A. Dulkys iš pareigų atleidžia Nacionalinės laboratorijos vadovą | Diena.lt

A. DULKYS IŠ PAREIGŲ ATLEIDŽIA NACIONALINĖS LABORATORIJOS VADOVĄ

Dėl šiurkštaus darbo pareigų pažeidimo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys iš pareigų atleidžia Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) vadovą Daną Bakšą, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Skelbiama, kad tokį sprendimą ministras priėmė, susipažinęs su komisijos, tyrusios D. Bakšos veiklą, išvadomis.

„Šiurkštus darbo pareigų pažeidimas pasireiškė netinkamu NVSPL vadovo funkcijų vykdymu, o būtent – neteisėtu, neskaidriu valstybės biudžeto lėšų, skirtų sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų darbo užmokesčio didinimui karantino metu, panaudojimu, saugios darbo aplinkos laboratorijoje neužtikrinimu, netinkamu žmogiškųjų išteklių valdymu“, – nurodoma pranešime.

Anot ministerijos, dalis darbo pareigų pažeidimų gali būti susijusi su žalos valstybės ir įstaigos biudžetui padarymu, o komisija dėl objektyvių priežasčių tikslaus žalos dydžio negalėjo nustatyti, todėl ministras A. Dulkys pavedė artimiausiu metu atlikti NVSPL veiklos finansinį auditą.

Ketvirtadienį telefonu atsiliepęs D. Bakša BNS atleidimą komentuoti atsisakė ir pasiūlė klausimus atsiųsti raštu.

Spalio 15-oji – paskutinė atleidžiamo Nacionalinės laboratorijos vadovo darbo diena. Jo pareigas laikinai eis NVSPL direktoriaus pavaduotoja Rosita Marija Balčienė.

Atlikus pirminį anonimiškai pateiktos informacijos patikrinimą, A. Dulkys Nacionalinės laboratorijos vadovą rugsėjo viduryje nušalino nuo pareigų ir inicijavo tyrimą dėl galimo D. Bakšos darbo pareigų pažeidimo.

Pats NVSPL vadovas tuomet teigė, kad nušalinimas jam buvo staigmena ir tai tėra nesusipratimas.

Teigė, jog „užsiima mobingu ir nepotizmu“

Anoniminiame laboratorijos darbuotojų skunde dėl D. Bakšos, BNS žiniomis, yra teigiama, jog vadovas nesirūpina kai kurių laboratorijos funkcijų išlaikymu, tačiau „užsiima mobingu ir nepotizmu“ įstaigos darbuotojų atžvilgiu. Jame taip pat nurodoma, kad darbuotojai spaudžiami išeiti iš darbo.

Skundo autorių teigimu, D. Bakša didžiausią dėmesį skyrė savo asmeniniam įvaizdžiui, be to, kitose darbovietėse ar nuotoliniu būdu dažnai dirbantis vadovas, pasak pavaldinių, retai pasirodydavo įstaigoje, kai kurie darbuotojai jo nesantys matę.

Anot kolegų, direktorius delsia pasirašyti dokumentus, tarp jų – ir dėl darbuotojų atlyginimų. Dėl nepasirašomų dokumentų, pasak jų, kyla problemų ir su viešųjų pirkimų laimėtojais bei kitomis institucijomis.

Anot skundą pateikusių asmenų, D. Bakšos vadovavimo laikotarpiu darbą paliko apie 40 darbuotojų, tarp jų – administracijos darbuotojai ir skyrių vadovai. Vietoj jų, kaip teigiama, nauji žmonės arba nepriimami, jų darbą užkraunant kitiems, arba priimami D. Bakšai artimi žmonės, sukuriant jiems specialias pareigas.

D. Bakšos vadovavimo laikotarpiu darbą paliko apie 40 darbuotojų, tarp jų – administracijos darbuotojai ir skyrių vadovai.

Skundą pateikę asmenys teigė, jog laboratorijos veiklos klausimai ir sprendimai priimami siaurame vadovui artimų žmonių rate, o kompetentingi įstaigos darbuotojai aptarimuose nedalyvauja, o sprendimai, „dažnai nelogiški ir prieštaringi“, yra nuleidžiami iš viršaus.

Kaip nurodoma skunde, įstaigoje D. Bakša įdarbino analitiką, su kuriuo darbuotojai turintys derinti savo užmokesčio klausimus. Analitikas, esą, klausimus sprendžia subjektyviai, be to,visus klausimus ragina spręsti žodžiu ir telefonu, nerašyti elektroninių laiškų, duoda nurodymus, sprendžia darbinius įstaigos klausimus.

Pasak skundo, įstaigos vadovas, pažeisdamas konfidencialumą, kitiems darbuotojams pasakoja apie žmones, kuriuos rengiasi atleisti.

Vienu metu derino du darbus

Kaip pernai gruodį skelbė BNS, pradėjęs darbą laboratorijoje, D. Bakša per trumpą laiką į atsakingas pareigas įstaigoje įdarbino ne vieną su stambiais verslais susijusį asmenį. Jis tuomet teigė nesidomintis, kokiomis kitomis veiklomis jie užsiima.

Tarp šių žmonių – NVSPL Planavimo ir viešųjų pirkimų skyriuje naujai įsteigtose ekonomikos analitiko pareigose dirbantis verslininkas, „darbietės“ Ievos Kačinskaitės-Urbonienės padėjėjas Kastytis Masalskas.

Sveikatos apsaugos ministerijai pradėjus tyrimą dėl D. Bakšos, K. Masalskas nuo šių metų spalio 1 dienos pasitraukė iš užimamų pareigų.

Be to, pats D. Bakša iki šiol vadovavimą laboratorijai derino su dar vienomis pareigomis – direktoriaus patarėjo darbu puse etato Respublikinėje Vilniaus psichiatrijos ligoninėje.

Anksčiau BNS atleidžiamas Nacionalinės laboratorijos vadovas nurodė, jog ligoninės direktoriaus patarėjo pareigose jis dirba nuo 7.30 val. iki 12 val., o jo kaip laboratorijos vadovo darbo laikas prasideda 12 valandą.

Karjerą Vilniaus psichiatrijos ligoninėje teisininko išsilavinimą turintis D. Bakša pradėjo 2018 metų sausį, netrukus po to kai pasitraukė iš tuometinio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėjo pareigų.

Iš ministro politinės komandos D. Bakšai teko trauktis 2017-ųjų pabaigoje, kai dienraštis „Lietuvos rytas“ paskelbė, kad jis galėjo spausti tuometinę viceministrę, jog konkurse į Valstybinės ligonių kasos direktoriaus postą turi laimėti ministerijoje projektų ir procesų valdymo patarėju dirbantis Igoris Baikovskis.

Ligoninės direktorius Arūnas Germanavičius yra sakęs, kad naujos patarėjo pareigos vos tik jam tapus vadovu įsteigtos pasikonsultavus su sveikatos apsaugos ministru A. Veryga.

D. Bakša sako nesutinkąs su SAM sprendimu ir ketina jį skųsti

Iš pareigų už šiurkštų pažeidimą atleidžiamas Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros vadovas D. Bakša sako ketinąs skųsti šį sprendimą ir teigia, kad buvo apribotos jo teisės į gynybą.

„(...) Nespėjau dar iki galo susipažinti su tais kaltinimais, kurie nugulė mano atžvilgiu. Bet jau vien atsižvelgiant į tai, kad mano teisė į gynybą buvo apribota, akivaizdu, kad planuoju skųsti tokį sprendimą“, – BNS ketvirtadienį sakė D. Bakša.

Pasak jo, Sveikatos apsaugos ministerija apribojo jo teises į gynybą, kuomet pradėjusi tyrimą laikinai nušalino jį nuo pareigų.

D. Bakša aiškina, jog tokiu būdu negalėjo kalbėtis su atsakingais laboratorijos darbuotojais, prieiti prie dokumentų, reikalingų pagrįsti jo paaiškinimus ir poziciją.

„Mano nušalinimas įtakojo tai, kad aš negalėjau prieiti prie dokumentų. Nušalinus buvo pateiktas reikalavimas paaiškinti situaciją ir aš neturėjau galimybės nei su darbuotojais pakalbėti, kurie turėjo atitinkamas funkcijas, nei prieiti prie dokumentų. Tam kad galėčiau pagrįsti savo poziciją, man reikėjo prieigos, bet tai buvo apribota, ministras mane nušalino(...)“, – kalbėjo D. Bakša.

Tam kad galėčiau pagrįsti savo poziciją, man reikėjo prieigos, bet tai buvo apribota, ministras mane nušalino.

Buvęs laboratorijos vadovas svarstė, jog Sveikatos apsaugos ministerijos tyrimas buvo grindžiamas daugiausia informacija, gauta iš buvusių laboratorijos darbuotojų, tad poveikio jiems jis negalėjęs daryti ir nušalinimui pagrindo nebuvo.

„Ministerija nurodė man informaciją ir ji sietina su žmonėmis, kurie nebedirba įstaigoje“, – sakė D. Bakša, paklaustas, kaip nustatė, kad tiriami tik buvusių darbuotojų pranešimai.

Paskutinė D. Bakšos darbo NVSPL vadovo pareigose diena – spalio 15-oji.

Kaltinimus neigia

Atleistasis NVSPL vadovas neigė daugelį anoniminiame darbuotojų skunde minimų kaltinimų dėl mobingo, nepagrįsto lėšų naudojimo, darbo užmokesčių bei priedų skyrimo, didžiulės darbuotojų kaitos ir įdarbinamų D. Bakšai artimų asmenų.

Skunde nurodoma, kad D. Bakšai praėjusių metų spalį pradėjus vadovauti laboratorijai, per vienerius metus ją paliko apie 40 darbuotojų.

Buvęs vadovas nurodė, kad šis skaičius nėra tikslus, kartu teigė tiksliai negalįs įvardinti, kiek darbuotojų per jo vadovavimo laikotarpį paliko laboratoriją ir kiek buvo naujai įdarbintų. Jis patikino, kad darbuotojų kaitos mastas beveik nesiskyrė nuo prieš metus vykusios.

„Negalėčiau pasakyti tikslaus skaičiaus (laboratoriją palikusių darbuotojų – BNS). Buvome gavę šitą klausimą iš ministerijos, galiu tik pasakyti, kad skaičius iš esmės buvo gal keturiais procentais didesnis, nei praėjusiais metais“, – sakė D. Bakša.

Jis BNS taip pat teigė, kad įstaiga nuolatos juto darbuotojų trūkumą, nes dėl pandemijos valdymo jai buvo priskirta naujų papildomų funkcijų, tuo metu laboratorijos etatų skaičius nebuvo didinamas.

Analitiką priėmė per pandemiją

Tuo tikslu, anot jo, laboratorijoje į naujai įkurtas pareigas priimtas ekonomikos analitikas K. Masalskas.

Anoniminiame ministerijos nagrinėtame darbuotojų skunde nurodoma, kad šiam asmeniui vadovas buvo paskyręs neribotus, pareigybės neatitinkančius įgaliojimus, taip pat ir spręsti klausimus dėl darbuotojų darbo užmokesčių bei priedų. Daugelį pavedimų, kaip nurodoma skunde, K. Masalskas duodavęs žodžiu, vengdavęs pasirašyti ar raštu vizuoti dokumentus.

Darbe būdavau kiekvieną dieną, nuo pietų iki vėlyvo vakaro. Absoliuti dauguma darbuotojų žinojo tą dalyką ir žinojo, kad dokumentus pasirašinėjau iki vėlyvo vakaro.

„Kadangi dėl pandemijos funkcijų daugėjo, etatų nedaugėjo, tai įdarbinome dar vieną ekonomistą analitiką, kurį prijungėme, kad padėtų sutikrint tuos darbus, kuriuos atlikdavo darbuotojai ir kad galėtų sužiūrėti tuos priedus“, – sakė D. Bakša.

Kai kurie laboratorijos darbuotojai BNS yra nurodę, kad K. Masalskas buvo „faktiškasis įstaigos vadovas“, D. Bakša šių teiginių nekomentavo. Jis patvirtino papildomus įgaliojimus K. Masalskui suteikęs žodžiu.

„Tokie dalykai (papildomos funkcijos – BNS) specifiškai įsakymais nebuvo įforminami, nes darbuotojas gali atsisakyti. Tai papildomas darbas, kuris gali būti priskirtas tam tikram laikui. (...) Visam forminimui reiktų papildomų žmonių“, – aiškino atleistas NVSPL vadovas.

K. Masalskas, SAM pradėjus tyrimą, nuo spalio 1 dienos pasiraukė iš laboratorijos.

„Viskas pagal teisės aktus“

K. Masalskas bei visi kiti pastaraisiais metais laboratorijoje įsidarbinę darbuotojai buvo priimti be konkurso. Anot D. Bakšos, konkursų pagal teisės aktus nebuvo poreikio skelbti.

„Ar viskas vyko pagal teisės aktus? Viskas vyko pagal teisės aktus. Ar vyko konkursai? Konkursai nevyko, todėl, kad jie taikytini tik kelioms pareigybėms, kitoms absoliučiai daugumai nėra taikomi. O toms kelioms pareigybėms buvo įdarbinta terminuotam laikui, ką ir leidžia darbo kodeksas“, – aiškino D. Bakša.

Jis taip pat tikino spėjęs derinti vadovavimą NVSPL ir antrą darbą – patarėjo pareigas Vilniaus respublikinėje psichiatrijos ligoninėje. Skunde nurodoma, esą direktorius retai buvo matomas darbe, dažnai nepasiekiamas dokumentams pasirašyti, dėl to strigdavę kai kurie svarbūs sprendimai laboratorijoje.

„Darbe būdavau kiekvieną dieną, nuo pietų iki vėlyvo vakaro. Absoliuti dauguma darbuotojų žinojo tą dalyką ir žinojo, kad dokumentus pasirašinėjau iki vėlyvo vakaro. Realiai aš dokumentus paisrašinėdavau du kartus per dieną“, – sakė D. Bakša.

Rašyti komentarą
Komentarai (5)

Anonimas

Buldozeris

Alma

Pagaliau teisingas sprendimas, gaila, kad Masalskas spejo kudašių išnešti. FNTT turėtų veiklos.

Reikia darbo vietos

Sutraukai reikia laisvos darbo vietos, nesikuklina. Yra ir kitų būdų atsikratyti žmonėmis, kultūringesnių. Bet konservai be intrigų nemoka...
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS