„Valstiečiai“ surinko parašus po interpeliacija A. Dulkiui | Diena.lt

„VALSTIEČIAI“ SURINKO PARAŠUS PO INTERPELIACIJA A. DULKIUI

Seimo opozicija antradienį surinko parašus po interpeliacija sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui.

„Surinkome 43 parašus ir registravome (interpeliacijos tekstą – BNS) Seimo posėdžių sekretoriate“, – BNS sakė interpeliacijos iniciatorių „valstiečių“ frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė.

Pagal Seimo statutą, interpeliaciją premjerui ar ministrui gali inicijuoti ne mažiau kaip penktadalis parlamentarų, tai yra ne mažiau kaip 29.

Pasak A. Norkienės, interpeliacijos iniciatyvą pasirašė visų opozicinių frakcijų parlamente atstovai.

„Siūlėme tik opozicinių frakcijų atstovams“, – teigė ji.

Interpeliacijoje sveikatos apsaugos ministro klausiama, kodėl visuomenei meluota apie pandemijos suvaldymo planą, kokia yra dabartinė pandemijos suvaldymo strategija, kodėl pasirinkta „iš esmės prievartinė vakcinacijos strategija“, kodėl nesuskubta pirkti vakcinacijos viešinimo kampanijos paslaugų.

Taip pat klausiama, kodėl gegužę pastebėjus lėtėjantį vyresnio amžiaus asmenų skiepijimosi tempą nesiimta papildomų skatinimo priemonių – vienkartinių išmokų, nuvykimo skiepyti į namus ir pan., kodėl šeimos gydytojų kabinetai iki šiol pilnai neaprūpinti vakcinomis.

Opozicijos atstovai teiraujasi, kuo remiantis vasarą buvo atšauktas kaukių dėvėjimas uždarose patalpose asmenims, kurie yra pasiskiepiję ir turi galimybių pasą, kodėl atsisakyta pasiskiepijusių asmenų testavimo kaip prevencinės priemonės, ar viruso plitimo neskatino sprendimas nesiizoliuoti artimą kontaktą su sergančiuoju COVID-19 turėjusiems, bet skiepytiems žmonėms.

Kaip vertinate faktą, jog visuomenės nuomonės apklausos rodo Jus esant vienu nepopuliariausiu ir vienu labiausiai nemėgstamu šios Vyriausybės ministru?

Taip pat A. Dulkio klausiama, kodėl nukeltas infekcinių ligų klasterio kūrimas, kodėl pandemijos metu „didelė dalis įstaigų yra destabilizuotos ir toliau lieka be vadovų, o kai kurie vadovai yra atleidžiami abejotinomis aplinkybėmis“, kodėl kitąmet medikų algas žadama didinti tik 6 proc., nes šį augimą „suvalgys“ infliacija.

Opozicija pasigenda ir Sveikatos apsaugos ministerijos veiksmų mažinant vaistų kainas.

„Pateikiant Farmacijos įstatymo pataisas Seime, kuriomis sumažinta konkurencija kompensuojamųjų vaistų rinkoje, teigėte, jog bus imamasi kitų vaistų kainą galinčių sumažinti priemonių. Tačiau nė viena priemonė iki šiol nėra įgyvendinta. Iki šiol nėra atgaivintas mechanizmas dėl bendrų brangių vaistų pirkimų su Višegrado šalimis ir neįvyko nė vienas ekspertų susitikimas, iki šiol nėra suprogramuota ir neveikia nuotolinė receptinių kompensuojamųjų vaistų nuotolinės prekybos platforma“, – rašoma interpeliacijoje.

„Kaip vertinate faktą, jog visuomenės nuomonės apklausos rodo Jus esant vienu nepopuliariausiu ir vienu labiausiai nemėgstamu šios Vyriausybės ministru? Kaip, Jūsų nuomone, tai įtakoja gyventojų pasitikėjimą Vyriausybės sprendimais COVID-19 valdymo srityje?“ – klausia opozicijos atstovai.

Gavęs interpeliaciją, Vyriausybės narys privalo ne vėliau kaip per dvi savaites perduoti Seimo pirmininkui raštišką atsakymą, su kuriuo supažindinami Seimo nariai. Seimo posėdyje ministro atsakymai turi būti svarstomi ne vėliau kaip per penkias darbo dienas.

Ministrui pateikus atsakymus, sudaroma speciali komisija, kuri siūlo Seimui pritarti arba nepritarti atsakymams.

Jeigu ministro atsakymas pripažįstamas esąs nepatenkinamas ir pareiškiamas nepasitikėjimas juo, toks Seimo nutarimo projektas turi būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma, tai yra ne mažiau kaip 71.

Opozicija parlamente turi 67 atstovus.

P. Peleckio / BNS Foto nuotr.

A. Dulkiui paruošė 5 puslapius klausimų

Ministras dar lapkričio pradžioje tvirtino nebijąs interpeliacijos proceso ir net tikino laukiąs galimybės atsakyti į opozicijos iškeltus klausimus. Sprendžiant iš „valstiečių“ paruoštų klausimų, opozicijos kritikuojamas ministras, sulaukęs tokios galimybės, užtruks. Jei interpeliacijos procesas būtų pradėtas, A. Dulkys Seimo tribūnoje sugaiš nemažai laiko vien perskaitydamas visus jam skirtus klausimus.

Inicijuodami interpeliaciją ministrui „valstiečiai“ parengė 15 klausimų. Tačiau kai kurie iš jų turi po penkias ar net 11 klausiamųjų potemių, tad visi pasiteiravimai vos sutilpo į 5 puslapius. Opozicijai priklausantys parlamentarai iš ministro nori išgirsti ne tik pasiaiškinimų dėl pandemijos ar vakcinacijos proceso valdymo. Jei „valstiečiai“ surinks 29 parlamentarų parašus, būtinus, kad ministro atstatydinimo klausimas atsidurtų Seimo darbotvarkėje, A. Dulkys turės pasiaiškinti ir dėl ministerijos viešųjų pirkimų, ir įvertinti žemus savo reitingus.

„Valstiečių“ iniciatyva atsiradę klausimai prasideda nuo reikalavimo pasiaiškinti dėl 130 žingsnių pandemijos suvaldymo plano. Opozicijos teigimu, A. Dulkys melavo, kai pradėdamas eiti ministro pareigas kalbėjo turįs tokios apimties planą. Taip pat „valstiečiai“ teiraujasi, kokia yra dabartinė pandemijos suvaldymo strategija?

Ministro klausiama, kodėl buvo priimtas sprendimas laikinai, 2 dienoms, stabdyti, skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina. Opozicijai priklausančių politikų teigimu, tai buvo pirmas žingsnis, sugriovęs pasitikėjimą tiek „AstraZeneca“, tiek kitomis vakcinomis.

Taip pat prašoma pasiaiškinti dėl pavėluotos skiepijimo viešinimo kampanijos ir kodėl, pasak „valstiečių“, buvo pasirinkta „prievartinė vakcinacijos strategija“.

„Kodėl pasirinkote iš esmės prievartinę vakcinacijos strategiją, neatsižvelgdami į psichologinę visuomenės būklę, augantį susipriešinimą ir tarptautinių organizacijų įspėjimus bei mokslines publikacijas, kad prievarta gali paskatinti didesnį nepasitikėjimą vakcinoms ar net priešinimąsi vakcinacijai? Ar sprendimai buvo derinami su ekspertais ir medikais?“, – viename iš klausimų teiraujamasi ministro.

Kodėl pasirinkote iš esmės prievartinę vakcinacijos strategiją, neatsižvelgdami į psichologinę visuomenės būklę, augantį susipriešinimą.

Tarp klausimų atsidūrė viešojoje erdvėje jau ne kartą keltos temos. Opozicija klausia, kodėl pandemijos metu didelė dalis įstaigų, reikšmingų teikiant pagalbą žmonėms, toliau lieka be vadovų, o kai kurie vadovai yra atleidžiami abejotinomis aplinkybėmis.

„Be vadovo išlieka Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, vadovaujantis anoniminiu skundu atleistas Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas, regionines paslaugas koordinuojančios Šiaulių Respublikinės ligoninės vadovas ir t.t. Likusios institucijos yra nuolat audituojamos, net perkant išorės auditus, nors yra atlikti ministerijos auditai“, – rašoma klausimų, skirtų ministro interpeliacijai, projekte.

„Ar ministro tikslas yra sukompromituoti vadovus, juos atleisti ir visiškai destabilizuoti įstaigų veiklą pandemijos sąlygomis?“, – kitu klausimu teiraujamasi A. Dulkio.

Jei „valstiečiams“ pavyks surinkti 29 parašus, iš Seimo tribūnos A. Dulkys turės pasiaiškinti, kodėl nebuvo imtasi papildomų ir savalaikių priemonių kai gegužės mėnesį ėmė lėtėti vyresnio amžiaus asmenų vakcinacijos procesas. Taip pat kodėl, pasak opozicijos, visa vakcinacija buvo palikta savivaldybių atsakomybei, o SAM dalyvavo tik kaip vakcinų tiekimo organizatorė. Apskritai dėl esą netinkamo vakcinacijos proceso organizavimo „valstiečiai“ surikiavo 11 klausimų.

Reikalauja SAM pirkimus įvertinti iš Valstybės kontrolierius perspektyvos

Iš A. Dulkio „valstiečiai“ taip pat norėtų išgirsti atsakymus dėl medicinos darbuotojų atlyginimų klausimų, taip pat dėl viešojoje erdvėje ažiotažą kėlusių viešųjų pirkimų istorijų, į kurias įsivėlė Sveikatos apsaugos ministerija.

„Valstiečiai“ A. Dulkio prašo skandalus, kilusius tiek dėl „Kitokių pasikalbėjimų“ ar ministerijos komandos nuotraukoms išleistos sumos, įvertinti iš valstybės kontrolierius perspektyvos.

Ar ministro tikslas yra sukompromituoti vadovus, juos atleisti ir visiškai destabilizuoti įstaigų veiklą pandemijos sąlygomis?

„Kaip buvęs Valstybės kontrolierius, kaip vertinate tokius SAM pirkimus“, – prisiminti anksčiau eitų pareigų mąstymo logiką A. Dulkio prašo „valstiečiai“.

Opozicija taip pat prašo ministrą pasiaiškinti dėl Seime pateiktų alkoholio kontrolės politikos liberalizavimo projektų. Viename iš savo klausimų „valstiečiai“ stebisi, kad viename savo interviu A. Dulkys teigė, jog perteklinis mirtingumas pandemijos sąlygomis yra nulemtas blogos Lietuvos gyventojų sveikatos būklės. Kitaip tariant, „valstiečiai“ tarsi įžvelgia prieštaravimą tarp užimtos laikysenos dėl alkoholio kontrolės politikos ir ministro pastabų, kad lietuvių mirtingumas pandemijos metu yra susijęs su bloga sveikatos būkle.

„Ar jums neatrodo nelogiška tą būklę ir toliau bloginti palaikant alkoholio kontrolės prieinamumo didinimą? Ką jūs, kaip ministras, padarėte per tuos metus, kad būtų skatinamas gyventojų fizinis aktyvumas, sveikatai palanki mityba, būtų vykdoma rūkymo prevencija?“, – teiraujasi opozicija.

Klausimų ministrui sukėlė ir tai, kad Seimo sveikatos reikalų komitete svarstant Seimo šio rudens sesijos darbų programą nebuvo registruotas nė vienas Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotas įstatymo projektas.

„Kodėl? Tai yra beprecedentis atvejis“, – klausia „valstiečiai“.

Prašo įsivertinti žemus reitingus

Galiausiai „valstiečiai“ norėtų, kad A. Dulkys įvertintų savo, kaip ministro, žemus reitingus.

„Kaip, Jūsų nuomone, tai įtakoja gyventojų pasitikėjimą Vyriausybės sprendimais COVID-19 valdymo srityje?“, – rašoma klausimų A. Dulkiui projekte.

Taip pat prašoma ministro dar kartą patvirtinti arba paneigti viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją apie tai, ar jis nesiruošia kandidatuoti į Europos Audito Rūmų auditoriaus poziciją.

„Jeigu negalite patvirtinti, gal galite patvirtinti, kad atsistatydinsite iš sveikatos apsaugos ministro pareigų, kai jums bus pasiūlytos Europos Audito Rūmų auditoriaus pareigos?“ – teiraujasi opozicija.

Klausimai A. Dulkiui užbaigiami bendru pasiteiravimu – ar ministras įsivaizduoja tolesnį savo darbą.

Interpeliaciją gali pateikti ne mažiau kaip 29 Seimo nariai, tačiau, norint atstatydinti ministrą, reikia bent 71 balso. Naujienų agentūra ELTA pastarąją savaitę rašė, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime iniciatyvą ketina palaikyti ir kitos opozicinės frakcijos.

ELTA primena, kad rugsėjo mėnesį LVŽS užsiminė apie galimybę surengti interpeliaciją premjerei Ingridai Šimonytei. Tačiau „valstiečiai“ nuo šio plano atsitraukė, kadangi, pasak partijos pirmininko Ramūno Karbauskio, Vyriausybės vadovė išgirdo didžiausiai opozicinei frakcijai priklausančių politikų raginimus.

Vėliau į posėdį susirinkusi LVŽS šešėlinė Vyriausybė apsisprendė inicijuoti sveikatos apsaugos ministro A. Dulkio atstatydinimo procesą.

 

 

Rašyti komentarą
Komentarai (18)

Labai jau ilgai

renka tuos parašus...

Ir ką ? Slėpkis provokatoriau ...

siūlai nieko nedaryti ? Tai jau ne ...Tai kas dabar vyksta su " medicina " mano galva net netelpa į žodį medicina . Jei pavyktų interpeliacija šiam ministrui (71 balsas ) , visi sekantys " žinotų " , kad tokia pati interpeliacija gali pasivyti ir jį , jei " medicinoje " taikys prievartą ir " botago " metodus ir tuo pačiu liberalizuos gėralą , narkotikus .

Dulskis

Nemanau, kad atėjęs naujas ką nors padarytų geriau. Būtų tas pats, tik triukšmo ir keiksmų girdėtųsi daugiau iš abiejų pusių. Gal to ir siekiama?
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS