„Valdyba užtikrina stabilumą ir tęstinumą, bet, deja, kadangi žinau šitos įmonės specifiką iš vidaus, stabilumas ir tęstinumas nenusimato šios įmonės artimiausiuose metuose ir mes ją turėsime gana stipriai keisti. Todėl ir valdybos narių, kuriuos mes tikrai kviesime į naująją SSVA valdybą, kai įmonė persitvarkys, reikės ir kitokių kompetencijų ir profilių“, – trečiadienį Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje kalbėjo P. Poderskis.
„Manau, kad šitoje įstaigoje valdybos nebus dar maždaug tris ketvirčius. Mes planuotume ją surinkti iki šių metų rudens, bet kol kas tai labai preliminarus planas, kuris bus tikslinamas pagal tai kaip šiuometinei esamai SSVA vadovybei pavyks įgyvendinti tas pačias STT (Specialiųjų tyrimų tarnybos – ELTA) rekomendacijas ir mūsų kitus planus“, – aiškino jis.
Ministras neatsakė, kokie konkrečiai yra planuojami pokyčiai įmonės viduje, tačiau kalbėjo apie tam tikrus jau vykstančius procesus ir patvirtino, kad svarstoma galimybė keisti SSVA teisinę formą iš viešosios įstaigos į uždarąją akcinę bendrovę.
„Dabar bus nauji pokyčių etapai ir mes kursime ją šiek tiek toliau ir šiek tiek kitaip, kas jau pradėta daryti su IT sistemų koncentravimu į šią bendrovę ir taip pat, kas susiję su kitų procesų peržiūra, tame tarpe ir su STT rekomendacijų įgyvendinimu“, – tikino ministras.
„Lyg ir nepasakiau, kad keisime teisinę formą, bet tokių pasvarstymų keisti į uždarąją akcinę bendrovę išties būta. Ar tai bus, tai tas sprendimas dar nėra priimtas“, – pridūrė jis.
Čia buvo pati didžiausia klaida, kuri galbūt išvirto ir į šį posėdį. Už tai aš norėčiau jų atsiprašyti ir pasistengsiu asmeniškai tai padaryti.
P. Poderskis taip pat pabrėžė, kad didžiausia jo klaida buvo netinkama komunikacija su atšauktos valdybos nariais, kurie apie tokį ministro sprendimą sužinojo tik elektroniniu paštu.
„Kadangi jokių pastabų dėl atrinktų valdybos narių kompetencijų aš neturiu tai mes su jais tiesiai ir nebendravome. Čia buvo pati didžiausia klaida, kuri galbūt išvirto ir į šį posėdį. Už tai aš norėčiau jų atsiprašyti ir pasistengsiu asmeniškai tai padaryti“, – nurodė jis.
STT: iškilo abejonė dėl skaidrumo ir objektyvumo
Posėdyje dalyvavęs STT direktoriaus pavaduotojas Elanas Jablonskas teigė, kad institucija nėra atlikusi antikorupcinio vertinimo dėl ministro sprendimo atšaukti SSVA valdybą, tačiau jis įžvelgė tam tikras rizikas.
„Dėl viešųjų įstaigų, tikrai nėra imperatyvo, kad būtų valdybos, bet tik, kad gali būti. Kas yra sveikintina, bet šiai dienai matome, kad jų jau nebėra ir tas klausimas iškėlė mums abejonę dėl skaidrumo ir objektyvumo, kodėl ji buvo panaikinta“, – pažymėjo jis.
Buvęs aplinkos ministras Simonas Gentvilas teigė, kad STT korupcijos rizikos vertinimai paskatino ministeriją sušaukti SSVA valdybą bei atleisti buvusį įmonės direktorių matant ydingas veiklos tendencijas. Seimo narys taip pat patvirtino, kad valdybos steigimo klausimas buvo aptarinėjamas ir su P. Poderskiu.
„STT pastabos yra tikslios, teisingos ir tai buvo dalinai priežastis atsisveikinti su buvusiu vadovu gegužės 31 dieną dėl to, kad matėme tas tendencijas. Nesprendžiami skundai, tyrimai iš Darbo inspekcijos dėl darbuotojų mobingo ir kiti dalykai“, – nurodė S. Gentvilas.
„Tikslas formuoti SSVA valdybą buvo aptarinėjamas ir su buvusiu direktoriumi Povilu Poderskiu. Niekada nebuvau girdėjęs, kad tai yra blogas sprendimas“, – pridūrė jis.
Neigiamai sprendimą paleisti SSVA valdybą įvertino ir vienas iš paskirtųjų valdybos narių Gediminas Pauliukevičius, kuris tokį ministro sprendimą vadino nesavalaikiu.
„Dabar, kai susidaro pilnas vaizdas, dėl ko ta valdyba buvo inicijuota ir mes iš spaudos patys matėme apie STT išvadas, aš manau, kad valdybos atšaukimas tikrai nebuvo savalaikis dalykas“, – įžvelgė jis.
SSVA direktorė: STT rekomendacijos bus įgyvendintos jau netrukus
SSVA vadovė Aleksandra Černiauskienė tikino, kad dauguma STT antikorupcinio vertinimo rekomendacijų jau yra įgyvendintos ir procesai turėtų būti galutinai užbaigti dar pirmąjį šių metų ketvirtį.
„Norėčiau labai aiškiai įvardinti, kad STT išvados buvo už 2021-2023 metus ir šio klausimo apimtyje esamo ministro P. Poderskio buvo organizuoti tam tikri darbai, kurių apimtyje buvome pradėję vertinti procesus ir organizuotis darbus“, – pabrėžė SSVA direktorė.
„Šią dieną dauguma tvarkų arba esamų pastabų yra įgyvendinimo stadijoje ir iš tikrųjų siekiame juos realizuoti per šių metų pirmą ketvirtį. Manau, kad iki vasario mėnesio pabaigos tikrai turėtume būti įgyvendinę visas STT pastabas“, – prognozavo ji.
Praėjusią savaitę naujienų portalas „Delfi“ skelbė, jog aplinkos ministras P. Poderskis nusprendė atšaukti vos prieš mėnesį suformuotą SSVA valdybą. Valdyba įgaliojimus savo praėjusių metų gruodžio 12 dieną, o jau gruodžio 18 dieną ministro sprendimu valdyba buvo atšaukta.
Agentūrai P. Poderskis vadovavo prieš tapdamas ministru ir dalyvavo valdybos formavimo procese.
Buvusio aplinkos ministro S. Gentvilo sprendimu – 5 metų kadencijai buvo paskirti 5 valdybos nariai, iš kurių 3 – nepriklausomi, konkurso būdu atrinkti nariai.
„Delfi“ šaltinis teigė, kad valdyba buvo reikalinga siekiant didinti įmonės skaidrumą ir valdyti galimas korupcijos apraiškas, kurias yra aptikusi ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Atlikusi SSVA korupcijos rizikos analizę STT padarė išvadą, kad šios įstaigos neveikimas kelia ne tik korupcijos rizikas, „bet ir grėsmę visuomenės sveikatai bei gyvybei“.
Naujausi komentarai