Opozicija: dėl pertvarkos daug ligonių mirs pakeliui į ligonines | Diena.lt

OPOZICIJA: DĖL PERTVARKOS DAUG LIGONIŲ MIRS PAKELIUI Į LIGONINES

Valdančiųjų inicijuojama sveikatos sistemos pertvarka susilaukė daug kritikos ir kaltinimų.

Politikai, savivaldos ir ligoninių vadovai kaltino „valstiečius“ ne tik meluojant, bet ir vykdant psichologinį terorą bei iš Lietuvos varant jaunus medikus. Seimo nariai įspėja, - tęsiant pradėtas iniciatyvas sveikatos sistemoje, bus daug pakeliui į optimizuotas ligonines mirštančių ligonių.

Tikisi, kad valdantieji atsikvošės

Antradienį opozicijos partijų organizuotoje spaudos konferencijoje „Savivaldybių vadovai, medikų ir pacientų organizacijos kyla į kovą prieš Sveikatos apsaugos ministerijos sudarytą „juodąjį“ ligoninių sąrašą“ sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga buvo kaltinamas aiškios vizijos reformuojant sveikatos sistemą neturėjimu. Pretenzijos buvo reiškiamos ir „valstiečiams“. Juos politikai ir savivaldos atstovai kaltino nutolus nuo programinių pažadų stiprinti regionus.

Politikai vylėsi, kad valdantieji, pamatę opozicijos būgštavimams reiškiamą savivaldybių ir regioninių ligoninių vadovų palaikymą, „atsikvošės“.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas, apibendrindamas „valstiečių“ iniciatyvas reformuoti sveikatos sistemą, pavadino tai valdančiųjų siekiu lietuviams parodyti Šiaurės Korėją neišvykstant iš Lietuvos.

„Reikia pripažinti, kad turi viziją ponas Veryga - turi viziją kartu su Karbauskiu „buldozeriškai“ sunaikinti (sveikatos apsaugos sistemą. - ELTA) administraciniais ir, mano manymu, antikonstituciniais metodais. Jokių rinkos, jokių kitų elementų nebandoma diegti, jokių gelbėjimo priemonių nebandoma taikyti, o tik šantažu, melu ir administraciniais sprendimais optimizuoti tinklą“, - teigė E. Gentvilas.

Nes jei visus tuos ligonius, kuriuos šiandien gydo regioninės ligoninės, nukreiptume į universitetines ligonines - tai mes ten turėsime daug gulinčių koridoriuose, nepriimamų arba mirštančių pakeliui.

Nuo opozicijos kliuvo ir premjerui Sauliui Skverneliui. Pasak jų, ministras pirmininkas yra atsakingas už tai, kad vyriausybė nukrypo nuo anksčiau žadėtų pažadų.

„Mes labai aiškiai matome, kad ministras neturi aiškios vizijos, kaip pertvarkyti sveikatos apsaugos sistemą. Ką uždrausti ar uždaryti - jis turi tam matymą, bet kaip pertvarkyti - tokio vaizdo mes nematome. Nes jei visus tuos ligonius, kuriuos šiandien gydo regioninės ligoninės, nukreiptume į universitetines ligonines - tai mes ten turėsime daug gulinčių koridoriuose, nepriimamų arba mirštančių pakeliui. Ministras turėtų labai aiškiai pasakyti, kokia dabar yra problematika“, - aiškino Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas. Kartu politikas pabrėžė, kad atsakomybę turėtų prisiimti ir premjeras.

„Čia yra klaida ne tik ministro, bet ir ministro pirmininko. Jis yra atsakingas už vyriausybės programos įgyvendinimą ir už rinkiminių pažadų įgyvendinimą“, - teigė socialdemokratas.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Antanas Matulas negailėjo kritikos valdantiesiems dėl, pasak jo, vykdomo šmeižto kai kurių regiono ligoninių atžvilgiu.

„Šmeižtas, kad reikia optimizuoti, jog kai kurios gydymo įstaigos finansiškai neišsilaiko - taigi ministerija dvejus metus, mano manymu, specialiai viską darė, kad tas gydymo įstaigas finansiškai sužlugdytų“, - kalbėjo A. Matulas.

„Atsirado netgi įstaigų, kurios iš baimės ėmė paskolą, kiek man žinoma, tam, kad įvykdytų ministerijos reikalavimus, kad nepapultų į „juodąjį“ sąrašą. Mano manymu, vyksta šantažas“, - apibendrino konservatorius.

Politikas užsiminė, kad opozicijoje galvojama apie sąjūdžio ar organizacijos, kuri priešintųsi reformai ir gintų piliečių teises, kūrimą.

„Šitais sprendimais mes medikus tiesiog išvarome iš Lietuvos. Jie priversti išvažiuoti, nes mažinamos jų darbo vietos, antrino liberalas Jonas Liesis. Pasak jo, jei dabar sveikatos apsaugos sistema nepajėgia užtikrinti tinkamos vaikų dantų priežiūros, tai po „valstiečių“ reformos, svarstė jis, tiek jaunimas, tiek pagyvenę žmonės, gyvenantys regionuose, nebegalės tikėtis apskritai kokybiškos sveikatos apsaugos paslaugų.

Susirūpinimą valdančiųjų inicijuojamomis reformomis reiškė ir savivaldybių, kuriuose atsidūrė ligoninės iš vadinamojo „juodojo“ sąrašo, vadovai.

Plungės savivaldybės meras Audrius Klišonis tvirtino, kad „juodajame“ sąraše atsiradusi Plungės ligoninė dirba rentabiliai ir teikia kokybiškas paslaugas.

O Šakių meras Edgaras Pilypaitis piktinosi, kad valdantieji dirbtinai kelia skandalą ir tarpusavyje priešina gyventojų grupes, profesijas ir savivaldybes.

„Tai psichologinio teroro pavyzdys“, - apibendrino E. Pilypaitis.

Nepritarimą A. Verygos reformai pareiškė ir Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė. Ji sakė nepritarianti inicijuojamai reformai pirmiausiai dėl to, kad dėl jos nebuvo kaip reikiant diskutuojama.

„Nė į vieną mūsų pastabą nebuvo atsižvelgta ir kai ministerija visą laiką aiškina, kad su visais viskas yra suderinta, nežinau, su kuo jie ten derina“, spaudos konferencijoje sakė V. Augustinienė ir kvietė visus Seimo narius, kurie, pasak jos, dar mąsto, nepalaikyti skubių reformų.

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis antradienį kaltino opoziciją skleidžiant melą ir kurstant masinį nepasitenkinimą bei nerimą. Pasak jo, pastarąją savaitę viešojoje erdvėje pasklidęs ir rajonų gydymo įstaigoms baimę įvaręs vadinamasis „juodasis“ ligoninių sąrašas realybėje neegzistuoja, o pasklidusios kalbos apie jį yra tiesiog opozicijos siekis kurstyti įtampas.

Politikas taip pat perdavė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) poziciją, kurioje gausu reiškiamų kaltinimų ir priekaištų opozicijos politikams. Kartu tikinama, kad „juodojo“ sąrašo nėra.

Premjeras: tai mitas ir demagogija

„Juodasis ligoninių sąrašas“ yra mitas ir demagogija, sako premjeras Saulius Skvernelis. Vyriausybės vadovas tikina, kad, nepaisant opozicijos, savivaldybių bei regioninių ligoninių vadovų reiškiamo susirūpinimo, ligoninės nebus uždarinėjamos.

„Tai yra mitas ir demagogija. Tik tiek galiu pasakyti. Jokios ligoninės nebus uždarinėjamos. Sveikatos reformos tikslas yra, kad visiems žmonėms, nepriklausomai nuo jų socialinės ir turtinės padėties, politinės priklausomybės būtų suteikiamos kokybiškos (sveikatos apsaugos. - ELTA) paslaugos rajonuose“, - sakė S. Skvernelis.

Viena vertus, premjeras aiškino, kad regionuose yra ligoninių, kurių dabartinė kokybė kelia pavojų pacientų gyvybei, tačiau, kita vertus, tikino, kad mechaniškai gydymo įstaigos nebus uždarinėjamos.

„Ketinimų mechaniniu būdu uždarinėti įstaigas nėra. Tačiau tie politikai, kurie taip šaukia, jie turėtų labai aiškiai pasakyti savo rinkėjams, kad patys tegul būna tokiose įstaigose, kurios nesugeba užtikrinti kokybiškų paslaugų“, - aiškino premjeras, galvoje turėdamas opozicijos reiškiamą nepasitenkinimą sveikatos sistemos pertvarka.

Premjeras taip pat gynė sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, kuriam antradienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje teko labai daug kritikos tiek iš opozicijos, tiek iš savivaldybių bei regioninių ligoninių vadovų. Pasak jo, kebli regioninių ligoninių padėtis nėra A. Verygos politikos pasekmė.

„Šitą padėtį mes paveldėjome iš ankstesnių laikų (...) Dabartinė sveikatos apsaugos ministro ir vyriausybės pozicija yra neapgaudinėti žmonių“, - apibendrino premjeras.

