Dėl K. Tubio galimybių eiti mero pareigas spręs naujos sudėties teismo kolegija | Diena.lt

DĖL K. TUBIO GALIMYBIŲ EITI MERO PAREIGAS SPRĘS NAUJOS SUDĖTIES TEISMO KOLEGIJA

  • 0

Prašymą dėl Anykščių rajono merui Kęstučiui Tubiui skirtos baudžiamojo poveikio priemonės vykdymo nagrinės naujos sudėties Panevėžio apygardos teismo teisėjų kolegija, pranešė teismas.

Trečiadienį Panevėžio apygardos teismo teisėjai Danutė Švitinienė ir Donatas Jatužis priėmė nutartį, kuria nušalino trečią teisėjų kolegijos narį – teisėją Valdą Ciesiūną nuo Probacijos tarnybos prašymo, susijusio su K. Tubiui skirtos baudžiamojo poveikio priemonės vykdymo tvarka, nagrinėjimo. Teisėjas teikė išaiškinimą Vyriausiajai rinkimų komisijai dėl K. Tubio galimybių eiti mero pareigas, tad tai, V. Ciesiūno kolegų manymu, gali kelti klausimų dėl teisėjo šališkumo.

Kovo 30 dieną Probacijos tarnyba pateikė teismui prašymą išaiškinti, ar K. Tubis gali eiti Anykščių rajono savivaldybės mero pareigas nepažeisdamas Panevėžio apygardos teismo nuosprendžiu jam skirtos baudžiamojo poveikio priemonės – teisės dirbti valstybės tarnyboje ketverius metus atėmimo. Toks klausimas iškilo per savivaldos rinkimus, nes K. Tubis yra nuteistas dėl prekybos poveikiu.

Šis prašymas buvo paskirtas nagrinėti teisėjų kolegijai, susidedančiai iš V. Ciesiūno, D. Jatužio ir D. Švitinienės.

Anot teismo, nušalinimą teisėjui V. Ciesiūnui pareiškė nuteistasis K. Tubis ir jo gynėjas advokatas. Pareiškėjų manymu, teisėjas V. Ciesiūnas, jau anksčiau pasisakydamas dėl K. Tubiui nuosprendžiu paskirtos baudžiamojo poveikio priemonės taikymo ir jos vykdymo tvarkos, pažeidė baudžiamojo proceso įstatymą.

Be to, pareiškėjų nuomone, pats teisėjas V. Ciesiūnas viešai, teismo posėdyje pripažino neatsispyręs visuomenės spaudimui bei bylos rezonansui, todėl tai galima vertinti kaip tam tikrą teisėjo šališkumą.

Išnagrinėjęs pareiškėjų argumentus, taip pat Probacijos tarnybos ir prokuratūros atsiliepimus į pareikštą nušalinimą, teisėjai Danutė Švitinienė ir Donatas Jatužis konstatavo, kad nenustatė teisėjo V. Ciesiūno tiesioginio, subjektyvaus suinteresuotumo aptariamu atveju.

Nušalinimą nagrinėję teisėjai mano, kad teisėjas V. Ciesiūnas, vienasmeniškai išnagrinėdamas ankstesnį – Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) prašymą K. Tubio byloje, privalėjo numatyti, kad gali kilti grėsmė dėl teismo nešališkumo.

Kadangi šiuo metu Panevėžio apygardos teisme yra gautas Probacijos tarnybos prašymas, analogiškas VRK prašymui, kurį kovo pradžioje jau nagrinėjo teisėjas V. Ciesiūnas, teisėjų manymu, bet kuris teisėjų kolegijos, kurios nariu būtų ir teisėjas V. Ciesiūnas, sprendimas gali kelti abejonių dėl teisėjų kolegijos nešališkumo, o taip pat nepasitikėjimą teismu, kaip teisingumą vykdančia institucija.

Atsižvelgus į tai, nuspręsta nušalinti teisėją V. Ciesiūną ir perduoti spręsti klausimą dėl naujo teisėjų kolegijos nario paskyrimo Panevėžio apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkui.

Ši nutartis įsigalioja jos paskelbimo dieną ir yra neskundžiama.

Į rinkimus grąžino po LVAT sprendimo

VRK K. Tubį iš rinkimų buvo pašalinusi kovo 7 dieną, jau po pirmojo turo.

Tokį sprendimą komisija priėmė Panevėžio apygardos teismui pateikus išaiškinimą, kad dėl prekybos poveikiu nuteistam politikam skirta bausmė – atimta teisė ketverius metus dirbti valstybės tarnyboje – apima ir draudimą dirbti renkamas pareigas.

Tačiau Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) nurodė, kad Panevėžio apygardos teismo sprendime įvardytas apribojimas – teisės dirbti valstybės tarnyboje ketveriems metams atėmimas – nėra aiškus ir negali būti vienareikšmiškai suprantamas kaip apribojantis būti renkamam į mero pareigas.

Anot LVAT, kilus neaiškumui dėl nuosprendžio, Panevėžio apygardos teismas jį patikslinti galėjo nutartimi, tuo metu VRK šalindama kandidatą iš rinkimų rėmėsi vieno iš bylos teisėjų paaiškinimu, kuris, be kita ko, „yra prieštaringas“.

Reaguodama į teismo sprendimą, VRK sugrąžino K. Tubį į rinkimus, kuriuos jis laimėjo.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS