Seimas svarstys, ar į NATO misiją Kosove leisti siųsti apie 40 Lietuvos karių Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas svarstys, ar į NATO misiją Kosove leisti siųsti apie 40 Lietuvos karių

2025-04-08 11:48

Seimas antradienį ėmėsi svarstyti siūlymą didinti Lietuvos karių NATO misijos Kosove skaičių iki maždaug 40 karių.

Seimas svarstys, ar į NATO misiją Kosove leisti siųsti apie 40 Lietuvos karių
Seimas svarstys, ar į NATO misiją Kosove leisti siųsti apie 40 Lietuvos karių / Asociatyvi E. Ovčarenko/BNS nuotr.

Po pateikimo tokiam siūlymui pritarė 100 parlamentarų, vienas – susilaikė, prieš balsavusių nebuvo.

Jei parlamentarai priimtų Krašto apsaugos ministerijos (KAM) siūlymą, bendrai į minėtą misiją būtų galima siųsti 60 karių. Dabar mandatas leidžia dislokuoti penkis karius.

„Nutarimo projekto tikslas yra padidinti maksimalų leistiną siųsti į NATO vadovaujamą tarptautinę operaciją Kosove karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų skaičių nuo penkių iki 60“, – nutarimo projektą Seimo nariams pristatė krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.

Krašto apsaugos ministerijos duomenimis, šiuo metu Kosovo sostinėje Prištinoje realiai tarnauja vienas karys.

„Padidinus šį skaičių, papildomai skiriamas vienas būrys – apie 40 karių į Vokietijos kuopą“, – sakė ministrė.

Padidinus šį skaičių, papildomai skiriamas vienas būrys – apie 40 karių į Vokietijos kuopą.

Jos teigimu, pirmą karių būrį būtų planuojama išsiųsti šių metų spalio mėnesį šešių mėnesių rotacijai, tačiau ministrė neatskleidė, kokie kariai vyks. Pasak D. Šakalienės, yra efektyviai reaguojama į tai, ko reikia sąjungininkams.

„Mūsų kariams reikia kaupti patirtį, kad turėtume ir sudėtingose situacijose veikimo patirties. Antras dalykas – čia strateginis bendradarbiavimas su mūsų partneriais vokiečiais, jiems politiškai svarbiuose misijose. Trečias dalykas – šiame regione matome pakankamai nepozityvius judesius tai, aš manau, kad yra svarbu aiškiai pasiųsti žinutė, jog Europa yra pajėgi sugeneruoti pajėgas“, – kalbėjo ministrė.

Berlyno kvietimą, kuriame prašoma į Vokietijos karių kuopą skirti vieno būrio dydžio Lietuvos karių vienetą, Lietuvos krašto apsaugos ministerija gavo praėjusių metų gruodį.

Vokietijos karių kuopa veikia Rytų regioninės vadavietės atsakomybės rajone Kosove, ten ji vykdo taikos palaikymo užduotis. Vokietijos karinį kontingentą šioje tarptautinėje operacijoje šiuo metu sudaro apie 300 karių.

„Norėtume su savo strateginiais partneriais bendradarbiauti“, – sakė D. Šakalienė.

Bendras NATO pajėgų skaičius tarptautinėje operacijoje Kosove šiuo metu sudaro apie 4,3 tūkst. karių. Iš jų daugiau kaip 800 karių skiria Italija, apie 600 karių – Jungtinės Valstijos.

Kaip skelbė BNS, siūlymui padidinti maksimalų leistiną karių skaičių siųsti į NATO vadovaujamą operaciją sausį jau pritarė Valstybės gynimo taryba.

Lietuva ir Vokietija gynybos srityje aktyviai bendradarbiauja nuo 2017 metų, kai Vokietija ėmėsi vadovauti Lietuvoje dislokuotam NATO batalionui. Lietuva iš Vokietijos pirko daug karinės įrangos.

2027-aisiais Berlynas turėtų dislokuoti brigadą Lietuvoje, ją sudarys apie 5 tūkst. karių, kurių apie 80 proc. tarnaus Rūdninkuose, o likusi brigados dalis – Rukloje.

Nuo 2012 metų Lietuvos kariai dalyvauja tarptautinėse operacijose, NATO vadovaujamose misijose įvairiose šalyse. Pasak D. Šakalienės, Lietuva šiuo metu dalyvauja devyniuose misijose, o konkrečių prašymų dėl kitų misijų šiuo metu nėra.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra