Seimas ekspertų partijų finansavimui įvertinti ieškos už 400 eurų | Diena.lt

SEIMAS EKSPERTŲ PARTIJŲ FINANSAVIMUI ĮVERTINTI IEŠKOS UŽ 400 EURŲ

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) klausimus ekspertams, kurie turės įvertinti valdančiųjų pataisas dėl partijų finansavimo pertvarkos, jų siūloma ieškoti už 400 eurų.

Konkursą Seimo užsakymu atlikti pataisų ekspertinį vertinimą dar turės paskelbti Seimo valdyba. Ekspertinės išvados valdančiosios Socialdemokratų darbo partijos atstovų inicijuotai partijų finansavimo pertvarkai, kuri jiems atrėžia dalį Socialdemokratų partijos dotacijos, pareikalavo opozicijos atstovai.

„Pagrindinis komitetas turi suformuluoti klausimus, šiuo atveju mes atkreipėme dėmesį į Europos Sąjungos narių praktiką, kiek siūloma praktika paplitusi kitose valstybėse. Taip pat uždavėme klausimą, dėl to, kuris reguliavimas, esamas ar siūlomas, geriau atitinka partijų lygiateisiškumo principą“, – po komiteto posėdžio žurnalistams sakė jo pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė.

„Buvo diskutuojama dėl ekspertinio vertinimo finansavimo, nes praeityje yra buvę atvejų, kai universitetai nemokamai suteikė tokią paslaugą Seimui arba už simbolinę vieno euro kainą, komitetas siūlė pakelti iki 400 eurų, bet sprendimus priima Seimo valdyba, mes tik galime rekomenduoti“, – sakė TTK vadovė.

Anot jos, paskelbus viešąjį pirkimą, išvadą ekspertai turės pateikti per dvi savaites.

Surinkusios parašus dėl ekspertinio vertinimo opozicinės frakcijos paskutinę pavasario sesijos dieną šeštadienį sustabdė pataisų priėmimą, kurį skubino valdantieji.

Pataisos keičia partijų finansavimo tvarką, o Socialdemokratų darbo partijos dotacijos dalį atiduotų nuo jos atskilusių politikų įkurtai Socialdemokratų darbo partijai. Pataisoms neigiamas išvadas pateikė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ir Seimo kanceliarijos Teisės departamentas.

Socialdarbiečių parengtame projekte siūloma, kad suskilus parlamentinei frakcijai, jei įregistruojama nauja partija, turinti daugiau partijos narių-Seimo narių nei buvusi partija, valstybės dotacija už išrinktus Seimo narius padalinama tarp šių abiejų parlamentinių partijų pagal jų atstovų parlamente skaičių.

Nuo Socialdemokratų partijos atskilusių politikų įsteigta Socialdemokratų darbo partija šiuo metu kaip nedalyvavusi rinkimuose iš viso negauna dotacijos. Nauja tvarka jai atneštų netoli 300 tūkst. eurų, o Socialdemokratų partija prarastų beveik 400 tūkst. eurų per metus. Metinė socialdemokratų dotacija šiuo metu siekia apie milijoną eurų.

Taip pat pataisos nuo 2020 metų iš esmės keistų politinių partijų finansavimą – biudžeto dotaciją jos gautų ne pagal gautų balsų per rinkimus, o mandatų skaičių. Iš naujojo modelio eliminuojami europarlamentarų mandatai.

Svarstant komitete taip pat buvo pritarta valdančiųjų pasiūlymui, kad tautinėms mažumoms atstovaujančioms partijoms valstybės biudžeto asignavimai būtų didinami 1,5 karto.

Dabar valstybės dotacijos skiriamos partijoms, kurios yra gavusios ne mažiau kaip 3 proc. balsų per pastaruosius Seimo, savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimus. Pinigai paskirstomi proporcingai visų surinktų balsų skaičiui.

Pakeitimai būtų kitų partijų sąskaita beveik puse milijono eurų padidinę dotaciją „valstiečiams“, tačiau kilus nepasitenkinimui „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis registravo siūlymą, kad nauja tvarka įsigaliotų ne iškart, o nuo 2020 metų rinkimų.

VRK pažymi, kad rinkėjų palaikymą partijoms labiau atspindi rinkėjų balsai nei laimėti mandatai, nes gauti savivaldos mandatui skirtingose savivaldybėse reikia skirtingo rinkėjų balsų skaičiaus, Seimo mandatas antrajame ture irgi gali būti laimimas labai maža balsų persvara. Pavyzdžiui, Birštone per 2015 metų savivaldos rinkimus gauti mandatui pakako 177 rinkėjų balsų, o Vilniaus mieste reikėjo 3918 balsų.

VRK taip pat atkreipė dėmesį, kad šiuo metu už šiurkščius pažeidimus galima partijoms gali atimti dotaciją. Tuo metu priėmus pataisas gali susidaryti situacija, kai pažeidimą padariusios partijos nariai įkurs naują frakciją ir taip išsaugos skiriamus biudžeto asignavimus.

Projekto autoriai socialdarbiečiai teigia, kad jų siūloma partijų finansavimo tvarka užtikrintų „visų politinių partijų, dalyvaujančių valstybės valdyme, efektyvią veiklą ir skaidrumą“, ir tokia tvarka esanti daugelyje Europos valstybių.

Per metus partijoms paskirstoma apie 5,5 mln. eurų.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS