Dėl Renaldo Čiužo – šaršalas Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl Renaldo Čiužo – šaršalas

– Nacionalinė švietimo agentūra pateikė vertinimą
2025-07-06 15:11

Viešojoje erdvėje kilus diskusijoms dėl naujojo Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) direktorius pavaduotojo Renaldo Čiužo praeities bei galimo interesų konflikto dėl ryšių su Švietimo ministerijos darbuotoja, įstaigos vadovas Simonas Šabanovas nesiima vertinti šių kalbų.

Renaldas Čiužas
Renaldas Čiužas / L. Balandžio/BNS nuotr.

„Nesiimu vertinti viešoje erdvėje paskelbtų komentarų, atsižvelgdamas į tai, kad Viešojo valdymo agentūra nenustatė aplinkybių, dėl kurių R. Čiužas negalėjo būti priimtas į pavaduotojo pareigas“, – BNS raštu perduotame komentare teigė S. Šabanovas.

Naujojo NŠA direktoriaus pavaduotojo paskyrimu pasipiktino Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narys liberalas Simonas Kairys. Anot jo, ministerija turėjo dėti pastangas, kad R. Čiužas nebūtų priimtas dirbti į šią įstaigą.

„Kadaise išmestas iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, jis į svarbiausią ministerijos įstaigą grįžta per kitą galą“, – šią savaitę išplatintame pranešime teigė politikas.

„Ministerija turi teisę ir pareigą nustatyti aukštus valstybės tarnautojų standartus, tačiau tai šiandien nebuvo padaryta. Kita vertus, nėra ko stebėtis, kai likusius reputacijos ir etikos standartus numušė pats Vyriausybės vadovas Gintautas Paluckas ir nieko blogo čia nemato“, – teigė jis.

BNS rašė, kad R. Čiužas nuo 2020 metų ėjo Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento (NTAKD) direktoriaus pareigas, tačiau 2022 metais šalių susitarimu pasitraukė iš jų, sulaukęs pavaldinių kaltinimų dėl psichologinio spaudimo ir mobingo.

S. Kairys pranešime akcentavo, kad R. Čiužas praeityje taip pat buvo atleistas iš Švietimo ministerijos dėl „neskaidrių reikalų, susijusių su pedagogų rengimu ir jų kvalifikacijos kėlimu, honorarais iš ministerijai pavaldžių įstaigų“.

Kadaise išmestas iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, jis į svarbiausią ministerijos įstaigą grįžta per kitą galą.

Savo ruožtu Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) BNS teigė neturinti įtakos atrenkant pavaldžių įstaigų darbuotojus, mat ministerija nedalyvauja jų atrankoje ir nereguliuoja atrankos procesų.

Kaip BNS nurodė agentūra, konkursą eiti Nacionalinės švietimo agentūros direktoriaus pavaduotojo pareigas organizavo Viešojo valdymo agentūra. Gegužės 8 dieną ji raštu informavo NŠA, kad konkurso metu į pareigas atrinktas R. Čiužas.

„Šiame rašte taip pat pateikta informacija, kad, patikrinus jo duomenis Priėmimo į valstybės tarnautojo pareigas organizavimo tvarkos apraše nurodytuose registruose, nenustatyta aplinkybių, dėl kurių jis negalėtų būti priimamas į pareigas“, – BNS nurodė NŠA.

Įžvalgomis apie šį paskyrimą socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo ir buvęs švietimo viceministras, konservatorius Ignas Gaižiūnas, jis atkreipė dėmesį į R. Čiužo asmeninius santykius.

„Viešojoje erdvėje jau iškilo įvairūs jo veiklos aspektai, todėl nesikartosiu. Visgi kontekstą praplėsiu informacija, kad jis yra Jolantos Navickaitės – ŠMSM Ugdymo departamento direktorės – sutuoktinis. Jolanta savo darbą atlieka gerai. Ar gali būti Lietuvos švietimo politika sutelkta vienos šeimos rankose“, – feisbuke rašė politikas.

„Čia interesų konfliktų tiesiog begalės, nes būtent Jolantos vadovaujamas departamentas atsakingas už praktiškai visas NŠA veiklos sritis. Išeis, kad žmona turi kontroliuoti vyro padaryto darbo rezultatus?“ – klausė jis.

I. Gaižiūnas taip pat tikino, kad tokie paskyrimai „nevyksta be aukščiausios politinės valdžios palaiminimo“.

„O šiuo atveju nenustebčiau, jeigu tai būtų ir tiesiog pavedimas iš ministrės. Gal norima pakišti NŠA direktorių? O gal „patikimose“ rankose turėti visą kontrolę?“ – svarstė politikas.

Apie galimą interesų konfliktą paklausus NŠA, ji akcentavo, kad eidamas direktoriaus pavaduotojo pareigas R. Čiužas netampa pavaldus savo sutuoktinei J. Navickaitei.

„Esant galimam interesų susikirtimui, J. Navickaitė nusišalins nuo sprendimų, susijusių su sutuoktinio kuruojama sritimi“, – teigė NŠA.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra