Valstybės saugumo departamentas (VSD) dirba nepatenkinamai ir šią įstaigą būtina depolitizuoti, teigia Prezidentė.
Artimiausiu metu D. Grybauskaitė ketina teikti tai įteisinančią reformą: „Personalijų klausimai bus sprendžiami tos reformos rėmuose“. Tuo metu Premjeras Lietuvos radijui teigia, jog VSD klaidas būtina taisyti, tačiau nebūtina keisti paties vadovo.
Kaip jau buvo skelbta, VSD Seimo komitetui nepateikia informacijos apie tai, kaip vykdomos 2006 metais atlikto parlamento tyrimo išvados. Be to, komitetui iki šiol nepavyksta gauti 12 analitinių pažymų, kurios esą suteiktų informacijos apie aukšto lygio politikų ir Saugumo korupcijos faktus.
D. Grybauskaitė paklausta, kaip vertina VSD darbą, negailėjo kritikos šiai institucijai.
„VSD dirba nepatenkinamai. Šitą sakiau visą laiką. VSD būtina depolitizuoti, kad politikai negalėtų tiesiogiai daryti įtakos šios institucijos darbui, kuri yra labai svarbi Lietuvoje. Tokią reformą ruošiuosi teikti ir daryti, o personalijų klausimai bus sprendžiami tos reformos rėmuose“, – antradienį žurnalistams sakė Prezidentė.
Paklausta, ar pakankamas pagrindasdėl dvylikos pažymų atleisti VSD vadovą, D. Grybauskaitė teigė, kad pagal įstatymus pateikti operatyvinę slaptą informaciją būtina. Kita vertus, P. Malakauskas kol kas šiuo metu elgiasi pagal įstatymus.
„Pirmiausia reikia konkrečiau nustatyti parlamentinę kontrolę, kuri iki galo dar nėra nustatyta, ir Vyriausybė turi priimti nutarimą tokia forma, kokia informacija gali būti pateikta. Toks nutarimas jau guli Vyriausybei ant stalo. Kai tik Vyriausybė priims tokį nutarimą, pažymos Seimui bus pateiktos iš karto“, – aiškino Prezidentė.
Savo ruožtu krašto apsaugos ministrė konservatorė Rasa Juknevičienė atmetė argumentus, neva partija suinteresuota P. Malakausko atleidimu. Anot jos, partija suinteresuota, kad VSD pradėtų dirbti be išorinių ar kokių nors kitų nereikalingų įtakų.
„Kad jis (VSD – ELTA) būtų išlaisvintas iš įtakų, dirbtų taip, kaip numato įstatymai, pirmas dalykas – jam reikia nustatyti rimtą kontrolę taip, kaip yra kitose valstybėse, taip, kaip kitoms operatyvinę veiklą atliekančioms institucijoms, ir, žinoma, nustatyti ryšį tarp institucijų: su Vyriausybe, Prezidentu, Seimu“, – sakė krašto apsaugos ministrė.
Anot jos, šiuo metu tokios sisteminės permainos labiausiai reikalingos.
„O tame kontekste bus galima kalbėti ir apie būsimas personalijas“, – pridūrė R. Juknevičienė.
Nemato būtinybės keisti VSD vadovą
Premjeras Andrius Kubilius antradienį Lietuvos radijui sakė jog Valstybės saugumo departamente (VSD) padaryta nemažai klaidų. Anot Vyriausybės vadovo, dauguma VSD problemų, nustatytų per Seimo atliktą VSD veiklos tyrimą prieš porą metų, iki šiol yra neišspręstos ir turi būti šalinamos. Tačiau to Premjeras nesieja su VSD vadovo Povilo Malakausko keitimu.
„Siekiame, kad būtų realizuota tai, ką Seimas yra patvirtinęs savo išvadose po to, kai atliko išsamų VSD veiklos tyrimą prieš porą metų ir kai buvo labai aiškiai įvardintos sisteminės problemos VSD darbe, jo santykiuose su kitomis valstybės institucijomis – Seimu, Vyriausybe, Prezidentūra.
Deja, tenka konstatuoti, kad didelė dalis tų įvardintų problemų iki šio laiko nebuvo išspręstos. Tai kelia visiškai suprantamą nepasitenkinimą Seime, ir tos problemos vienaip ar kitaip turėtų būti sprendžiamos. Aš tik to nesieju su VSD vadovo personalija“, – sakė A. Kubilius.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai turi abejonių, ar P. Malakauskas gali toliau vadovauti Valstybės saugumo departamentui.
Praėjusį trečiadienį NSGK svarstė sprendimo projektą, kuris parengtas po to, kai VSD dar kartą atsisakė iš esmės įgyvendinti dalį Seimo patvirtintų VSD veiklos parlamentinio tyrimo išvadų ir Seimo nutarimą „Dėl Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui nepateiktų Valstybės saugumo departamento dokumentų“.
Komiteto sprendimo projekte siūloma apie susiklosčiusią situaciją informuoti Respublikos Prezidentę, Seimą ir Valstybės gynimo tarybą.
Naujausi komentarai