Apie tai feisbuke trečiadienį pranešė „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis, pasidalinęs Seimo nutarimo projekto, kuriuo Valstybės kontrolė būtų įpareigota atlikti auditą, nuotrauka su parlamentarų parašais.
„Nemuno aušra“ kyla virš Seimo! Po ilgų diskusijų didžioji dalis Seimo narių sutinka, kad LRT veikla būti tiriama!“ – rašė R. Žemaitaitis.
Seimo nutarimu Valstybės kontrolei būtų pavesta atlikti auditą iki rugsėjo 1 dienos, įvertinant LRT veiklą „ekonomiškumo, efektyvumo ir rezultatyvumo požiūriu“.
Nutarimo projektą parašais parėmė 71 Seimo narys, daugiausia – iš valdančiosios koalicijos.
Parlamentas jį galės priimti anksčiausiai kovą prasidėjus Seimo pavasario sesijai, nebent politikai nutartų šaukti neeilinę sesiją anksčiau.
„Nemuno aušros“ atstovo Artūro Skardžiaus vadovaujamas Seimo Audito komitetas gruodį Valstybės kontrolei siūlė šiemet pradėti LRT ir valstybės kontroliuojamos energetikos grupės „Ignitis grupė“ veiklos auditus, tačiau šių patikrinimų institucijos metiniame veiklos plane neatsirado.
LRT politikai norėtų audituoti siekiant išsiaiškinti, ar transliuotojas efektyviai leidžia lėšas, ypač samdant turinio kūrėjus iš išorės. Šiemet jo biudžetas augo maždaug 7 mln. eurų iki beveik 80 mln. eurų.
Aš įžiūriu tokį politizuotą spaudimą nacionaliniam transliuotojui, kas yra demokratinėje visuomenėje nepriimtina.
Visuomeninio transliuotojo biudžetas apskaičiuojamas automatiškai pagal valstybės gautas pajamas iš gyventojų pajamų mokesčio ir akcizo.
VK praėjusią savaitę pranešė, kad 2025 metais numato baigti ir pristatyti 32, taip pat šiemet pradėti 26 naujus auditus ir vertinimus. Pastarųjų rezultatai bus pateikti 2026 metais.
Aukščiausioji Lietuvos valstybinio audito institucija nurodė, kad besirinkdama auditų ir vertinimų temas ypatingą dėmesį skyrė nacionaliniam saugumui ir gynybai, sveikatos paslaugų prieinamumui ir švietimui, inovacijoms bei technologinei pažangai, tvariam ir subalansuotam šalies biudžeto sudarymui.
Opozicija siūlymą atlikti LRT auditą vadina politizuotu, pavojingu žiniasklaidos laisvei
Opozicinių konservatorių bei liberalų frakcijų atstovai daugiau nei pusės Seimo narių siūlymą audituoti (LRT) veiklą vadina politizuotu, įžvelgia pavojų žiniasklaidos laisvei.
Seimo Audito komiteto narys, konservatorius Jurgis Razma BNS teigė nepritariantis tokiam siūlymui. Pasak jo, dėl audito reikmės turėtų spręsti iš 12 visuomenės, mokslo ir kultūros atstovų sudaryta LRT Taryba, o ne politikai.
„Audito komiteto posėdyje išaiškėjo, kad Seimo nariai net nėra susipažinę su privataus audito medžiaga, kuri buvo pateikta. Aš įžiūriu tokį politizuotą spaudimą nacionaliniam transliuotojui, kas yra demokratinėje visuomenėje nepriimtina“, – kalbėjo opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojas.
Liberalas, buvęs Kultūros ministras Simonas Kairys BNS akcentavo, jog LRT veiklos bei kontrolės mechanizmas yra apibrėžtas specialiame įstatyme.
Politiko teigimu, iš politinės valios Seime gimstančios idėjos yra žiniasklaidos laisvės principų pažeidimas.
„Jeigu norima kažką keisti, kelti klausimus yra visi reikalingi formatai (...). Auditą specialių siūlyti, kada įstatyme yra aiškiai apibrėžta kokiais terminais, kas audituoja LRT, tai jau yra politinis kyšimasis į žiniasklaidos laisvę ir esminių principų, kurie yra reikalingi demokratinėje valstybėje, paminimas“, – akcentavo Seimo narys.
J. Razmos teigimu parlamentarai Audito komiteto posėdyje buvo informuoti, jog LRT auditą jau yra atlikusi privati bendrovė, o jo rezultatai – viešai prieinami.
„Kažin, ar čia domina realus audito rezultatas, ar tiesiog yra tam tikras sprendimas LRT, kad gražiau stenkitės atvaizduoti valdančiuosius, tada bus mažiau visokių užsipuldinėjimų. (...) iš Žemaitaičio ir jo partijos atstovų buvo kryptinga pozicija, kad LRT – neobjektyvus, kad perdėtai konservatorius myli, to aš tikrai neįžvelgčiau, (...), bet tokia linija iš tos partijos atstovų skelbiama ir kaip nuoseklaus veikimo išraišką siūlo auditą“, – pažymėjo parlamentaras
(be temos)