Prieš kelias dienas portalas delfi.lt paskelbė „juodąjį“ sąrašą ligoninių, kurioms gali grėsti liūdnas scenarijus.

SAM: „juodojo“ ligoninių sąrašo nėra

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atmeta opozicijos nuogąstavimus dėl rajoninių ligoninių likimo, o žiniasklaidoje skelbtame „juodajame“ ligoninių sąraše nurodytus trūkumus sako esant iš 2016 metų ir didžiąja dalimi ištaisytus.

Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė antradienį žurnalistams komentuodama opozicijos atstovų pasisakymus, esą bus naikinamos rajoninės ligoninės, teigė, kad „SAM neturėjo ir neturi jokio „juodojo“ ligoninių sąrašo“.

Anot jos, SAM, Valstybinė ligonių kasa, Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba, Higienos institutas analizuoja įvairius statistinius duomenis apie gydymo įstaigų veiklą, bet to „tikrai negalima vadinti „juoduoju“ sąrašu ar „juodaisiais“ sąrašais“.

„SAM neramina opozicijos keliama panika ir nerimas pacientų tarpe apie tariamai regionuose uždaromas ligonines. Tikrai regionuose nebus ligoninės uždaromos, bus reorganizuojamos, siekiant užtikrinti teikiamų paslaugų saugumą ir kokybę. Analizės rodo, kad tikrai ne visos gydymo įstaigos teikia kokybiškas paslaugas“, – kalbėjo viceministrė.

Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktorė Nora Ribokienė teigė, kad tarnyba nuo 2015 metų pradėjo atlikti gydymo įstaigų planinę kontrolę, ir žiniasklaidoje paskelbtas sąrašas yra 2016 metų analizės duomenys.

„Tarnyba nuo 2015 metų atlieka konsoliduotas planines kontroles. Vieni iš duomenų, kurie diskutuojami žiniasklaidoj, tai mūsų 2016 metų planinė kontrolė. Šių kontrolių tikslas – prevencija, kad užkirsti kelią nepageidaujamiems įvykiams įvykiams, padėti įstaigoms susitvarkyti, kad paslaugos būtų kokybiškos“, – kalbėjo N. Ribokienė.

„Tai paimti statistiniai duomenys, kuriuos mes teikiam kiekvienais metais ministerijai ir skelbiame savo tinklalapyje, tai jokia naujiena ir ypatingi duomenys, kurių nebūtų buvę galima matyti anksčiau. Visa didžioji dalis įstaigų per numatytą laikotarpį ištaisė trūkumus“, – tvirtino tarnybos vadovė.

Pasak N. Ribokienės, po 2016 metų kontrolės didžioji dauguma įstaigų ištaisė trūkumus, ir tik vienai įstaigai  sustabdytas, o po to panaikintas akušerijos paslaugų teikimas, o kitai įstaigai akušerijos paslaugų teikimas buvo sustabdytas, bet atnaujintas.

GALERIJA

  • Opozicija: dėl pertvarkos daug ligonių mirs pakeliui į ligonines
  • Opozicija: dėl pertvarkos daug ligonių mirs pakeliui į ligonines
  • Opozicija: dėl pertvarkos daug ligonių mirs pakeliui į ligonines
  • Opozicija: dėl pertvarkos daug ligonių mirs pakeliui į ligonines
  • Opozicija: dėl pertvarkos daug ligonių mirs pakeliui į ligonines
G. Bartuškos/ ELTOS nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (9)

ALGIS

Daro taip , kad pensinikai greičiau išmirtų SUTAUPYS LĖŠAS IR LIGONONIŲ NEREIKĖS IR VĖL LĖŠŲ TAUPYMAS , po kelių metų LIETUVOJ liks tik seimūnai.

na visas ,,,PERTVARKAS,,, senai,senai

pradejo konservat-lyberastai --dabartine opozicija,,, po ju ,,,pertvarku,,, kazkokias tai dar daryt pertvarkas beviltiska --geriausi medikai evakuavosi -dirba uzsienyje , ligoniniu ,polikliniku tinklas kaimuose ,miesteliuose isdraskytas -sunaikintas ,visi 150 km nuotoliu apie Kauna ... Vilniu vaziuoja ten gydytis jau senu senovej -dar prie ,,, opozicijos,,, konservatlyberastines gaujos laiku.... taip kad dabar vel padaryt taip kaip buvo opozicinio konservatlyberastinio bordelio pradzioje --nebeymanoma ...reikes vel statyt tukstancius polikliniku -ir pasigamint desimtis tukstanciu mediku.....

LT

Paskui sakis Rusija kalta)
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS