A. Širinskienė prašo VTEK pateikti rekomendacijas dėl politikų pietų | Diena.lt

A. ŠIRINSKIENĖ PRAŠO VTEK PATEIKTI REKOMENDACIJAS DĖL POLITIKŲ PIETŲ

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė prašo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) išaiškinimo, kaip turėtų elgtis politikai, kai jie yra kviečiami į priėmimus ar dalykinius pietus.

Pasak A. Širinskienės, komisija trečiadienį pripažinusi, jog susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė įstatymus komandiruotėse pietaudamas už ministerijai pavaldžių įmonių lėšas, turėtų pateikti ir rekomendacijas, kada politikai gali pietauti ir vaišintis, o kada jie privalo susimokėti.

„Seimo nariai, kiti politikai bei valstybės tarnautojai gauna daug kvietimų. Dalį jų tenka priimti vien dėl to, kad yra dešimtmečiais susiklosčiusi tradicija, kad ten dalyvauja komiteto pirmininkas arba Seimo narys“, – teigia A. Širinskienė.

Neapdairiai suvalgytas kotletas gali tapti kelis mėnesius trunkančia problema.

Anot jos, į savo renginius politikus kviečia teismai, Lietuvos advokatūra, Vyriausybė, ministerijos, rajonų ar miestų merai, universitetai, nevyriausybinės organizacijos, rengiančios konferencijas. Dažnai po tokių renginių vaišinamasi kava, arbata, užkandžiais, kartais – pietumis.

„Protokolas, o ir elementarus mandagumas, reikalauja pasilikti priėmimui ir parodyti dėmesį šeimininkams. Tačiau, panašu, kad VTEK nusprendė tokias tradicijas keisti – ir neapdairiai suvalgytas kotletas gali tapti kelis mėnesius trunkančia problema”, – tikina A. Širinskienė.

Politikės teigimu, VTEK ilgametėje praktikoje pripažįstama, kad pažeidimui užtenka ir konflikto regimybės, todėl  „dabar niekas nėra garantuotas, kad dalykiniai pietūs ar užkandžiai priėmimo metu nesukels kam nors kokios regimybės“. Ji ragina VTEK rekomendacijomis sukurti „vieningą standartą“, kuris atsakytų į visus kylančius klausimus.

K. Mažeika: VTEK sprendimas padidins biurokratiją

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sako, kad VTEK sprendimas dėl susisiekimo ministro J. Narkevičiaus pietų yra precedentas, kursiantis papildomą biurokratiją.

Kai yra sodinamas miškas arba kai susitinkame su miškininkais, po to – arbata, kibinas ar kažkoks sausainis – kaip tada tokiu atveju?

Pasak jo, VTEK išaiškinimas, kad, priėmęs maitinimo paslaugų apmokėjimą iš Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD), J. Narkevičius pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą, tiesiog sukurs daugiau papildomo darbo, siekiant aukštiems pareigūnams nepakliūti į analogiškas situacijas.

„Dabar bus daugiau darbo dėl darbo – kotletą ar kažkokį kitą veiksmą apiforminti, apipavidalinti. Turbūt tai tik padidins biurokratiją. O reziumė – bus sugalvota valgyti ne kotletus, o bandeles su arbata“, – „Žinių radijui“ samprotavo K. Mažeika, pabrėždamas, kad dabar teks baimintis net simbolinių vaišių ministerijai pavaldžiose struktūrose.

„Kai yra sodinamas miškas arba kai susitinkame su miškininkais, po to – arbata, kibinas ar kažkoks sausainis – kaip tada tokiu atveju?“ – klausė K. Mažeika.

„Situacija tikrai sukurianti precedentą“, – pridūrė jis.

VTEK trečiadienį nusprendė, kad susisiekimo ministrui J. Narkevičiui kilo interesų konfliktas, kai už jo pietus pernai per komandiruotę Minske sumokėjo ministerijai pavaldi Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, o išlaidas Abu Dabyje padengė Lietuvos automobilių kelių direkcija.

VTEK rekomendaciją pateiks

VTEK ketvirtadienį pranešė, kad artimiausiu metu pateiks rekomendaciją dėl dalykinių politikų pietų.

Šią ir kitas rekomendacijas komisija žada pateikti šiemet įsigaliojus naujam įstatymui dėl viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje.

Diskusija dėl pietumis vaišinamų politikų elgesio vėl kilo komisijai paskelbus, kad susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė įstatymą, kai pietavo ministerijai pavaldžių įstaigų ir įmonių sąskaita.

„Kadangi dovanų priėmimo reglamentavimas tam senajame ir naujajame įstatyme skyrėsi, komisija dar iki įsigaliojant naujam įstatymui numatė būtinybę parengti gaires, kaip turėtų elgtis viešajame sektoriuje dirbantys asmenys“, – BNS sakė VTEK atstovė spaudai Eglė Ivanauskaitė.

„Būtent dabar komisija intensyviai dirba tas gaires rengdama ir artimiausiu metu jos bus paviešintos“, – pridūrė ji.

VTEK nusprendė, kad susisiekimo ministrui J. Narkevičiui kilo interesų konfliktas, kai už jo pietus pernai per komandiruotę Minske sumokėjo ministerijai pavaldi Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, o išlaidas Abu Dabyje padengė Lietuvos automobilių kelių direkcija.

Anot komisijos, susisiekimo ministras su šiomis įstaigomis ir įmonėmis yra susijęs valdymo ir kontrolės bei tarnybinio pavaldumo ryšiais, todėl J. Narkevičiui kils būtinybė priimti su jomis susijusius sprendimus.

E. Ivanauskaitė pabrėžė, kad sprendimas dėl J. Narkevičiaus priimtas remiantis iki 2019-ųjų pabaigos galiojusia įstatymo redakcija, nes pats tyrimas dėl ministro buvo pradėtas pernai.

Senojoje redakcijoje teigiama, kad valstybinėje tarnyboje dirbantis asmuo negali priimti dovanų, jeigu tai keli sukelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą.

Toks apribojimas netaikomas asmenims, gavusiems 30 eurų neviršijančių dovanų ar paslaugų pagal tarptautinį protokolą ar tradicijas, kurios įprastai yra susijusios su asmens, dirbančio valstybinėje tarnyboje, pareigomis, taip pat reprezentacijai skirtoms dovanoms, tokioms kaip valstybės, įstaigos ar kitokia simbolika, kalendoriai ar knygos.

Nuo 2020 metų įsigaliojusioje redakcijoje rašoma, kad asmuo ar jo artimasis negali priimti dovanų ar paslaugų, jeigu tai susiję su jo tarnybine padėtimi ar tarnybinėmis pareigomis. Joje taip pat galioja panaši išimtis, kaip ir senajame įstatyme, tik dovanos vertė turi neviršyti 150 eurų.

Rašyti komentarą
Komentarai (5)

Laima

Atsiprašau ar Kęstutis Mažeika mok išsivirti kibinai. O jei nemok tai kas jam verd. Už kiek procentų gavo žemės, atsiprašau už kulu klausimą, prašo atsakyti per televiziją.

Durniu laivas

Gal reiketu nauseda su anuku nusiusti pas psichiatra pasitikrinti sveikatos ar gali dirbti valstybineje tarnyboje

Rinkėja

Ar gali žmogus dirbti seime net jo vadovybėj nežnodamas teisinių dalykų.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS