VRK kirtis socialdemokratams: pripažinti pažeidę įstatymus, negaus 0,5 mln. eurų | Diena.lt

VRK KIRTIS SOCIALDEMOKRATAMS: PRIPAŽINTI PAŽEIDĘ ĮSTATYMUS, NEGAUS 0,5 MLN. EURŲ

Šiurkščiai Seimo rinkimų finansavimo tvarką pripažinta pažeidusi ir dėl to netekusi šio pusmečio valstybės dotacijos Lietuvos socialdemokratų partija (LSPD) mano buvusi nubausta neteisingai bei žada skųsti sprendimą teismui.

„Mes sprendimą skųsime teismui, lygiai taip pat keldami klausimus dėl nevienodo traktavimo, taikomo skirtingoms politinėms partijoms“, – antradienį po Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) posėdžio BNS sakė Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Justas Pankauskas.

VRK tyrime nurodytus pažeidimus jis vadino vertinimais, interpretacijomis, nuomone, o ne faktais.

J. Pankausko teigimu, tyrimo svarstymas tyčia užtęstas iki valstybės dotacijų skirstymo.

„Tyrimas, kiek žinome pagal paskutines užklausas į mus, buvo baigtas ir medžiaga surinkta rugpjūčio mėnesį. Labai kelia klausimus tokia aplinkybė, kad likus dviem dienoms iki dotacijų skirstymo, buvo pateikta šita pažyma“, – teigė jis.

„Niekas negali paneigti, kad laukta ir vilkinta iki paskutinės akimirkos, kad mums paliktų tik keletą darbo dienų parengti gynybinius argumentus. Laiko tikrai buvo per mažai“, – sakė politikas.

Antradienį per VRK posėdį partijos advokatė Jurgita Karvelė prašė svarstymą atidėti, nes nespėta susipažinti su visais dokumentais, bet dauguma komisijos narių nutarė, jog savaitės tam turėjo pakakti.

Komentuodamas VRK sprendimą šiurkščiais pripažinti LSDP Seimo rinkimų finansavimo tvarkos pažeidimus partijos vicepirmininkas teigė, kad Rinkimų komisija jų pažeidimus įvertino kitaip nei valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos šių metų balandį, svarstant šios partijos mokėtas algas kai kuriems savo kandidatams.

„Jie limitą viršijo 12 proc., bet jie sudėjo išlaidas ir vienmandatininkų, ir daugiamandatininkų, tokiu atveju limito viršijimo jie nepasiekė. Mūsų atvejo bendro sudėjimo abiejų grafų nebuvo“,– pabrėžė jis.

„Mūsų bendras rinkimų išlaidų limitas sudėjus vienmandatininkų ir partijos išlaidas buvo galimas 2,3 mln. eurų, tačiau partija teišleido 1,4 mln. eurų“, – pridūrė J. Pankauskas.

Antradienį VRK pripažino, kad prieš dvejus metus per Seimo rinkimus LSDP padaryti finansiniai pažeidimai yra šiurkštūs. Konstatuota, kad partija kaip savo rinkimų išlaidų nenurodė 100 tūkst. eurų arba 13,51 proc. limito politinės kampanijos išlaidų. Pats limitas viršytas 20,59 procento.

Partija deklaravo Seimo rinkimams 2016 metais išleidusi 790 tūkst. eurų, nustatytas limitas siekė 740 tūkst. eurų.

Dėl to VRK nutarė LSDP nemokėti vieno pusmečio dotacijos – 505 tūkst. eurų.

Atlikusi Socialdemokratų partijos parlamento rinkimų finansų analizę, VRK nustatė, kad rinkiminių lėšų LSDP savo skyriams skyrė dar neprasidėjus politinei kampanijai, kandidatai apmokėjo ne savo, o partijos ar kitų kandidatų politinę reklamą, sudarytos fiktyvios sutartys dėl konsultacijų, iš tiesų sumokant už kitas paslaugas, už dalį išlaidų mokėta ne iš politinės kampanijos sąskaitos, nors tai buvo su rinkimais susijusios išlaidos.

J. Pankauskas BNS sakė, kad dotacijos netekimas turės įtakos partijos ir jos kandidatų matomumui per artėjančius rinkimus.

„Visi suprantame, kad turėjimas ar neturėjimas būtent tokios sumos reiškia partijos matomumą, galimybes kandidatams reklamuotis, ypač rengiantis trejiems rinkimams“, – teigė jis.

„Dabar partijos sąskaita nėra tuščia, tiesiog, matyt, biudžetai bus mažesni, bet mes dar tikimės, kad apsiginsime dėl neteisingo mūsų vertinimo VRK“, – pridūrė jis.

2016 metais LSDP buvo valdančioji partija.

Apskundė etikos sargams

Pripažinusi socialdemokratų per Seimo rinkimus padarytus finansavimo tvarkos pažeidimus šiurkščiais Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nutarė, kad penkių Seimo narių elgesį turi įvertinti ir parlamento Etikos ir procedūrų komisija.

Seimo etikos sargams apskųsti Algimantas Salamakinas, Algirdas Sysas, Algirdas Butkevičius, Gediminas Kirkilas ir Irena Šiaulienė. Pirmieji du yra Socialdemokratų partijos nariai, kiti trys partiją paliko pernai bei įkūrė naują Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakciją.

VRK darbuotojai nustatė, kad šie Seimo nariai mokėjo ne už savo, bet už partijos reklamą per Seimo rinkimus 2016 metais.

VRK pažymoje nurodyta, kad A. Salamakinas, A. Butkevičius ir I. Šiaulienė galėjo būti sudarę fiktyvias sutartis su viešųjų ryšių kompanija „Piar“ dėl mokymų ir konsultacijų. Įtariama, kad politikai iš tiesų konsultacijų negavo, bet už jų pervestas lėšas „Piar“ apmokėjo LSDP reklamą žiniasklaidoje.

G. Kirkilas ir A. Sysas, taip pat gavę lėšų iš partijos, jomis sumokėjo už LSDP reklamą laikraštyje „Lietuvos žinios“ ir keliose radijo stotyse.

VRK teigimu, taip tuometiniai socialdemokratai gelbėjo partiją, kad jos lėšos agitacijai neviršytų Seimo rinkimų išlaidų limito.

Pristatydama kreipimąsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją VRK narė Aistė Žilinskienė sakė, kad Seimo nariams taikomi aukštesni standartai nei paprastiems piliečiams.

Anot jos, etikos sargai turėtų įvertinti parlamentarų elgesį, ypač kai jis sukelia tokias pasekmes, kaip pusės milijono dotacijos netekimas.

„Vyriausiosios tarnybinės etikos, Seimo Etikos ir procedūrų komisijų ankstesnės pažymos ir Politikų etikos kodeksas labai aiškiai sako, kad politikai turi gerbti valstybę, jos įstatymus, jų politinei atskaitomybei keliami gerokai aukštesni standartai“, – teigė A. Žilinskienė.

Rašyti komentarą
Komentarai (7)

Gelbekit

Kaip skusite teismui, jei tie pinigai mokesciu mokėtojų .ir mes dar tuos šiukšles išlaikome ir jų partijas ohohohooo

Optimastai Hjumorastai

Abiejų genčių socialdomkratai negavo valstybės pinigaičių . Tai labai neįprasta Brazausko , Juršėno TSKP laikų gerovei , kai dosniai finansuodavosi . Jiem rublių , talonų , dolerių , litų gi visada užtekdavo . Smūgis žemiau treningų gumelės . Lai eina pas psichologę išsiverkti .

aš manau

nereikia prisidirbti , tada nereikės kalbėti apie kerštą .
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS