okupaciniam režimui, tačiau pabrėžiama, jog 1940–1941 metais jo veikloje „būta ir antisemitizmo apraiškų“.

Rašyti komentarą
Komentarai (13)

kaip

matesi is profilio nuotraukoje pagalvojau koks cia kudlotas papuasas prilypes salia Nausedos pasirodo ta pati zydelka visur savo trigrasi kisa ir cia jau spejo prilipti prie zmogaus dar /nesusilusiu koju/ neturi visai gedos tai ka noret is kitu juk mes jems gojai /tarnai/izulumas ciniskai berybis nieko nepridursi truksta tik berijos dvasnos.....

siandien

kaip ir visais laikais zydai perdaug sau leidzia vien ju politprogama RTVi skleidzia propoganda rusu kalba kartu su jav satansionistais bando keisti rusu politikos krypti kuri trukdo ivesti planetoje globalizacija kurios deka bus mazinamas gyventoju skaicius iki 500mln tai tai 5/6 mlr teks pereiti i paralelini pasauli arba AA.....

Anonimas

….>tulpe>,70 metu tilto"skulpturos stovejo ,nes okupacija dar klestejo Lietuvoje,,o dabar visokie jokeriai merai is uz kampo stebintys valstybes mazumu nusikalstamus veiksmus [su kujais plaktukais ,lauztuvais ir neshvankiais liezuviais[[[[o juk moteris zydu religijoje ,kaip vism arabu pasaulyje yra nustumta ,net I ju maldos namus neileidziama]]] Lietuvoje atidare savo dvokiancius nasrus. o Vilniaus meras negali vadovauti tai sventvagyste Lietuvos skriaudu atminimui,
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS