L. Kasčiūnas perspėja dėl kinų siekio įrengti rentgeno patikrą Lietuvos oro uostuose | Diena.lt

L. KASČIŪNAS PERSPĖJA DĖL KINŲ SIEKIO ĮRENGTI RENTGENO PATIKRĄ LIETUVOS ORO UOSTUOSE

Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas konservatorius Laurynas Kasčiūnas penktadienį kreipėsi į vyriausybinę komisiją, prašydamas įvertinti, ar Kinijos valstybės valdomos įmonės siekis įrengti rentgeno patikrą Lietuvos oro uostuose nekelia grėsmės šalies nacionaliniam saugumui.

Komiteto pirmininkas teigia, kad įmonės „Nuctech“ rentgeno patikros įranga oro uostuose gali kaupti duomenis apie keleivius ir bagažą, kurie pagal Kinijos įstatymus būtų prieinami Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnyboms.

L. Kasčiūno teigimu, ši įmonė dalyvauja Lietuvos oro uostų pakelbtame aviacijos saugumo įrangos viešajame pirkime.

Jis prašo, kad šios įmonės patikimumą įvertintų premjero sudaryta Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija.

Politiko rašte minimi žiniasklaidos pranešimai apie kaltinimus „Nuctech“ atstovams papirkimais Namibijoje ir Taivane, taip pat JAV perspėjimai.

L. Kasčiūnas sako, kad informaciją apie įmonės planus Lietuvos oro uostuose gavo iš europarlamentarų.

Pagal įstatymą, tarptautinius Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostus valdanti Lietuvos įmonė yra pirmos kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sąraše.

JAV laikraštis „Wall Street Journal“ šiemet birželį pranešė, kad Jungtinių Valstijų agentūros ėmėsi aktyvios kampanijos prieš „Nuctech“ veiklą Europoje.

Straipsnyje buvo rašoma, kad Nacionalinio saugumo taryba ir keletas kitų JAV agentūrų stengiasi įtikinti Europos vyriausybes atsisakyti „Nuctech“, kurios krovinių, bagažo ir keleivių tikrinimo sistemos tampa įprastos jūrų ir oro uostuose bei pasienio kontrolės punktuose visoje Europoje.

„Kaip ir „Huawei“ atveju, kampanija prieš „Nuctech“ yra išbandymas JAV gebėjimams įtikinti savo sąjungininkes atsisakyti palankesnę kainodarą siūlančių įrangos tiekėjų, atsižvelgiant į Amerikos susirūpinimą dėl saugumo, nors taikiniais tapusios bendrovės teigia, kad joms reiškiami kaltinimai yra nepagrįsti“, – buvo rašoma straipsnyje.

Vyriausybinė komisija pradėjo patikrą

Vyriausybinė strateginius sandorius tikrinanti komisija pradėjo Lietuvos oro uostų paskelbtame aviacijos saugumo įrangos viešajame pirkime dalyvaujančios Kinijos įmonės „Nuctech“ patikrą.

Apie tai BNS penktadienį informavo šios komisijos pirmininkas, Vyriausybės vicekancleris Alminas Mačiulis.

„Komisijos posėdyje ketvirtadienį nusprendėme pradėti šios kompanijos vertinimą, nes gavome valstybės įmonės Lietuvos oro uostai prašymą atlikti tokią patikrą“, – BNS sakė A. Mačiulis.

Jis sakė negalintis atskleisti, ar Lietuvos oro uostų prašymas atlikti „Nuctech“ patirtą reiškia, kad ši įmonė pretenduoja tapti pirkimo laimėtoja.

Komisijos posėdyje ketvirtadienį nusprendėme pradėti šios kompanijos vertinimą, nes gavome valstybės įmonės Lietuvos oro uostai prašymą atlikti tokią patikrą.

„Konkursą organizavo Lietuvos oro uostai, ne vyriausybinė komisija. Mes negalime nei nutraukti konkurso, nei kažkaip jo patvirtinti. Mes tik galime nacionalinio saugumo požiūriu įvertinti sandorio turinį ir sandorio šalį bei pateikti savo išvadą“, – aiškino A. Mačiulis.

Jis sakė negalintis prognozuoti, kiek laiko užtruks komisijos vertinimas.

„Labai sunku pasakyti, ketvirtadienį tik formaliai pradėjome procedūrą. Įstatymas numato, kad gali būti daroma pertrauka, gali būti prašoma papildomos informacijos“, – sakė vicekancleris.

Prašydamas įvertinti, ar Kinijos valstybės valdomos „Nuctech“ siekis įrengti rentgeno patikrą Lietuvos oro uostuose nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui, į vyriausybinę komisiją penktadienį kreipėsi ir Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

Pasak A. Mačiulio, L. Kasčiūno pateikta informacija bus panaudota Kinijos bendrovės vertinimo metu.

Lietuvos oro uostų atstovas Tadas Vasiliauskas BNS teigė, jog į komisiją kreiptasi dėl „Nuctech“, kuri dar nepaskelbta registruoto bagažo tikrinimo sistemų įrengimo konkurso laimėtoja, bet yra pirmoji eilėje.

Anot jo, kinai konkurse dalyvauja kartu su Lietuvos kompiuterių, kopijavimo ir ryšių įrangos tiekėja „Inta“.  

„Praėjusią savaitę patys kreipėmės į vyriausybinę komisiją, kad jos nariai atidžiai įvertintų konkursuose dalyvaujančią minimą įmonę, jos pasiūlymą", – BNS sakė T. Vasiliauskas.

T. Vasiliausko teigimu, atnaujinant Vilniaus ir Kauno oro uostų bagažo patikros sistemas, šiuo metu vyksta du konkursai – vienas skirtas rankinio bagažo, o kitas – registruoto bagažo tikrinimo sistemoms atnaujinti. Pirmajam konkursui paraiškos dar teikiamos.

Rašyti komentarą
Komentarai (11)

uz ka mums

tokia bausme?

O ką?

Racijos Kasčiuno žodžiuose yra. Kiniečiai ne be reikalo paleido korona o pas save atšaukė vaiku gimstamumo ribojimą. Dabar vykdo savo ateities planus kad galėtų perimti pasaulį

DEDE VASIA

KRASCIUONUJ IR VISAI KONCERVATORIU FERMAIS VAIDENASI NETIK RUSAI PUOLA BET JAU IR KINIECIAI)
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS