Ar gali dirbti su vaikais, parodo specialus QR kodas. Jei asmuo teistas už seksualinius ar kitus sunkius bei labai sunkius nusikaltimus – durys užveriamos. Tokių vos per tris mėnesius – beveik 700.
„Iš tų duomenų matome, kad yra 45 asmenys, kurie kreipėsi dėl QR kodo, nors turi teistumą už seksualinio pobūdžio nusikaltimus, tame tarpe – prieš vaikus“, – nurodė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos grupės vadovė Kristina Stepanova.
Be seksualinių nusikaltėlių, QR kodo prašytojų gretas papildo kontrabandininkai, narkomanai, smurtautojai ar net žudikai. Šie skaičiai rodo, kad anksčiau tokie asmenys dirbo netrukdomi.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Iki QR kodo įsigaliojimo pažymas dėl teistumo išsiimdavo iki 3 tūkst. žmonių, dabar QR kodą jau išsiėmė per 200 tūkstančių. Skaičius, kiek žmonių įvykdo įstatymą, išaugo iki 100 kartų“, – šnekėjo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Linas Kukuraitis.
Vaiko teisių specialistai teigia, kad darbdaviai anksčiau savo darbuotojų tikrinti nesivargino.
„Tarnyba paskutinius kelis metus aplankydavo ugdymo įstaigas – iš vienuolikos mokyklų vos viena turėjo pažymas. Lygiai taip pat lankant stovyklas – vos viena kita turėjo pažymas“, – teigė Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Tačiau dalis parlamentarų įsitikinę, kad nauji reikalavimai atvėrė Pandoros skrynią – mat dabar su vaikais nebegali dirbti net paprastas šlavėjas, prieš 20 metų teistas dėl kontrabandos.
„Atsitiks taip, kad sporto klubuose, viešosiose įstaigose, Šaulių sąjungoje ar kitur žmogus tiesiog nebegalės vykdyti savo pareigų – atsiras vakuumas“, – pabrėžė Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.
R. Žemaitaičio siūlymu, QR kodo reikia prašyti tik iš seksualinių nusikaltėlių, net jei jų teistumas jau išnykęs. Seimo narys Ignas Vėgėlė QR kodą nori išvis naikinti – neva jis pažeidžia žmogaus teises.
„Mes jį dar kartą nubaudžiame, nors teismas jau bausmę skyrė, reikia surasti balansą“, – tvirtino Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys I. Vėgėlė.
Tačiau čia ir iškyla sunkumų.
„Turto prievartavimas – ar tas žmogus pavojingas vaikui, ar ne? Gal žmogus tiesiog neturėjo ką valgyti ir ryžosi tokiam žingsniui, bet turto plėšimas yra smurtinis“, – aiškino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos grupės vadovė Kristina Stepanova.
I. Vėgėlės siūlymu, seksualiniai nusikaltėliai ir smurtautojai turėtų būti registruojami duomenų sistemoje.
„Darbdavys, darbuotojo sutikimu, užregistruoja jį duomenų bazėje. Jei asmuo padaro nusikalstamą veiką ir yra nuteisiamas, sistema automatiškai atsiunčia informaciją darbdaviui – viskas“, – tvirtino I. Vėgėlė.
Prezidento patarėja Irena Segalovičienė įsitikinusi, kad įstatymą reikia tobulinti, tačiau QR kodas turi išlikti.
Yra ambicija patikslinti nusikaltimų pobūdį, kad sistema iš tiesų būtų naudinga, nes kai kurie nusikaltimai iškrenta iš konteksto.
„Yra ambicija patikslinti nusikaltimų pobūdį, kad sistema iš tiesų būtų naudinga, nes kai kurie nusikaltimai iškrenta iš konteksto. Taip gaunasi, kad mes vis tiek neapsaugome vaikų“, – kalbėjo prezidento vyriausioji patarėja I. Segalovičienė.
Politikai spręs, kokie asmenys vaikams kelia grėsmę. Dėl to nuo balandžio pabaigos iki rugsėjo atidėtas terminas, iki kada darbdaviai turi reikalauti QR kodo. Tai, anot kai kurių politikų, atveria kelią galimiems nusikaltimams.
„Ar neatsitiks taip, kad būtent vasaros laikotarpiu stovyklose dirbantys savanoriai neturės QR kodo? Bus nepatikrinti, ar jie patikimi, ar gali dirbti su vaikais“, – svarstė Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė Daiva Ulbinaitė.
Anot ministerijos, naujai įsidarbinantys asmenys QR kodą turės pateikti, tačiau pripažįsta – grėsmė kyla dėl seniai dirbančiųjų. Jei jie nusikals iki rudens, darbdavys to gal ir nesužinos.
„Deja, bet dėl visos kilusios diskusijos mes tarsi sudarome galimybę šiems žmonėms kol kas dar dirbti“, – tvirtino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos grupės vadovė Kristina Stepanova.
Darbui su vaikais jau išduota daugiau nei 204 tūkst. QR kodų.
Naujausi komentarai