Dvasininkai karo prievolę turės atlikti tik mobilizacijos atveju | Diena.lt

DVASININKAI KARO PRIEVOLĘ TURĖS ATLIKTI TIK MOBILIZACIJOS ATVEJU

Naikindamas iki šiol dvasininkams taikytą išimtį, kad jie atleidžiami nuo karo prievolės, Seimas nutarė, jog šią prievolę jie turės atlikti tik mobilizacijos atveju. Tuomet dvasininkai būtų skiriami į karo kapelionų pareigas.

Atitinkamas Karo prievolės įstatymo pataisas Seimas priėmė gruodžio viduryje, taisydamas dabar galiojančią normą, kurią Konstitucinis Teismas (KT) pripažino prieštaraujančia pagrindiniam šalies įstatymui.

„Pagal priimtas Karo prievolės įstatymo pataisas numatoma, kad dvasininkams bus atidedama tik privalomoji pradinė karo tarnyba, t. y. mobilizacijos atveju jie gali būti šaukiami atlikti karo prievolę, tokiu atveju jie būtų skiriami į karo kapelionų pareigas“, – BNS paaiškino Krašto apsaugos ministerijoje (KAM).

Ši norma galios juridinio asmens teises turinčių religinių bendruomenių ar bendrijų nariams, kurie pagal savo religinius kanonus, statutus ar kitas normas yra išrinkti ar paskirti atlikti pastoracinį darbą tose religinėse bendruomenėse ar bendrijose.

Anot KAM, mobilizacijos atveju karo prievolės atlikti pašaukti dvasininkai, kaip ir kiti karinio parengtumo anksčiau neįgiję asmenys, prieš paskiriant juos į tarnybą, būtų šaukiami į mokymus.

Mobilizacijos, neramumų atveju dvasininkai rūpintųsi sužeistais kariais, sakramento teikimu, bendrautų su vietos kunigais, atliktų kitas jiems pavestas pareigas.

Lietuvos vyskupų konferencija yra pritarusi minėtoms pataisoms.

Liepos 4 dieną KT paskelbė, kad tradicinių religinių bendruomenių dvasininkai nepagrįstai atleidžiami nuo karo arba alternatyvios krašto apsaugos tarnybos. Anot teismo, visi piliečiai, nepriklausomai nuo jų tikėjimo, priklausymo bažnyčiai, joje užimamos padėties, turi vienodą konstitucinę pareigą atlikti karo arba alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą.

KT nusprendė, kad Konstitucijai prieštarauja įstatymo nuostata, kad nuo karo prievolės atleidžiami valstybės pripažintų tradicinių Lietuvos religinių bendruomenių ir bendrijų dvasininkai.

Dėl dvasininkų tarnybos KT išaiškinimo paprašė Vilniaus apygardos administracinis teismas, nagrinėjęs Jehovos liudytojo skundą dėl kariuomenės atsisakymo jį atleisti nuo karinės tarnybos.

Lietuva tradicinėmis bendruomenėmis ir bendrijomis pripažįsta lotynų apeigų katalikus, graikų apeigų katalikus, evangelikus liuteronus, evangelikus reformatus, ortodoksus (stačiatikius), sentikius, judėjus, musulmonų sunitus ir karaimus.

Lietuva nuo 2015 metų kasmet pašaukia po maždaug 3–3,8 tūkst. karo prievolininkų. Jie kariuomenės daliniuose tarnauja devynis mėnesius.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

is

viso tokia pareiga kaip kapelionas neturetu buti nes tai priestarauja krikscionybes principams ir tai daugiau negu akivaizdu veidmainiska.......

Kęstas

Jūs dar neemigravote? Vidutinis lietuvis per valandą neuždirba nė euro, teigia ekonomistas Nerijus Mačiulis. Čia, aišku klaida, kurią šis gerbiamas ekonomistas praleido Lietuvos televizijos laidoje. Bet klaida pamokanti. Jei jau gerbiami ekonomistai praleidžia tokius teiginius apie mūsų algas, tai, be abejonės, mes mažai uždirbame. Tikrai, Lietuva patenka į valstybių trejetuką, kuriose vidutinis valandinis darbo užmokestis mažiausias. Mūsų šalyje jis realiai siekė 6,20 eurų.

Kęstas

Bet Airijoje vidutinis valandinis darbo užmokestis siekė 29 eurus , jos kaimynėje Jungtinėje Karalystėje - 20,90 eurų, skelbia „Eurostato“ tyrimo duomenys. Norvegijoje, vidutinis valandinis darbo užmokestis siekė net 48,50 eurų. Gyvenimas yra trumpas. Brangi kiekviena valanda. Ką mes čia darome? Paklauskime Numavičių (Maximos savininką), jei susitiksime jį Londone, arba premjerą Skvernelį, jei susitiksime jį parduotuvėje Lenkijoje. Nuorodas ir platesnį aptarimą galima rasti, guglinant žodžius apie mokslą-studijas-ekonomiką.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS